Читај ми!

Lek umesto razgovora

Usled agresivnih reklama farmaceutskih kompanija i zbog nedovoljno znanja i truda lekara, psihijatrija se sve više svodi na prepisivanje lekova. Pojedini stručnjaci smatraju da to ide u korist farmakološkoj industriji, a na štetu pacijenata.

Svaka četvrta porodica ima bar jednog člana koji se zbog različitih faktora obraća psihoterapeutu. Ranije je razgovor sa psihoterapeutom bio ključ za otvaranje duše, a danas je situacija drugačija.

"Psihoterapija se zamenjuje lekovima iz raznih razloga, pre svega zbog nekih instant rešenja, zbog našeg hedonizma, iz želje i navike da nam što pre bude bolje. Lekari nemaju vremena, a i zaista postoji mali broj edukovanih psihoterapeuta sa nacionalnim sertifikatom", kaže psihoterapeut Anđelka Kolarević.

Vesna Godina sa Univerziteta u Ljubljani objašnjava da sve više pacijenata dobija lekove za vrlo male smetnje i da je taj farmakološki pristup dominantan u Sloveniji. "Mislim da je to na štetu pacijenata, a u korist farmakološke industrije", ocenjuje Godina.

Poseta psihijatru sve češće se svodi na kratak razgovor i prepisivanje leka.

"Za psihoterapiju je obično potrebno nekoliko nedelja ili meseci dok lekovi mogu da poboljšaju stvari za dve, do tri nedelje u najgorim situacijama. Efekat lekova se završava samim prestankom uzimanja lekova, dok efekti psihoterapija mogu da traju značajno duže, u najboljem slučaju do kraja života", kaže doktor Milan Latas sa Instituta za psihijatriju KCS.

Psihoterapeut iz Švajcarske Vesna Dramićanin ističe da pacijent ne treba samo pasivno da prima lekove, već sam treba da kaže da li se budi ujutru i da li se oseća teško tokom dana.

Psihoterapija uči kako da se otkrije uzrok problema, potom kako da se promeni ponašanje i razmišljanje i da se, na kraju, reši problem. Samo uz pomoć lekova, a bez razgovora sa stručnjakom, to nije moguće.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 29. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом