Студенти из Вршца и Ниша надомак Панчева
Студенти који пешаче из Вршца и Ниша према Београду стигли су надомак Панчева.
Како јавља дописник РТС-а, налазе се на око два километра од центра града где су им грађани Панчева припремили дочек.
Студенти ће имати организовано преноћиште у Хали спортова, али и у салама средњих школа.
Новопазарски студенти одали помен жртвама пада хеликоптера 2015.
Новопазарски студенти у блокади организовали су вечерас помен жртвама пада хеликоптера 2015. године.
Након окупљања код Државног Универзитета, студенти, средњошколци и грађани упутили су се ка Општој болници, где су одржали 7 минута тишине за седморо настрадалих. Студенти су носили транспаренте са именима настрадалих.
Раније данас, ђаци новопазарске медицинске школе "Два хероја" и хуманитарци удружења "Отворена рука" одржали су предавање и комеморацију у част медицинских радника из Новог Пазара и бебе из породице Адемовић.
У несрећи су страдали и мајор Омер Мехић, капетан Милован Ђукарић, заставник Небојша Драјић и механичар летач заставник Иван Миладиновић.
Студенти из Новог Сада и Суботице стигли у Инђију
Мештани Инђије дочекали су студенте на тргу уз ватромет и богату трпезу, од куваних јела, роштиља, гибанице до освежавајућих напитака.
Постављен је и велики број столица, како би студенти, професори и средњошколци одморили након тешке деонице.
Било је у путу и повреда, жуљева, али уз превијање на лицу места, пут су наставили и они који су планирали да пређу само једну или две деонице и врате се породицама, сазнајемо од професора са ПМФ-а који ће студенте вечерас испратити до Старе Пазове.
Сада су већ, како каже, изашли из Инђије, и крећу се ксо Старој Пазови, где ће најбећи број оних који су кренули за Београд пешице и преспавати.
Припремила Милица Милосављевић, дописници и сниматељи РТС-а
Студенти из Новог Сада бициклима стигли у Шабац
Студенти који су јутрос из кампуса у Новом Саду бициклима кренули у Београд, стигли су у Шабац где ће преноћити.
Првог дана прешли су 95 километара и прошли су кроз фрушкогорска, сремска и мачванска места и села: Сремску Каменицу, Лединце, Раковац, Беочин, Черевић, Баноштор, Свилош, Лежимир, Сремску Митровицу.
У сали Гимназије, бициклисти ће преноћити, а пут на два точка до Београда наставиће, како је најављено, сутра ујутру преко Обреновца.
Протест под називом "Корупција убија“ у Новом Саду
Протест новосадских студената у блокади и грађана, под називом "Корупција убија" почео је у 17 сати у студентском граду.
Демонстранти су затим кренули у шетњу од кампуса, која ће водити Булеваром цара Лазара, Булевара ослобођења, Јеврејске улице, Булевара Михајла Пупина, све до Скупштине града, Стражиловске, а у плану је да на самом крају стигну до Кеја жртава рације, где ће одати пошту за настрадале са 23 минута тишине, након чега је у плану да у Дунав спусте цвеће.
Како је наведено у најави, реч је о протесту у знак сећања на жртве корупције.
Протест је организован на десет година од пада хеликоптера за који нико није одговарао.
Пашалић: Апелујем да покажете личну одговорност и поштовање
Заштитник грађана Зоран Пашалић је, поводом најављеног протеста који ће се у суботу 15. марта одржати у Београду, апеловао на све грађане Србије да покажу личну одговорност и поштовање према сваком ко у односу на њих мисли другачије.
"Баш зато што Србија има дугу историју протеста са трагичним исходима морамо показати да смо из тог искуства извукли и неке поуке. Ово је прави тренутак да се сетимо наших сународника који су изгубили животе и који су, верујем, уградили у свест грађана да треба да бринемо једни о другима. Сетимо се полицајца Недељка Косовића и малолетног гимназијалца Бранивоја Милиновића, који су страдали у демонстрацијама 9. марта 1991. године. Сетимо се Јасмине Јовановић из Милошевца код Велике Плане, која је погинула у демонстрацијама 5. октобра 2000. године и Момчила Стакића из Крупња, преминуо је од последица срчаног удара. Зато је потребно учинити све како би ови протести протекли мирно, јер то је у највећем интересу наших грађана и наше државе“, поручио је заштитник грађана Зоран Пашалић.
Заштитник грађана је позвао све грађане Србије да се јаве институцији уколико се нађу у ситуацији у којој се осећају небезбедно, или сматрају да су им повређена права.
Стручна служба Заштитника грађана ће тим поводом организовати рад током предстојећег викенда.
Грађани се могу обратити Стручној служби Заштитника грађана путем телефона, преко електронске адресе, као и поштом.
Дежурни телефони су: 011-206-8100 и 064-876-8505
Електронска адреса: zastitnik@zastitnik.rs
Адреса: Заштитник грађана, Делиградска 16. 11000 Београд
Опширније
Краће
Крагујевачки студенти и средњошколци који пешаче према Београду данас на траси Младеновац–Гроцка
Студенти и средњошколци из Kрагујевца, који пешаче према Београду да би учествовали на суботњем студентском протесту, кренули су око 10 часова из Младеновца, где су преспавали.
Они ће трећег дана шетње, преко Варовнице, Шепшина, Дражња, Умчара, Пударца и Бегаљице, вечерас око 22 сата стићи у Гроцку, преноси Фонет.
Пред њима је јако тешка траса, јер од Младеновца до Гроцке иду брдовитим тереном.
Ректор Београдског универзитета Владан Ђокић рекао је на конференцији за новинаре да има још простора да се надокнади изгубљено у текућој академској години с обзиром на то да су факултети у блокади од почетка децембра 2024. године.
Двадесет и два минута тишине на Лединама
Студенти у блокади данас су обележили годишњицу пада војног хеликоптера у којем је погинуло седам особа. Тим поводом одата је пошта погинулима тишином која је трајала 22 минута за петнаест страдалих у Новом Саду и седморо погинулих у паду хеликоптера у Улици Драгутина Маслаћа на Лединама.
РТС/Игор Топаловић
У Kосовској Митровици девето по реду окупљање „15 минута тишине за 15 жртава“
Два дана уочи најављеног окупљања студената у Београду, у северном делу Kосовске Митровице група од неколико десетина студената и грађана одржала је девети по реду скуп под називом „15 минута тишине за 15 жртава“, у знак сећања на 15 настрадалих у паду надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду, јавио је дописник РТС-а.
Окупљање у центру Митровице, код споменика Kнеза Лазара, почело је у 11.52 и трајало је 15 минута.
Окупљени су носили транспаренте са поруком “Не прави себи идола, нити каква лика, немој им се клањати, нити служити” .
Први скуп тишине за настрадале у Новом Саду, истовремено и прва подршка студентима у централној Србији, у Kосовској Митровици организована је 24. јануара, на позив грађанина Срђана Ђорђевића.
Студенти су на данашњем скупу најавили да ће пружити подршку колегама на најављеном протесту у Београду, 15. марта, и да је до сада за одлазак у Београд пријављено више од 50 студената, преноси дописник РТС-а.
Припремили дописници РТС-а и Јована Вулиновић
Чачани одали пошту петнаестоминутном тишином
Грађани Чачка и данас су на петнаестоминутном тишином одали пошту страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду и блокирали су раскрсницу код Гимназије.
Фото: РТС
Опширније
Краће
У Шапцу блокада раскрснице код Библиотеке и Музеја
У Шапцу је и данас петнаестоминутном тишином одата пошта настрадалима приликом пада настрешнице у Новом Саду, јавља дописник РТС-а.
Толико је била блокирана и раскрсница код Библиотеке и Музеја.
Блокада и петнаестоминутна тишина на раскрсници Краљице Марије и Рузвелтове у Београду
У 11.52 на раскрсници улица Краљице Марије и Рузвелтове окупљени студенти и грађани у петнаестоминутној тишини одају пошту погинулима у новосадској трагедији.
Универзитет уметности у Београду саопштио је да позива све учеснике протестног скупа у Београду 15. марта да на достојанствен и миран начин искажу своје ставове. Такође, апелују на све колеге студенте и запослене на солидарно, сложно и одговорно деловање током протеста.
Опширније
Краће
Студенти из Шапца, Лознице и Малог Зворника наставили пут ка Београду
Студенти, матуранти из Шапца, Лознице и Малог Зворника наставили су тродневни "Савски марш ка Београду".
После ноћи проведене у Дебрцу, где су спавали у школи, наставили су ка Обрановцу.
У колони и просветни радници, родитељи и грађани.
План је да се после подне сусретну са колоном студената која долази из Ваљева и да заједно преспавају у Обреновцу, а у петак заједно да стигну у Београд на заказани протест.
Колону студената прате возила са стварима учесника марша у којој су храна и освежење.
Мештани села шабачког краја у тракторима такође обезбеђују студентски марш.
Колону прати и полиција.
Опширније
Краће
Део студената бициклиста преко Рудника и Лазаревца наставља марш ка Београду
После етапе дуге 100 километара, студенти бициклисти из Ниша, Крушевца, Краљева и Ужица синоћ су стигли у чачанску Гимназију, где су преноћили. Данас настављају пут ка Београду, преко Рудника до Лазаревца, а придружиће им се чачански матуранти.
Видео: РТС/Никифор Вуковић
Адвокатска комора Србије (АKС) упозорила је данас да напад на живот и физички интегритет грађана који мирно демонстрирају представља тешко кривично дело, а учествовање на мирним демонстрацијама је право сваког грађанина Републике Србије.
Kао један од кључних учесника у правосудном систему Србије, АKС је навела у саопштењу да има дужност да реагује поводом информација у појединим медијима које указују на ризик од примене организованог насиља према грађанима који ће учествовати на протесту планираном за суботу, 15. март, у Београду.
Студенти са југа Србије после ноћења у Смедереву наставили ка Панчеву
Више од 700 студената и ђака, који су из Ниша и успутних градова и општина кренули ка Београду, стигли су синоћ у Смедерево.
Ноћ су провели у спортској хали и по школама, а јутрос око осам часова наставили су ка Панчеву.
Њих су синоћ на градском тргу дочекали бројни грађани који су им приредили добродошлицу уз храну, пиће и медицинску помоћ.
Видео: РТС/Александар Тодоровић
Опширније
Краће
Студенти, ђаци и професори кренули из Новог Сада и Суботице
Студенти у блокади из Новог Сада и Суботице, део новосадских средњошколаца, универзитетски професори и наставници, кренули су јутрос пешице за Београд, где се 15. марта одржава велики протест.
Након окупљања у студентском граду, око 8.30, формирали су колону на чијем челу су бајкери и редари, и кренули пут Београда.
Првог дана ће пешачити кроз Петроварадин, Сремске Карловце, Инђију, све до Старе Пазове, где ће преноћити, затим сутра настављају преко Нове Пазове, Батајнице, Земуна, до Београда.
Видео: РТС/Душан Милетић, Лазар Вукадиновић
Studenti su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Uoči najavljenog skupa za 15. mart u Beogradu pod sloganom "15. za 15", studenti u blokadi su krenuli iz više pravaca peške ka glavnom gradu. Iz Subotice su krenuli 8. marta, a iz Niša u nedelju, 9. marta iz gradova Zapadne Srbije 10. marta.
Studenti su nastavili sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 15 osoba poginulo, a dvoje ljudi je teško povređeno.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
Novi veliki skup najavljen je u Beogradu, za 15. mart.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, sa jedne, i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva sa druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Коментари