Читај ми!

Novi centar za posetioce Caričinog grada, korak bliže ka Uneskovoj listi

Na arheološkom lokalitetu Caričin grad otvoren je novi objekat za posetioce. Sledi rekonstrukcija centra Teodora. Sveukupno država ulaže 366 miliona dinara kako bi taj ranovizantijski grad bio i zaštićen i privlačniji turistima. Svakako i korak bliži Uneskovoj listi.

Caričin grad je živeo samo 80 godina. Sjajan, monumental, zadivljujući pokazivao je moć svoga graditelja, jednog od 17 rimskih imperatora rođenih na tlu Srbije. Sa bazenom, bolnicom, javnim kupatilom, vodovodom, kanalizacijom, podnim grejanjem, ogromnim brojem crkava, sedište samostalne arhiepiskopije, grad Justinijana Prvog. Šesti vek na padinama Radana vidi se kao na dlanu zahvaljujući Centru za posetioce.

Strani i domaći turisti da mogu da nađu osveženje i informacije o Caričinom gradu, da razgledaju deo postavke, a tu su i konferencijska sala i sve ono što je potrebno na ovakvom lokalitetu, kaže Nebojša Dimitrijević, direktor Narodnog muzeja u Leskovcu.

Uz replike predmeta koji se otkrivaju više od jednog veka, informacije o turističkim biserima juga s jedne i druge strane Radana. Put vredan dve milijarde dinara je i šansa za bolji život na jugu zemlje.

Ivan Bogdanović, predsednik Opštine Lebane kaže da je jedan krak puta završen, i da će se u narednom periodu završiti drugi krak koji spaja Caričin grad i sve lepote s druge strane Radana, a i samu planinu.

Od izgradnje puta do razvoja turizma gde su rezultati u odnosu na predpandemijski period impozantni.

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić kaže da je od tog perioda dostignut rast od 42 odsto više stranih turista, 70 odsto više noćenja stranih gostiju i čak 127 odsto veći prihod.

Centar za posetioce je korak bliže Caričinog grada ka Uneskovoj listi, ali i stranim turistima koji su najčešći posetioci Justinijane Prime. Možda joj pohrle kao ka Aja Sofiji koju je podigao Car Justinijan Prvi.

субота, 26. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом