Читај ми!

Transplantacije na VMA i u Institutu „Dedinje“ spasile petoro pacijenata – novi životi zahvaljujući humanosti

Timovi Vojnomedicinske akademije, u saradnji sa Institutom "Dedinje", izveli su transplantacije organa i tkiva koje su omogućile novi ili bolji život pacijentima širom Srbije. Uz zahvalnost porodicama donora, sa VMA podsećaju da u Srbiji 1.800 ljudi čeka na transplantaciju i apeluju da se podigne svest o značaju doniranja organa i tkiva.

U jednom danu, uz koordinaciju više desetina zdravstvenih radnika i uz podršku porodica donora, na Vojnomedicinskoj akademiji urađene su transplantacije dva bubrega i dve rožnjače, a u Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" urađena je transplantacija srca.

Pacijenti su u stabilnom stanju i oporavljaju se nakon zahvata, dok sa VMA poručuju da se nastavlja dugogodišnja tradicija transplantacione medicine.

Dve žene ponovo vide zahvaljujući transplantaciji

Doktor Mirko Resan, načelnik na odeljenju za prednji segment oka Očne klinike VMA, izjavio je da su dve pacijentkinje nedavno uspešno operisane.

"Urađene su transplantacije rožnjače kod pacijentkinja sa uznapredovalom buloznom keratopatijom. Jedna pacijentkinja je vojni, a druga civilni osiguranik. Stanje je stabilno, a otpust kući se očekuje u ponedeljak", naveo je dr Resan.

On je istakao da su obe pacijentkinje dugo čekale na operaciju, a jedna od njih je imala i hitnu indikaciju, jer joj je i drugo oko bilo loše.

"Zahvaljujem se porodici donora, kao i svim kolegama – bez multidisciplinarnog pristupa, ovakav poduhvat nije moguć", istakao je doktor Resan.

Dijalizu zamenio novi bubreg – povratak normalnom životu

O stanju pacijenata kojima su transplantirani bubrezi govorio je dr Marjanović, vaskularni hirurg na VMA.

"Dijaliza je teška i iscrpljujuća, a transplantacija je često jedini način za produženje kvalitetnog života. Dva pacijenta – mladić iz okoline Beograda i žena iz Novog Pazara – dobili su novu šansu za normalan život", rekao je doktor Ivan Marjanović.

Transplantacije su urađene istog dana kada je obavljena eksplantacija organa. Organi su transplantirani istog popodneva, odnosno tokom noći.

"Zahvaljujem se celom timu od nefrologa i sestara, preko anesteziologa i urologa, do hirurga. To je suština našeg posla – timski rad koji karakteriše VMA", istakao je dr Marjanović.

VMA – tri decenije transplantacione tradicije

Prema rečima dr Marjanovića, Vojnomedicinska akademija u januaru naredne godine obeležava 30 godina od prve transplantacije bubrega. Do sada je urađeno više od 500 transplantacija, od čega 440 od živih, a 86 od kadaveričnih donora.

"Ove godine smo već uradili 10 transplantacija od živih donora i dve od preminulih, što nas čini vodećim centrom u regionu", naglašava doktor Marjanović.

Posebnu zahvalnost uputio je porodicama donora.

"Dati saglasnost za donaciju organa je čin duboke čovečnosti i ljubavi. Svako od nas u nekom trenutku može biti i primalac i davalac", poručio je dr Marjanović.

Srce za novi početak

Pored transplantacija na VMA, srce je transplantirano u Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje". I ovaj zahvat je uspešno obavljen, kao deo unapred koordinisane akcije uz saglasnost porodice preminulog donora.

Trenutno u Srbiji oko 1.800 građana – odraslih i dece – čeka na transplantaciju organa i tkiva, uključujući srce, jetru, bubrege i rožnjače.

Sa VMA apeluju da se podigne svest o značaju doniranja organa i tkiva, jer svaka donacija znači produžetak i kvalitet života za više ljudi.

петак, 18. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом