Скуп предвођен бајкерима у Књажевцу
Деветим окупљањем и петом протестном шетњом Књажевчани су и овог петка, уз одавање поште настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду, изразили неслагање са стањем у друштву и солидарност са студентима и њиховим захевима.
Скуп је почео у 18 часова 15-минутним ћутањем, после чега је више стотина грађана, предвођена бајкерима, пошло у шетњу блокирајући главну градску улицу.
После заустављања на кружном току на Нишком путу, уследило је неколико минута буке, а онда се колона полако вратила до раскрснице код каменог моста у центру.
Опширније
Краће
Протест у Лесковцу, 16 минута тишине испред Гимназије
На позив лесковачких Гимназијалаца протесту у Лесковцу одазвали су се студенти, професори, родитељи, грађани.
У дворишту Гимназије 16 минута тишине за настадале у Новом Саду и седамнаестогодишњег Андрију Илића.
Протестна шетња кренула је ка седишту градоначелника Лесковца и Скупштине града Лесковца. Испред улаза у Градску кућу остављен је транспарент "Лесковац је устао".
Вечерашња траса уз пиштаљке и буку настављена је Нишком улицом, преко Булевара ослобођења, до градског трга, а скуп је обезбеђивала полиција.
Протест у Врању, подршка студентима
И овог петка у 16 сати окупили су се Врањанци на Тргу Републике, крај споменика Чика Мити, како би подржали студентске захтеве.
Прво су 15-оминутном тишином одали пошту страдалима у Новом Саду, потом су протестном шетњом стигли до Спортске хале где су се чланица групе Млади с југа и активисткиња обратиле окупљенима.
Чланица групе Млади с југа Марија Младеновић је рекла да се протести организују свакодневно у 164 опшине у Србији и позвала све институције и школе у граду у генерални штрајк.
Активисткиња, студенткиња Политичких наука у Београду Емилија Миленковић из Врања, је такође позвала све грађане да ступе у генерални штрајк, рекла је да су доста стајали иза студената и да је сада време да стану раме уз раме са њима.
Позвала је да сутра на Сретење пођу у Крагујевац и придруже се студентима. Протест је обезбеђивала полиција, а инцидената није било.
Опширније
Краће
Подршка студентским захтевима, средњошколци шетњом до Тужилаштва
Три колоне средњошколаца из разних делова Београда прошле су кроз центар Београда у знак подршке захтевима студената.
Ђаци су у протестној шетњи дошли до седишта Републичког јавног тужилаштва у Немањиној улици са жељом да покажу колико им је важно да се поштује правни поредак државе.
Опширније
Краће
Протестна шетња и у Сомбору, подршка просветним радницима
Шетња подршке просветним радницима почела је у Сомборуиспред Педагошког факултета у 11.15 сати.
Стапарским путем стигло се до Жупаније, па до Венца Степе Степановића где је одржано 15 минута тишине за страдале у Новом Саду.
Поворка се кретала према Музичкој школи "Петар Коњовић", гимназији "Вељко Петровић" и Средњој техничкој школи, а потом је уследила шетња назад према Педагошком факултету.
Пошту настаралима, одали су и мештани у сомборским селима.
Опширније
Краће
Протести дела просветних радника у Кикинди
Око 120 просветних радника запослених у градским и сеоским школама Кикинде, ученици и грађани, окупили се се испред зграде Основног суда и Основног јавног тужилаштва у Кикинди тражећи реакцију државе и надлежних институција око студентских захтева, а потом су 15-оминутном ћутњом одали пошту настрадалим у паду надстрешнице у Новом Саду.
Подршка грађана ђацима "Дрво арта"
Ученици, њихови родитељи и грађани окупили су се испред техничке школе "Дрво арт" у Београду у знак подршке ђацима те образовне установе који су у блокади, тврдећи да им директорка школе Зорица Ђоковић због тога прети избацивањем.
Један од родитеља ђака, који је желео да остане анониман изјавио је да ни један директор школе нема право да прети ђацима.
"Ми смо овде како бисмо заштитили нашу децу и младост од директора који мисле да могу да раде шта хоће и иживљавају се", рекао је он и пренео апел родитеља да директорка прекине претње избацивањем, пише Фонет.
Скуп протиче без инцидената, а учеснике обезбеђују припадници Полицијске управе Београд и саобраћајна полиција.
Фото: Фонет
Марко Драгославић
Део запослених у нишком Дому здравља подржао студенте
Део запослених у Дому здравља и Универзитетском клиничком центру у Нишу, којим су се прикључили студенти Медицинског факултета и грађани, одали су пошту настрадалима у паду надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду.
"Здравствени радници су уз студенте", наводи се у заједничком писму, уз обавештење да ће скуп подршке организовати сваког петка.
Део радника Дома здравља у Нишу пружио подршку студентима
Фото: РТС/Лидија Георгијева
Протестна шетња у Суботици
Грађани, професори и студенти Суботице блокирали су на 15 минута, од 11.52 до 12.07, Улицу Ђуре Ђаковића у центру града, како би одали пошту страдалима у паду надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду.
Потом су са транспарентима "Слобода или ништа" и "Сад или никад" кренули ка Градској кући, испред које је одржан јавни час просветних радника у штрајку.
Они су подржали захтеве студената, који, како су истакли, "бране част, образ и истину".
Протестни скуп у Зрењанину
Студенти Техничког факултета из Зрењанина организовали су и овог петка блокаду пута испред Градске куће.
Њима су се придружили просветни радници и грађани.
У 11.52 су петнаестоминутном тишином одали пошту страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Организатори су потом позвали да се посети добротворна изложбу фотографија у галерији Асоцијације ликовних уметника Зрењанина на којој су радови зрењанинских фотографа настали на студентским и грађанским простестима у граду.
Новац од продаје фотографија намењен је студентима у Техничког факултета у блокади.
Крушевац – одата пошта страдалима у Новом Саду
Крушевљани су се и овог петка одазвали позиву са друштвених мрежа и у 11.30 окупили на Тргу глумаца у знак подршке студентима, а потом у 11.52 блокирали раскрсницу и петнаестоминутном тишином одали пошту погинулима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Скуп је протекао без инцидента, а окончан је после протесне шетње главном градском улицом до споменика Косовским јунацима.
Петнаестоминутном тишином пошту је одао и део здравствених радника крушевачке Опште болнице који се четврту недељу окупљају у болничком кругу, у знак подршке студентим захтевима.
Одавање поште и блокада и у Пожешкој улици на Бановом брду
У знак одавања почасти за 15 жртава трагедије у Новом Саду, тачно у 11.52, на 15 минута, блокирана је Пожешка улица на Бановом брду.
Студенти Пољопривредног факултета, средњошколци и грађани и данас су, од 11.52 до 12.07 часова, блокирали Авијатичарски трг у центру Земуна, одајући на тај начин почаст за 15 погинулих у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
На блокади је било доста родитеља са малом децом, коју су водили за руку или их возили у колицима.
Блолкаду је обезбеђивала полиција, а инцидената није било.
Фото: Фонет
Давор Лукач
Протести и одавање поште и у Ужицу
Ужичани су и данас окупљањем на Тргу – блокадом главне улице Димитрија Туцовића и 15-оминутном ћутњом – одали пошту настрадалима под надстрешницом Железничке станице у Новом Саду.
На позив Самосталног синдиката културе Града Ужица, њихови чланови су у 11.45 изашли испред својих установа, како се наводи у саопштењу, као први корак у њиховом протесту док се захтеви студената и синдиката не испуне.
Смедерево – скуп подршке студентима и одавање поште за настрадале у Новом Саду
Грађани Смедерева, део смедеревских просветних радника, студената и ученика окупили су се и данас испред Смедеревске гимназије у 11.52, како би на 15 минута одали пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду и пружили подршку студентима и њиховим захтевима.
На 15 минута блокирали су раскрсницу код Гимназије.
Одавање поште и у Краљеву
Краљевачки просветни радници су, као и сваког петка у месецу, одали пошту за настрадале у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 15-оминутном тишином.
Протест и одавање поште одржани су испред зграде локалне самоуправе где је и школска управа, јер су на протесту просветни радници из школа у којима је потпуна или делимична обустава наставе током 13. и 14 фебруара.
Од 33 основне и средње школе у Краљеву, у њих 28 је неки вид обуставе наставе.
Протест је настављен шетњом улицама града, до Трга Светог Саве.
Одавање поште у Краљеву
Подршка колективу ОШ "Ђорђе Натошевић" у Новом Саду
Родитељи и бивши ђаци окупили су се испред Основне школе "Ђорђе Натошевић" у Новом Саду, како би пружили подршку колективу у обустави наставе.
После четири недеље обуставе, наставници су донели одлуку да продуже обуставу и следеће седмице, упркос томе, што, како кажу, трпе огромне притиске.
Скуп су подржали и наставници и професори других школа и родитељи, који су поручили да истрајавањем у својој борби, наставници ове и других школа држе лекције о истини, правди и интегритету, свакога дана већ три месеца.
Блокада Таковске код зграде РТС-а
Група грађана "Мост остаје" и део радника Радио-телевизије Србије одали су пошту 15-оминутном ћутњом испред зграде у Таковској 10 страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Блокада Таковске испред зграде РТС-а
Испред Центра за социјални рад Града Новог Сада, запослени су у 11.55 ступили у штрајк упозорења у трајању од једног сата.
Штрајк је почео петнаестоминутном тишином за жртве на новосадској Железничкој станици, као и жртве пожара у старсчком дому у Барајеву.
Опширније
Краће
Просветни радници Чачка су се окупили на платоу испред Гимназије где је одржан јавни час посвећен Сретењу на позив Синдиката образовања Чачак.
Као и ранијих дана, испред школе је петнаестоминутном тишином одата пошта настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Након тога, присутнима се обратило двоје чачанских наставника и педагошки саветник.
На скупу се између осталог говорило о значају празника Сретење и Сретењског устава.
Закључено је да су студенти мерило постигнућа просветних радника и да ће сви наставници бити оцењени на Сретење, у Крагујевцу.
Фото: РТС
Грађани Шапца и данас су, као и претходних дана, одали пошту страдалима на Главној железничкој станици у Новом Саду и блокадом раскрснице код Градске библиотеке и Музеја града пружили подршку студентским захтевима.
Уз шабачке матуранте окупљени су професори, родитељи, грађани и активисти, који су – сви заједно – на петнаестоминутном тишином потврдили да, како кажу, не одустају од ставова и захтева.
Самоорганизовано, део матураната ће сутра ићи у Крагујевац на велики Сретењски протестни скуп.
Студенти Правног, Електротехничког, Архитектонског, Машинског, Грађевинског и Технолошко-металуршког факултета блокирали су данас део Булевара краља Александра и Београдске улице, дајући почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Окупљени су у тишини стајали 15 минута и држали транспаренте са натписима "Студенти ће променити свет", "ТМФ", "Ало, затвор"...
О безбедности учесника водили су рачуна припадници Полицијске управе Београда и саобраћајна полиција, а инцидената није било.
Фото: РТС
Игор Топаловић
Studentski protesti i blokade zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu kad je poginulo 15 ljudi nastavljaju se velikim maršom do Kragujevca. Studenti su pozvali sve da se u ovom gradu sretnu na Sretenje. Dve kolone krenule su iz Niša i Beograda. Niški studenti, na put dug 150 kilometara, u okviru akcije "Ništa nije daleko za pravdu", a beogradski i novosadski studenti u "Šumadijski marš" za Kragujevac.
Grupa studenata Državnog univerziteta u Novom Pazaru krenula je ka Kraljevu, odakle su nastavili peške do Kragujevca. Novosadski studenti, koji su krenuli u sredu ujutru u trodnevnu vožnju biciklima ka Kragujevcu kako bi se priključili protestu koji organizuju kragujevački studenti, stigli su do Beograda.
Njihova ruta duga 65 kilometara trajaće dva dana.
Uoči državnog praznika Sretenja, studenti iz Beograda, kojima su se pridružili i Novosađani, kao studenti iz Niša Kraljeva, Čačka i Novog Pazara krenuli su peške ka Kragujevcu. Plan je da u Kragujevac svi zajedno stignu u petak, uoči Sretenjskog protestnog skupa.
Novosadski studenti u blokadi su prethodno 10. februara, posle petnaestominutnog pomena ispred Železničke stanice krenuli u štafetno trčanje do Beograda sa Ustavom Srbije. Beogradske kolege su ih uveče dočekale ispred Filozofskog fakulteta, uz crveni tepih, aplauze i vatromet.
Povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dve osobe teško povređene, studenti su u nedelju 9. februara sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kragujevački studenti su istog dana krenuli na štafetni maraton do Hrama Svetog Save u Beogradu da bi uručili pozivnice svim fakultetima u Srbiji za protest koji će, kako su najavili na društvenim mrežama, biti održan 15. februara u Kragujevcu. Na sto dana od tragedije i niški studenti su organizovali jedanaestočasovnu blokadu naplatne rampe "Niš sever" na ulazu u grad pod sloganom "Došlo je na naplat(n)u".
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici 1. i 2. februara organizovana je studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati. Nekoliko dana pre, istim povodom studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu, studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija SNS-a u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tukli studente palicama i pesnicama.
Studentkinja koja je tada teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Maturanti novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora. Veći deo kolektiva nastavnika škole, ali i članova sindikata Gimnazije, kao i roditelji učenika koji ih podržavaju, zahtevaju smenu direktora.
Početkom februara studentske zahteve podržali su i penzioneri.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Skupovi podrške studentima koji skoro tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se u regionu, ali i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.
Коментари