Godišnje manji za jedan grad

Svake godine u Srbiji se smanji populacija u veličini gradova Kikinde ili Ćuprije. Uzrok tome su nizak standard, ali i novi stil života. Ovim tempom, za 20 godina biće nas čak milion manje.

Prema statističkim podacima, Srbija zauzima četvrto mesto po starosti populacije. Moderan način života kao i nizak životni standard doprineli su znatnom smanjenju broja rođenih.

Demografi predviđaju da će nas za 20 godina biti za milion manje, jer se svake godine stanovništvo smanji za gradove veličine Kikinde ili Ćuprije.

Dragan Vukmirović iz Zavoda za statistiku kaže da statistika pokazuje da nas je u proseku svake godine manje za između 30.000 i 45.000, kao i da u budućnosti ne možemo da očekujemo poboljšanje, jer je broj sklopljenih brakova u prethodnoj godini manji za 3, 5 odsto.

Da bi jedan narod opstao, potrebno je da iza jednog para ostane dvoje dece, ali demografi nisu optimistični po tom pitanju. Demograf Vladimir Nikitović kaže da u Srbiji već 50 generacija ne ostavlja dovoljno potomaka.

"Ako tome dodamo i neprekidnu emigraciju u svim tim generacijama imamo ljude koji su u najboljim reproduktivnim godinama odlazili, pa je i njihovo potomstvo ostalo u nekim drugim zemljama", rekao je Nikitović.

Siromašne opštine, bogat priraštaj

Moderan način života značajno utiče na statistiku, pa pozitivan prirodni priraštaj imaju samo najsiromašnije opštine poput Sjenice, Novog Pazara, Tutina, dok gradovi beleže pad.

Neki od građana Beograda kažu da su, uprkos ekonomskoj krizi i slaboj pomoći države, deca najveće blago u koje treba investirati.

Strategija za podsticaj rađanja doneta je pre dve godine, ali još uvek ne daje rezultate. 

Predrag Petrović iz Ministarstva za rad i socijalnu politiku je podsetio da je 2008. godine nastupila kriza i da je tada nastao problem oko finansiranja svih 70 mera koje su strategijom predviđene, ali da će uskoro doći do povoljnije situacije za primenu ovih mera.

Za sada, porodilje mogu da računaju samo na naknadu zarade, a oni koji ispunjavaju uslove, i roditeljski dodatak.

Jednokratna novčana pomoć i paketići na izlasku iz bolnice, slaba su uteha. Beograd prednjači u tome što buduće majke, za vreme trudničkog bolovanja, dobijaju punu platu.

Број коментара 23

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 10. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом