Glumac i voćar Nenad Jezdić

Poznati glumac Nenad Jezdić možda je i najpoznatiji primer životnog stila koji dobija sve više pristalica. On je sam, bez subvencija i pomoći države, podigao voćnjak u blizini Valjeva.

Živi u gradu, ali živi i od sela. Tako bi mogao da se opiše trenutni status nekih ljudi koji su rešili da dodatak na platu zarade obrađujući zemlju. Poznati glumac Nenad Jezdić možda je i najpoznatiji primer životnog stila koji dobija sve više pristalica.

On je svoje imanje od sedamdesetak ari blizu Valjeva nasledio, ali, pošto kao mali nije voleo selo, hteo je da ga proda pre osam godina i tada je shvatio da je zemlja veoma jeftina i odlučio da počne da kupuje nove površine i da podiže voćnjak. Sve bez subvencija i pomoći države. I to svojom greškom.

Kaže da nije znao da može da koristi subvencije za sadnice i mehanizaciju, ali da je od pre nekoliko meseci počeo da ih koristi, jer, kako kaže, mnogo mu olakšavaju posao.  

Pravu glavobolju, kaže Nenad, zadavala mu je papirologija koju je morao da prikupi kako bi dobio garanciju za prvi kredit. Iako je čitavo imanje stavio pod hipoteku, jedva je uspeo da ubedi nadležne da ozbiljo želi da se bavi voćarstvom. A to što je poznat, dodatno mu je otežavalo posao.

"Posebno je teško bilo sa garancijskim fondom, ali bukvalno su mi tražili krvnu sliku, svakakve analize sam morao da radim, zbog nekih 30 hiljada evra koliko me je koštala poljoprivredna mehanizacija", rekao je Jezdić.

Svima koji žele da se bave voćarstvom na površini do 10 hektara, država u potpunosti pokriva cenu sadnice.

Preporuka Ministarstva jeste da se proizvodnja ne zaustavi na ubiranju plodova, nego da se voće dodatno prerađuje.

"Ako se ulazi u proizvodnju alkoholnog pića, vina, ako je u pitanju vinograd, bilo bi bolje da se prodaje upakovan proizvod, jer na taj način je veća zarada nego kada se prodaje samo voće", rekao je ministar poljoprivrede Saša Dragin.  

Pre donošenja odluke o podizanju voćnjaka, potrebno je napraviti računicu o isplativosti investicije.

Biznis plan se predaje i ministarstvu kada se traže subvencije, ali je značajniji za samog poljoprivrednika, jer mu pomaže da vidi kolika će ulaganja imati pre pristizanja prvih plodova. Uputstvo za pravljenje biznis plana se može naći na sajtu Ministarstva poljoprivrede.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 24. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом