Probuđena humanost – Srbija postepno gradi kulturu donorstva
Od početka godine, u 12 najtežih trenutaka izgovoreno je "da" – reč koja znači život. Zahvaljujući humanom i solidarnom činu porodica donora, u Srbiji je do sada spaseno i produženo 57 života. Ekipa RTS-a obišla je neke od pacijenata koji su nedavno započeli novo životno poglavlje.
U Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje u ovoj godini urađene su dve transplantacije srca. Nedavno, novi život dobila je 45-ogodišnja Slađana. Još je u jedinici intenzivnog lečenja, ali ono što je važno - oporavak ide dobro, i ona ne skida osmeh sa lica.
Kaže da nije verovala kada je primila poziv za operaciju.
"Nisam verovala, nisam znala da li da krećem. Moja doktorka me zove, ja se razmišljam, kažem to je nemoguće. Zovem sestru, kaže, polazi odmah. Došla sam i sada je sve super, uz pomoć osoblja svaki dan je sve bolje", navodi Slađana Vuković iz Kraljeva.
Dr Dragana Košević, načelnica Odeljenja za srčanu slabost na Institutu Dedinje, kaže da je Slađana pacijent te ustanove od 2016. godine.
"Od tada smo pokušavali da, zbog malignih poremećaja ritma rada srca, rešimo njen problem i omogućimo joj bolji kvalitet života. Međutim, Slađana je poslednjih godinu dana u teškom stanju. Kada je došla u Centar za srčanu slabost i shvatili da ona više nema vremena i da moramo da je stavimo na listu za transplantaciju. Imali smo veliku sreću da se to i dogodi", objašnjava Koševićeva.
Spas "u 12.05"
Posebnu zahvalnost dugujemo rodbini donora, jer je zaista spasila našu pacijentkinju, ne u minut do 12 već u 12.05, ističe doktorka Košović.
Pacijentu Vojnomedicinske akademije lekari nisu mogli da spasu život, ali je njegova porodica u najtežem trenutku rekla "da" i spasila pet njima nepoznatih ljudi.
Osamdesetsedmogodišnja baka Ljiljana iz svoje bolničke postelje sama je došla do lekara na kontrolu, jer sad vidi.
"Osam dana je prošlo, vidim lica, vidim okolinu, željna sam da je pogledam. Bila sam izgubila vid, zahvaljujem se rodbini toj, tim ljudima, koji su donirali organe, dve godine sam čekala ovaj srećan trenutak", napominje Ljiljana Dejanović.
Elvira iz Novog Pazara je dobila bubreg. Doktorka Marijana je pozvala. Odmah smo se spremili i došli. Bilo nas je šest, čekali smo rezultate pretraga, ispalo je da sam kompatibilna i dobila sam šansu za kvalitetan život, kaže pedestjednogodišnja Elvira Zeća.
Pukovnik prof. dr Mirko Resan sa Očne klinike VMA kaže da su u toj bolnici pre dva dana uspešno urađene transplantacije rožnjače. Obe pacijentkinje su dobro.
Vaskularni hirurg Vojnomedicinske akademije pukovnik prof. dr Ivan Marjanović ukazuje na to da je dijaliza teška i naporna stvar, a bubrežna insuficijencija teška bolest.
Naglašava da se pacijenti koji su dobili novi bubreg spremaju za odlazak kući.
U ovom trenutku na transplantaciju organa u Srbiji čeka oko 1.800 odraslih i dece.
Коментари