Студенти ПФНС у блокади незадовољни одлуком Наставно-научног већа
Студенти Правног факултета у Новом Саду, који су у блокади, реаговали су на одлуку Наставно-научног већа тог факултета да усвоји План надокнаде наставе у летњем семестру школске 2024/25.
У објави на инстаграм налогу су нагласили да је таква Одлука већа у супротности са "вољом пленума", чија се, како кажу, "суштина одгледа у томе да Факултет у блокади остаје све до потпуног испуњења захтева".
На позив Наставно-научног већа се о Плану надокнаде наставе изјасне путем анкете, студенти у блокади су саопштили да сумњају у легитимност такве анкете.
"Никакве анкете, биће како планум каже", закључили су у објави.
Опширније
Краће
Наставно-научно веће Правног факултета у Новом Саду: Наставне активности треба да почну 5. маја 2025. године
Наставно-научно веће Правног факултета у Новом Саду усвојио је на седници Одлуку којом је усвојен План надокнаде наставе у летњем семестру школске 2024/25 за коју је гласало 20 од 22 члана већа.
Према Одлуци све наставне активности треба да почну 5. маја 2025. године, а да је План надокнаде донет у складу са Законом о високом образовању, Законом о раду и свим другим релевантним прописима.
На истој седници Већа донета је Одлука да се омогући свим студентима Правног факултета у Новом Саду да се изјасне о усвојеном Плану надокнаде наставе.
"Имајући у виду ванредне околности, које су наступиле услед блокаде зграде Факултета и уважавајући једнака права свих студената гарантована Уставом и законом, изјашњавање студената ће бити организовано преко Студентског сервиса преко којег Факултет редовно комуницира са својим студентима и којем сваки студент има приступ преко персонализованог налога, на основу корисничког имена и лозинке, уз све мере техничке заштите које постоје на овом сервису. Овај систем онемогућава било какву злоупотребу изјашњавања", наглашава се у саопштењу објављеном на сајту факултета.
Наглаша се да ће изјашњавање бити спроведено у периоду од уторка 22. до петка 25. априла 2025. године, а да ће о тачном времену почетка изјашњавања студенти ће бити обавештени СМС поруком.
Истиче се да ће само збирни подаци о резултатима изјашњавања бити објављени.
Опширније
Краће
Студенти у блокади дочекују бициклисте из Стразбура
Студенти у блокади дочекују групу бициклиста која је возила до Стразбура у догађају под називом "Церемонија за хероје".
Најављују да ће дочек бити организован на Варадинском мосту у уторак у 20 часова.
Опширније
Краће
Нишки студенти дочекани у парку Светог Саве
Нишки студенти који су пешице и бициклима ишли у Нови Пазар и Краљево стигли су Ниш.
Њихове колеге студенти у блокади дочекали су их у парку Светог Саве. Док су их чекали са најмлађима су осликавали ускршња јаја.
Опширније
Краће
Завршен протест студената у блокади испред Скупштине Војводине
Протест који су студенти у блокади и група грађана организовали данас испред зграде Скупштине Војводине током заседања завршен је пошто су се учесници после одавања поште страдалима на Железничкој станици у Новом Саду разишли.
У неколико наврата зграду, коју је обезбеђивала полиција, гађали су јајима.
Током протеста била је блокирана и раскрсница код Бановине.
Девета седница Скупштине Војводине завршена је усвајањем девет тачака дневног реда после више од пет и по сати расправе.
Опширније
Краће
Протест испред ЈКП "Водовод и канализација" у Новом Пазару
Због вређања студената током блокаде 12. априла на кружном току Шестово у Новом Пазару, испред градског ЈКП Водовод и канализација окупили су се грађани и студенти који су желели да разговарају са лицима која су их вређала, која су, како тврде, запослена у тој установи.
Врата су била закључана током окупљања, а све је прошло без инцидената.
Шеснаест минута тишине у Скупштини Војводине
У Скупштини Војводине одржана је 16-минутна тишина за жртве пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, а посланици опозиције стајали су испред клупе председавајућег са транспарентима са натписом "Одговараћете сви".
За клупом председавајућег није било никога, док је већина присутних посланика владајуће коалиције седела.
Седница је, како јавља 021, настављена после паузе претресом четврте од десет тачака дневног реда, која се односи на намеру приступања АП Војводине Међународној асоцијацији франкофоних регија.
Опширније
Краће
У Шапцу одата пошта страдалима у паду надстрешнице
Шапчани и даље свакодневно блокадом раскрснице између библиотеке и музеја подсећају на студентске захтеве и подршку до испуњења.
Шеснаест минута тишине за настрадале у паду настрешице у Новом Саду студената, матураната, просветних радника, грађана, активиста.
Фото: РТС
Студенти праве буку око сале Скупштине Војводине
Полиција обезбеђује улаз са обе стране Скупштине Војводине, а студенти тренутно браве буку око сале покрајинског парламента, јавља дописник РТС-а.
Студенти у блокади код Скупштине Војводине
Новосадски студенти у блокади окупили су се код Скупштине Војводине, уочи почетка седнице покрајинског парламента, испред којег је постављен кордон полиције у пуној опреми за разбијање демонстрација.
Део студената и грађана који их подржавају стигао је до задњег улаза Скупштине Војводине, у коју је претходно ушао велики број припадника Жандармерије.
Студенти носе велике макете јаја са сликама председнице Владе Војводине Маје Гојковић, председника Скупштине Војводине Јухаса Балинта и директора РТС-а Драгана Бујошевића.
Као један од повода за окупљање навели су то што је председница покрајинске Владе Маја Гојковић била на два отварања Железничке станице у Новом Саду, те истакла да је реч о најбезбеднијој станици.
Студенти је стога сматрају одговорном за страдање 16 људи у паду надстрешнице 1. новембра 2024. године.
Осим тога, студенти су као разлог за окупљање навели и то што је председник Скупштине Војводине Балинт Јухас наредио обезбеђењу да изгура новинаре са последње седнице одржане у децембру.
Седница Скупштине Војводине почиње у 10 часова, а покрајински посланици расправљаће о седам тачака.
Између осталог, одлучиваће о извештају о управљању јавном својином АП Војводине, о годишњем извештају покрајинског заштитника грађана и о извештају о пословању Фонда за европске послове, као и о предлозима за израду просторних планова и предлог о намери приступања Међународној асоцијацији франкофоних регија.
Испред Скупштине Војводине могу се видети ограде које су постављене у среду поподне.
Опширније
Краће
Незаконита блокада објеката Радио-телевизије Србије због које су запослени онемогућени да уђу на своја радна места траје од понедељка у 22 сата. РТС прилагођава програмску шему због отежаних околности рада.
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra i pogibiju 16 ljudi.
Grupa od 80 studenata u blokadi, koja je 3. aprila ujutru krenula biciklima put Strazbura, stigla je u taj grad da bi u "centru evropske pravde predali dokument o kršenju prava u Srbiji", evropskim zvaničnicima skrenula pažnju na studentske zahteve i trenutnu situaciju u Srbiji. Prošli su kroz ključne evropske gradove, Salburg, Minhen, Ulm, Štutgart, Karlsrue. U Strazbur su stigli 15. aprila. U sedištu Evropskog parlamenta primili su ih evroparlamentarci, a u Savetu Evrope predali su pismo zameniku generalnog sekretara Bjornu Bergeu.
Istovremeno, protest je održan u Kraljevu, gde su peške došli studenti iz Aranđelovca, Užica, Valjeva, Požege, Čačka.
Blokadama i obustavi nastave prethodnih meseci pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola u Srbiji.
Komemorativnim skupovima u više gradova u Srbiji 1. aprila obeleženo je pet meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu, srednjoškolci i nastavnici na tri i po sata blokirali su most "Gazela".
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote, 22. marta, na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidenta ispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci. Skupovi podrške studentima u međuvremenu su organizovani i u regionu, ali i u srpskoj dijaspori po gradovima i svetskim metropolama.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, kao i nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Коментари