Blokada Mosta slobode u Novom Sadu završena posle 27 sati
Povodom tri meseca od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, kada je stradalo 15 ljudi, studenti i građani okončali su blokadu Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Како је протекла 27-часовна блокада
Снимак јучерашњег укључења у Дневник 2
Студенти у блокади, уз извињење, осудили ометање екипе РТС-а
Студенти у блокади објавили су на свом Инстаграм налогу да осуђују и ограђују се од синоћњег догађаја у Новом Саду када су појединци буком и стајањем испред камере ометали екипу Радио-телевизије Србије приликом укључења у "Дневник 2".
"Од почетка блокада смо захтевали од РТС-а да адекватно извештава о протестима, те овакав чин видимо као противан интересима блокада и вредностима за које се залажемо. Овим путем желимо да се извинимо екипи РТС-а због непријатности коју су доживели, као и да обавестимо јавност да ћемо убудуће уложити додатне напоре да се новинарима омогући неометано извештавање са наших протеста“, наведено је у објави.
Писмо исте садржине стигло је и на имејл адресе Информативног програма РТС-а.
У 18 часова завршена блокада Моста слободе, започета јуче у 15 часова
Студенти у блокади и грађани завршили су у 18 часова блокаду Моста слободе у Новом Саду, који су блокирали од јуче у 15 часова поводом три месеца од трагедије на железничкој станици у том граду.
Учесници блокаде су се упутили ка студентском кампусу, а са моста је отишла и група пољопривредника која је тракторима блокирала мост, преносе медији.
Блокада је данас у 15 часова продужена за још три сата, са образложењем да ће за то време бити очишћен простор где је одржан протест.
Последњи трактори одлазе, полако се успоставља саобраћај код Моста слободе, јавља извештач РТС-а.
Колона таксиста стигла у Нови Сад
Колона такси возила стигла је у Нови Сад. Студенти узвикују: "Хвала вам на подршци", они отпоздрављају сиренама и узвицима из аутомобила.
Грађани их поздрављају и са ограде Моста слободе.
Блокада Моста слободе још три сата
Пленум студената и грађана у Новом Саду донео је одлуку да Мост слободе буде блокиран до 18 часова, јавља извештач РТС-а.
Тачно у 15 часова, када је истекла 24-часовна блокада Моста слободе, почео је пленум студената са грађанима. Са бине се огласио редар, који је рекао да не постоји могућност да сви буду пребројани и да ли присутни желе да блокада траје још три сата, током којих ће простор бити очишћен, а потом проглашен крај блокаде. Одлука је донета једногласно дизањем руку.
Мотоциклиста тешко повређен
Један од мотоцклиста који су учествовали на протесту у Новом Саду задобио је тешке телесне повреде када је, данас нешто после 13 часова, пао са возила, саопштено је из МУП-а.
"На делу коловоза где се није одвијао саобраћај због блокаде моста, Б.К. (1967) управљао је мотоциклом марке 'сузуки' и кретао се улицом Народног фронта од правца Булевара ослобођења према Шекспировој улици где је, услед непажње, наишао на канап који је био развучен преко коловоза од стране учесника протеста“, навео је министар унутрашњих послова Ивица Дачић, преноси МУП у саопштењу.
Након што се канап уплео у точкове, возач је изгубио контролу и пао на коловоз и том приликом задобио тешке телесне повреде, прецизирано је у саопштењу.
Из УКЦ Војводине саопштено је да је повређени мотоциклиста у стабилном стању и да се налази на опсервацији у Ургентном центру.
Студенти и грађани и даље код Моста слободе
Студенти и грађани Новог Сада су раштркани у групама испред Моста слободе, Лиманском парка, НИС-а, дуж Булевара Ослобођења и улицом Народног фронта.
Док чекају стедентско-грађански пленум који је најављен у 15.00, време проводе бавећи се различитим активностима – играју карте, одмарају на импровизовани лежаљкама или у шаторима у парку, пишу поруке и фотографије у знак подршке Новом Саду и студентској борби, шетају између трактора и бајкера.
Петнаест минута тишине за страдале у паду надстрешнице
Студенти и грађани одржавају петнаест минута тишине, одајући пошту настрадалима у паду надстрешнице
Атмосфера на блокади код Моста слободе
Студенти и грађани који су преноћили на Мосту слободе од јутрос чисте раскрснице, булеваре и паркове где је синоћ одржан велики скуп. Иако су булевари у околини блокирани, редари студенти воде рачуна да се семафор прелази на зелено светло.
Организовали су и игрице, а победници су добијали чоколадне бананице. Игра је алузија на шалу која већ дуже време иде на рачун Новосађана, да на црвено светло не прелазе раскрснице ни када су оне блокиране.
За студенте који су ноћ провели на хладом и од јутрос на пунктовима грађани самоорганизовано спремају палачинке, штрудле, гулаш од вргања, деле кафу и чајеве. Поједини грађани им доносе кесе пуне хране из оближњих пекара. Студенти уз доручак у парку играју и шах, а у току је и хуманитарно шишање.
На бини код зграде НИС-а настављен је програм.
Студенти чисте раскрсницу код Променаде
Пленум ће одлучити да ли се блокада завршава у петнаест часова
Како сазнаје РТС, данас ће бити организован студентски пленум, где ће се донети одлука да ли се блокада завршава у петнаест часова или ће Мост Слободе и даље остати затворен.
Извештај Бранислава Прокића
Мост слободе у Новом Саду је и даље у блокади од стране студената београдског и новосадског универзитета, јавља дописник РТС-а.
Редарска служба је из безбедносних разлога све уклонила са моста и сви су окупљени на платоу код Лиманског парка. Сам Лимански парк и околне улице практично су право шаторско насеље.
Ту је немогуће прићи из било ког од три правца, пошто су раскрснице блокиране од стране полиције и пољопривредника, који су дошли тракторима из околних места.
Ноћас је одржан велики број програма, а ноћ је протекла мирно, без инцидената.
Povodom tri meseca od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, studenti novosadskog i beogradskog univerziteta su juče, posle tročasovne blokade Žeželjevog i Varadinskog mosta, prešli na lokaciju kod Mosta slobode, gde su proveli noć.
Prema najavi, blokada Mosta slobode trebalo bi da traje do 15 časova, posle čega će odlučiti o daljim koracima.
Posle jednodnevne blokade beogradske Autokomande, koja je trajala od 10 sati u ponedeljak 27. januara do 10 sati u utorak 28. januara, studenti širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata povodom tragedije na Glavnoj železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je zbog pada betonske nadstrešnice poginulo 15 ljudi.
Zahtevi studenata u blokadama su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića je i poslednji napad na studente ispred stranačkih prostorija SNS u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tukli studente palicama i pesnicama.
Studentkinja koja je tada teže povređena nalazi se na UKCV na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu... kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Maturanti novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Skupovi podrške studentima koji skoro tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru... ali i po evropskim gradovima Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu.
Коментари