Tadić traži istinu o smrti sudije

Imamo mnogo razloga da ne verujemo u zvaničnu verziju o smrti istražnog sudije Nebojše Simeunovića, izjavio je predsednik Srbije Boris Tadić, apelujući na nadležne institucije da ponovo ispitaju ceo slučaj.

Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je sve nadležne institucije da preispitaju slučaj sudije Nebojše Simeunovića, koji je pronađen mrtav 3. decembra 2000. godine, mesec i po dana pošto je odbio da potpiše nalog za hapšenje Štrajkačkog odbora sindikata Kolubare i pojedinih političara.

"Imamo mnogo razloga da ne verujemo da je zvanični izveštaj o smrti sudije Simeunovića tačan i zbog toga apelujem na sve nadležne organe u domenu tužilaštva i pravosuđa da se iznova ispita opravdanost zvaničnog iveštaja", rekao je Tadić novinarima, posle polaganja venca na grob sudije Simeunovća, na Novom groblju u Beogradu.

Tadić je rekao da je slučaj sudije Simeunovića samo jedna od nerazjašnjenih smrti iz vremena pre 5. oktobra 2000. godine i da, dok god se ti slučajevi ne razjasne, Srbija ne može biti pravna država.

Predsednik Srbije je među slučajeve nerazjašnjenih smrti naveo smrt novinara Slavka Ćuruvije, Dade Vujasinović i drugih koji su bili u žiži javnosti, ali i onih koji su radili u svojim lokalnim sredinama, a koje je ugrozila tadašnja vlast.

On je rekao da se ne meša u rad nadležnih institucija, ali da kao građanin koji je bio zaštićen zbog profesionalnog integriteta sudije Simeunovića, ima puno pravo da zahteva da se taj slučaj ponovo ispita.

"Zbog njegove profesionalne odluke bili smo zaštićeni u kritičnom momentu za Srbiju. Rudari "Kolubare", Nebojša Čović i ja sve vreme tragamo za istinom o njegovoj smrti", rekao je Tadić.

Sudija Simeunović može da posluži kao uzor svim ljudima koji štite dostojanstvo profesije i građansku hrabrost, istakao je predsednik.

Na grob sudije Simeunovića, venac je položio i Nebojša Čović, koji je novinarima rekao da insistira da se otvori kompletna dokumentacija o smrti sudije, i civilni i vojni dosijei.

Krajem septembra 2000. godine, ceo Štrajkački odbor Kolubare, kao i političari među kojima Tadić i Čović, optuženi su za rušenje državnog poretka, ali je sudija Simeunović odbio da potpiše nalog za hapšenje i posle toga pronađen je mrtav.

Sudija Simeunović nestao je 7. novembra 2000. godine, a njegovo telo pronađeno je 3. decembra na obali Dunava, kod hotela "Jugoslavija".

Sud je tada procenio da je reč o samoubistvu. Godine 2004, predmet je prekvalifikovan u "nestanak", a od 2006. ima oznaku državne tajne.

Predsednik Tadić je na skupu, 5. oktobra ove godine, izjavio da je sudija Simeunović izgubio život zbog toga što je odbio da potpiše nalog za hapšenje vođa štrajka u "Kolubari" i pojedinih političara i istakao da želi da podstakne da se taj slučaj reši.

Članovi bivšeg štrajkačkog odbora "Kolubare" zatražili su, takođe, pre nekoliko dana, da se ispitaju sve okolnosti nerazjašnjene smrti sudije Simeunovića.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом