уторак, 18.06.2024, 18:21 -> 18:20
Извор: РТС
Аутор: Миља Гогић
Prva beogradska gimanzija slavi 185 godina posotojanja – da li se među sadašnjim učenicima kriju budući velikani
Đaci Prve beogradske gimnazije, najstarije škole tog ranga u prestonici, koja ove godine obeležava 185 godina od osnivanja, bili su Ljubomir Nenadović, Mika Alas, kralj Petar Prvi Karađorđević, Živojin Mišić, Milena Dravić, Nikola Simić, Dragan Kapičić. A među učenicima koji su nagrađeni sigurno ima i onih koji će tek ispisivati stranice srpske istorije.
Među 150 učenika koji su na 185. rođendan Prve beogradske gimnazije, nagrađeni, sigurno ima i onih koji će tek ispisivati istoriju naše zemlje a 260 ih je ove godine završili tu gimnaziju.
Pet odeljenja prirodno matematičkog, tri društveno-jezičkog i jedno odeljenje za učenike sa specijalnim sposobnostima za računarstvo i informatiku, a svi talentovani.
"I dalje možete da čujete te poruke ljubavlju odeljenskih starešina i svaki put smo izunova zabrinuti da li ćemo opet imati ovakve đake", kaže direktor Prve beogradske gimnazije Aleksandar Andrejić.
Od osnivanja, Prva gimnazija iznedrila je brojne istaknute ličnosti.
U klupama najstarije beogradske gimnazije nekada su sedeli Mika Alas, kralj Petar Prvi Karađorđević, Živojin Mišić, Stepa Stepanović, Gavrilo Princip, Jovan Skerlić, Petar Kočić, Milovan Glišić i mnogi drugi.
Gimnazija je po otvaranju imala dva razreda, a posle samo tri godine – pet.
Jedan od prvih gimnazijalaca koji su maturirali 1842/43. godine bio je naš istaknuti književnik i ministar prosvete Ljubomir Nenadović, sin prote Mateje Nenadovića. Milovan Vitezović je, inspirisan četvrtom generacijom gimnazijala i legendarnim profesorom napisao knjigu "Šešir profesora Koste Vujića".
Među učenicima čuvenog profesora bili su, između ostalih, i geograf i etnograf Jovan Cvijić, čuveni matematičar Mihailo Petrović Mika Alas, pesnik Milorad Mitrović, političar i ministar Jaša Prodanović i profesor Pavle Popović.
Istorijat škole
Škola se pola veka zvala Gimnazija beogradska, potom je naziv promenjen u Prva beogradska.
Posle Prvog svetskog rata dobija naziv - Prva muška realna gimnazija, da bi pedesetih godina 20. veka, kada je spojena sa Četvrtom ženskom gimnazijom, bio vraćen stari naziv - Prva beogradska.
Gimnazija se nalazila u Ulici Jug Bogdanovoj 26 i to u privatnoj kući. Izvesno vreme bila je u Konaku kneginje Ljubice. Izgradnja posebne školske zgrade u Ulici cara Dušana 61, u kojoj se ova gimnazija danas nalazi, počela je 1936. godine, a đaci su se u nju uselili aprila 1938.
Zgrada je proglašena za nepokretno kulturno dobro i pod zaštitom je Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.
Aleksandar Andrejić napominje da je za vreme nekadašnje direktorke Milice Arežine Simonović Prva gimnazija proglašena za spomen školu.
"Ona je tom prilikom izuzetno dobro uredila školu, u našim holovima imate fotografije svih tih velikana a to je u direktnoj vezi sa kompletnom istorijom Srbije u periodu 19. veka", navodi Andrejić.
Zbog te tradicije, mnogima će i ove godine prva na listi želja za upis biti Prva beogradska. Kao i svim prethodnim generacijama, želimo im dobro druženje i školske dane koji se nikad ne zaboravljaju.
Коментари