Студнети ФДУ-а у блокади одбили понуду Звездара театра
Студенти Факултета драмских уметности саопштили су да су сва позоришта на њихов позив ступила у седмодневни штрајк, осим Звездара театра, који им је у знак солидарности понудио 2.000 бесплатних улазница за матине представе.
"На наш позив позоришта штрајкују наредних седам дана, али не и Звездара театар. Они раде. Нуде 2.000 карата студентима. Ако смо одбили фрапантно јефтине станове, одбићемо и матине у Звездари. Нема ничега, ако нема солидарности", написано је у објави званичног профила на Иксу (Твитеру).
Раније у току дана, Звездара театар је саопштио да код њих нема стално запослених, па самим тим ни синдиката који би предложили штрајк, па да ће студентима пружити подршку на свој начин – играњем матине представа за њих.
Црвени тепих у Београду за маратонце из Новог Сада
Студенти који су од јутрос трчали из Новог Сада стигли су вечерас на плато испред Филозофског факултета, где им је био постављен црвени тепих.
Они су пресекли црвену траку држећи индексе у рукама, а потом су им додељене медаље. Поздрављени су повицима "Нови Сад, Нови Сад".
Уз црвени тепих су стајали редари и студенти са заставама факултета, Србије и Београда. Маратонци су дочекани овацијама студената, грађана и родбине, а њихов долазак најављен је пиштаљкама и трубицама.
Подршку студентским захтевима пружили становници Карабурме и Миријева
Становници београдских насеља Карабурма и Миријево блокирали су Миријевски булевар у знак подршке студентским захтевима и блокадама, јавља репортер РТС-а.
Грађани су се на Карабурми окупили на старој окретници аутобуса, а у Миријеву су се окупљали испред две основне школе и Седме београдске гимназије.
Две колоне сусреле су се испред бензинске пумпе у Миријевском булевару на Карабурми где је саобраћај био блокиран око 45 минута.
Одата је пошта погинулима у паду надстрешнице петнаестоминутном тишином, а након тога су окупљени правили буку.
Грађани су се разишли, а скуп је обезбеђивала полиција.
Скуп подршке студентима у Миријевском булевару
Снимио: Иван Симоновић / РТС
Протест шабачких глумаца због отказа колегиници
Ансамбл Шабачког позоришта, подржан грађанима и колегама из Београда, Новог Сада и више градова из унутрашњости, окупио се вечерас испред зграде позоришта у том граду протестујући због уручења отказа њиховој колегиници.
Уз повике "И ја сам Јелена", на скупу су прочитани захтеви Оснивачу, у којем траже хитно поништавање измена Правилника о систематизацији послова Шабачког позоришта донетих, како наводе, мимо закона 6. фебруара ове године.
Захтевају хитно поништавање решења о отказу уговора о раду на неодређено време њихове колегинице, Јелене Иветић, распоређене на радном месту “организатор програма” и њено враћање на исто радно место и разрешење в.д. директора, Александре Делић.
Говорници на скупу су се оградили од злоупотреба, указујући да уз ова три захтева, Шабачко позориште има још проблема о којима треба да се разговара, а то су мали буџет, недовољан број запослених, ниске зараде, немогућност гостовања.
Захтеве шабачког ансамбла подржало је Удружење драмских уметника Србије, отвореним писмом оснивачу, управи и колективу Шабачког позоришта у којем подржавају захтеве запослених у тој институцији.
Траже од њеног оснивача да поништи закључак о систематизацији, будући да, како наводе, није испоштована процедура за његово доношење.
Премијера представе шабачког ансамбла "Господјина мајка је преминула", најављена за сутра, одложена је.
Фото: РТС
Протест матураната у Крушевцу
Матуранти Гимназије у Крушевцу, који су 4. фебруара на Пленуму донели одлуку о обустави наставе организовали су протестну шетњу центром града и улицама поред средњих школа. Уочи шетње на Тргу младих у 14.52 петнаестоминутном тишином, одали су пошту настрадалима у Новом Саду.
Гимназијалци не похађају наставу, али организују активности у школи као што су израда транспарената и кутија за донације, те хуманитарне турнире у фудбалу и у кошарци. Протесту су се на њихов позив придружили грађани, родитељи, наставници и ученици других школа.
Фото: РТС
Размена Устава у Чортановцима
Студенти медицине и студенти ФТН-а у Чортановцима разменили Устав Србије као штафету и наставили даље ка Сремским Карловцима.
Звездара театар неће штрајковати; Душан Ковачевић: "Кад се позориште затвори, порука више никоме не може да се пошаље"
Звездара театар нема стално запослен глумачки ансамбл и не припада ниједном синдикату који би најавио штрајк у нашем позоришту. Због тога смо одлучили да наш допринос, солидарност и подршку студентима у блокади изразимо на другачији начин, стоји у саопштењу на званичној Инстаграм страници Звездара театра.
Директор Звездара театра Душан Ковачевић написао је: "Кад се позориште затвори, порука више никоме не може да се пошаље".
"У договору са глумачким ансамблима представа које су планиране да буду на репертоару током најављених дана штрајка, поред редовних вечерњих представа играћемо и матине представе намењене студентима у блокади. Први мотив овакве одлуке је подршка студентима, а други је поштовање према публици која је купила улазнице које се код нас чекају месецима", наведено је између осталог у саопштењу.
И балетски играчи уз студенте
Синдикат балетских играча ступио је данас у штрајк – обуставу рада и, одлуком већине својих чланова у Балету Народног позоришта у Београду, подржао студентске протесте.
"У тренутку када нас студенти свакодневно подсећају на одговорност и охрабрују да се прикључимо њиховом позиву за заједничку борбу за праведније и одговорније друштво, наша одлука о обустави рада представља јасан став нас, балетских играча, радника у култури о дугогодишњем урушавању свих институција, укључујући и институције културе“, наведено је у објави на Инстаграм профилу sindikatbaletskihigraca.
Они су навели да од данас борба студената постаје и њихова борба за очување професије, побољшање статуса запослених у култури, али и праведније и здравије друштво. Наредних дана, у духу свеопште побуне, бићемо на улицама са студентима, средњошколцима и грађанима, заједно са другим уметницима и радницима у култури.
Балет Народног позоришта је уз народ, поручују из синдиката.
Протест испред Гимназије у Пироту
На иницијативу матураната испред Гимназије у Пироту и данас је петнаестоминутном тишином одата пошта страдалима приликом пада надстрешнице у Новом Саду.
Ђаци и професори истичу подршку студентима и њиховим захтевима.
У Гимназији у Пироту део професора је потпуно обуставио наставу, део је у законском штрајку и њихови часови трају 30 минута, а поједини држе часове у трајању од 45 минута.
Део ученика бојкотује наставу, а звоно се оглашава на 45 минута.
Подршка наставницима Музичке школе "Мокрањац" – "Музичари су (у)стали"
Ученици више музичких школа у Београду окупили су се данас испред Музичке школе "Мокрањац" у Дечанској како би пружили подршку ученицима те установе и просветним радницима који су за обуставу рада.
Саобраћај испред те школе је блокиран, а скуп обезбеђује саобраћајна полиција.
Учесници протеста праве буку пиштаљкама, скандирајући: "Сви у блокаде" и "Генерални штрајк".
Окупљени носе транспаренте са натписима "Ко не слуша песму, слушаће олују", "Ученици и наставници увек заједно", "Манојловић Коста каже да је доста", "Музичари су (у)стали", "Зато што су дани жалости чешћи од празника", "15 тактова паузе", "Ђаци су украс света".
Фонет/Марко Драгославић/Музичка блокада у Дечанској
Протест испред Прве београдске гимназије
Родитељи и ученици Прве београдске гимназије у Београду блокирали су данас угао улица Цара Душана и Добрачине, одајући почаст настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Они су стајали у петнаестоминутној тишини држећи транспаренте са натписима "Док су криминалци на власти, ђаци су на улици", "Јесте ли спремни, ћаци?", "Инвестирајте у школе, не у фотеље".
Скуп је протекао без инцидената.
Јутрос су ђаци Прве београдске гимназије, који су у блокади, затекли закључане учионице у којима бораве.
Директор и део колектива који држи наставу, обавестили су родитеље о одлуци да из безбедносних разлога часове за ђаке нижих разреда од данас неће држати у учионицама, већ онлајн.
То су одлучили, како кажу, због повећаног броја случајева непоштовања основних школских правила међу ученицима млађих разреда.
Родитељ Игор Kовачевић рекао је за РТС да онлајн часови кад неки ђаци хоће а други неће да их похађају, неки професори хоће а други неће да их држе, само подстичу дубље поделе међу ђацима, наставницима...
"Деца су јасно рекла шта желе, изјснила се, а то је да подрже колеге студенте и друге просветне раднике тако што неће похађати наставни програм", изричит је овај родитељ.
Додаје да су деца дошла као што сваки дан долазе у школу и затекла су закључане учионице, они су по ходницима, тоалетима, заправо њима се брани сваки начин организованог деловања.
Директор школе Александар Андрејић каже за РТС да је у четвртак била седница наставничког већа где је анализиран претходни период: "Констатовали смо да је повећан број случајева непоштовања основних правила у школи.
То се односи на ученике прве, друге и треће године који су у блокади.
"Ми смо се у циљу безбедности њихове и превентивног деловања да нам се не деси нешто озбиљније и што има теже последице одлучили да наставу реализујемо онлајн за те разреде, а да наставимо са матурантима са којима је сарадња нормална", рекао је између осталог за РТС директор школе.
Отказане позоришне представе на седам дана у Београду, Сомбору, Новом Саду, Зрењанину
Драмски ансамбли београдских позоришта, као и ансамбли из Новог Сада, Сомбора и Зрењанина, ступају данас у седмодневни штрајк и неће играти представе, у знак подршке студентским захтевима.
Народно позориште у Београду, Атеље 212, Београдско драмско позориште, Позориште "Бошко Буха", Мало позориште “Душко Радовић”, Позориште на Теразијама и Југословенско драмско позориште неће играти представе.
Обуставу играња представа најавили су и Српско народно позориште, Позориште младих, већина колектива Новосадског позоришта/Újvidéki Színház, као и сомборско Народно позориште и Позориште “Тоша Јовановић” у Зрењанину.
"Први пут у историји српских позоришта одлучујемо се на овакав чин, прихватајући позив студената на борбу за рад институција и одговоран однос према сопственој делатности, свесни да већ деценијама присуствујемо урушавању свих, па и културних институција овог друштва. Студенти су нас подсетили на одговорност и охрабрили на самоорганизовање како бисмо, унутар својих струка и институција у којима радимо, започели активно учешће у креирању бољег друштва", поручили су драмски ансамбли, преноси Фонет.
Такође, глумачки ансамбли најавили су протестну шетњу за сутра, 11. фебруара, када ће се окупити испред Храма Светог Саве у 12.30 и одати 15-минутну пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
И ансамбл Kњажевско-српског театра у Kрагујевцу најавио је да обуставља све активности заказане уочи и за Дан театра, 15. фебруара – на Сретење, у знак солидарности са студентима у њиховој борби за испуњење захтева
Као и претходних дана на позив ђачког парламента Ваљевске гимназије, одржана је протестна шетња која је прошла поред Дома здравља у знак солидарности са појединим здравственим радницима који подржавају захтеве студената и средњошколаца у блокади.
Протестној колони придружили су се и поједини ученици других школа, наставници и грађани.
RTS
Ужичани одали пошту жртвама надстрешнице и блокирали главну улицу
Као и претходних дана, Ужичани су се окупили на Тргу да одају пошту страдалим под надстрешницом у Новом Саду. Од 11.52, док је трајало 15 минута тишине, зауставили су саобраћај у главној улици.
RTS
Петнаест минута тишине испред смедеревске Гимназије
Грађани Смедерева, део просветних радника, студенти и ученици, окупили су се и данас испред смедеревске Гимназије у 11.52, како би одали пошту страдалима у Новом Саду и пружили подршку студентима.
Они су на 15 минута блокирали раскрсницу код Гимназије.
У Шапцу одата пошта жртвама надстрешнице, протест подршке ђацима и професорима Медицинске школе
Пошту настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду и данас су одали Шапчани.
Окупили су се на раскрсници код библиотеке, где су сви заједно још једном поновили да траже одговорност и да подржавају студенте у захтевима.
Након одавања поште, окупљени су кренули ка Медицинској школи, где родитељи ученика у 12.30 организују протест подршке ђацима у блокади и професорима.
RTS
Почео штафетни маратон, новосадски студенти на деоницама предају Устав Србије уместо штафете
Седам маратонаца, младића и девојака, отпочело је маратон од Железничке станице у Новом Саду. Деонице су између 4 и 11 км, али највише је оних које су дуге око 6 километара. Најспремнији међу њима, а то је група састављена од студената ДИФ-а и ФТН-а, трчаће најдужу деоницу.
Уместо штафете, студенти на различитим деоницама својим колегама предају Устав Србије.
На првој деоници у Петроварадину, била је размена између групе студената Филозофског факултета и студената Технолошког, који су наставили маратон ка Сремским Карловцима.
Циљ је да се на последњој деоници прикључе и сви остали учесници, како би се заједно срели са својим колегама из Београда на Студентском тргу, између поноћи и два ујутро.
Протест испред чачанске Гимназије
Kао и ранијих дана, Чачани петнаестоминутом тишином испред зграде Гимназије одају пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду. Блокирана је и раскрсница испред школе.
Блокада код Правног факултета у Београду
Студенти Правног и техничких факултета и гимназијалци из 14. београдске гимназије блокирали су раскрсницу испред Правног факултета како би одали пошту жртвама трагедије у Новом Саду када је у паду надстрешнице 1. новембра на Железничкој станици погинуло 15 особа.
Окупљени су носили транспаренте "Машинци прoтив машинерије", "Рачунајте на нас".
RTS
После помена жртвама испред Железничке станице у Новом Саду, почиње студентски штафетни маратон
Студенти Универзитета у Новом Саду одржали су испред Железничке станице помен жртвама трагедије у том граду у петнаестоминутној тишини, од 11.52 до 12.07.
Како је раније најављено, "физички најспремнији и духом најјачи" потом крећу у штафетни маратон до Београда.
Како јавља дописник РТС-а, студенти Филозофског факултета управо са ове тачке, код Железничке станице у Новом Саду, крећу да трче ка Петроварадину, где ће штафету предати групи студената другог факултета.
Тренутно је овде седам маратонаца, младића и девојака, спремних да започну овај маратон, али и суграђана и професора који су дошли да их подрже.
Kрајња тачка, где Новосађани предају штафету Београђанима, биће Студентски трг у Београду, а долазак је планиран за вечерас између поноћи и два ујутро.
Povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu kada je poginulo 15 ljudi, a dve osobe teško povređene, studenti su u nedelju 9. februara sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kragujevački studenti su istog dana krenuli na štafetni maraton do Hrama Svetog Save u Beogradu da bi uručili pozivnice svim fakultetima u Srbiji za protest koji će, kako su najavili na društvenim mrežama, biti održan 15. februara u Kragujevcu. Na sto dana od tragedije i niški studenti su organizovali jedanaestočasovnu blokadu naplatne rampe "Niš sever" na ulazu u grad pod sloganom "Došlo je na naplat(n)u"
Povodom tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici organizovana je studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati. Nekoliko dana pre, istim povodom studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
Studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija SNS-a u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tukli studente palicama i pesnicama.
Studentkinja koja je tada teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Maturanti novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora. Veći deo kolektiva nastavnika škole, ali i članova sindikata Gimnazije, kao i roditelji učenika koji ih podržavaju, zahtevaju smenu direktora.
Početkom februara studentske zahteve podržali su i penzioneri.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Skupovi podrške studentima koji skoro tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se u regionu, ali i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.
Коментари