Pošast alkoholizma

U Srbiji, broj žena zavisnica od alkohola, poslednjih godina, raste u odnosu na muškarce. One čine šestinu, a u urbanijim sredinama, i četvrtinu alkoholičara. Alkohol je na trećem mestu, među deset vodećih faktora rizika obolevanja i smrti i povezuje se sa nastankom čak 66 bolesti.

Broj žena, zavisnica od alkohola, poslednjih godina raste u odnosu na muškarce. One čine šestinu, a u urbanijim sredinama i četvrtinu alkoholičara, mada je, zbog teškoće u identifikovanju, broj zavisnika nepoznat.

Pretpostavlja se da 10 do 15 odsto muškog odraslog stanovništva spada u alkoholičare.

Radi uspešnije prevencije, upozoravaju stručnjaci, neophodna je što ranija identifikacija alkoholizma - pre nastanka prvih ozbiljnih simptoma bolesti.

Alkoholizam se, kao bolest zavisnosti, manifestuje padom tolerancije, nemogućnošću da prestane da se pije, apstinencijalnim sindromom i zdravstvenim i socijalnim problemima. Zbog alkohola, mnogi izgube posao i porodicu.

Neki alkoholičari se i ne sećaju kada su ili zašto počeli da piju. Za članstvo u Udruženju anonimnih alkoholičara jedini uslov je iskrena želja da se prestane sa pićem.

Više stotina ljudi prošlo je kroz društvo, a više od 80 odsto njih, koji redovno prisustvuju sastancima, prestaje da pije, tvrde u toj organizaciji.

Govoreći o svojim iskustvima sa alkoholom, anketirani članovi Udruženja anonimnih alkoholičara kažu da su najviše trpeli njihovi bližnji.

"Slagao sam gomilu ljudi, krao sam, uzimao pare od žene iz torbe, prodao sam zlatnike koje su moja deca dobila za krštenje da bih pio, jer nisam imao para. Ionako, baš sam potonuo do daske kao čovek, kao muškarac, kao otac, kao prijatelj i svi su me napustili".

"Imam troje dece, najstariji sin nije sa mnom pričao dugo. Uopšte nisam bila svesna koliko povređujem druge. Bila sam baš očajna i što sam više bila očajna sve više sam pila i tako sam tonula. Ranije se nisam uklapala nikako, mrzela sam komšije, porodicu, sopstevnu decu, dva svoja muža, roditelje, sve sam mrzela", kaže članica Udruženja anonimnih alkoholičara.

U Komisiji za prevenciju zloupotrebe alkohola pri Ministarstvu zdravlja kažu da se borba protiv alkoholizma mora voditi i van zdravstvenih ustanova, u prosveti, policiji i sudstvu. Njihovo partnerstvo uslov je kvalitetne strategije i akcionog plana.

Pošto su alkoholna pića legalna, lako dostupna i jeftina, neophodno je raditi i na prevenciji zloupotrebe alkohola.

Prof. dr Petar Nastasić, iz Komisije za prevenciju zloupotrebe alkohola, ističe da će strategija ići upravo na taj aspekt da se odrede elementi kojima će se smanjiti upotreba alkohola.

"Smanjiti ta šteta od upotrebe alkohola i onda posle toga na brže prepoznavanje alkohola i alkoholizma, na ranije dijagnostifikovanje alkoholizma i na jedan veći stepen korišćenja primarne zdravstvene zastite i sekundarne u otkrivanju i lečenju alkoholizma", kaže Nastasić.

Alkohol je na trećem mestu među deset vodećih faktora rizika obolevanja i smrti i povezuje se sa nastankom čak 66 bolesti.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом