Institut za onkologiju dobio najsavremeniji uređaj za zračenje; Grujičić: Nova zgrada neophodna
Institut za onkologiju i radiologiju Srbije dobio je najsavremeniji aparat za kilo-voltažnu radioterapiju. Namenjen je zračenju i malignih i benignih tumora, ali i stanja koja nisu povezana sa onkološkim problemima, i jedini je takav u Srbiji. Uređaj vredan gotovo 48 miliona dinara nabavilo je Ministarstvo zdravlja.
U zavisnosti od veličine tumora, i vrste, zavisi i trajanje zračenja na novom aparatu. Po nekim procenama, u smeni može da bude ozračeno i više od 10 pacijenata. Trenutno je jedini takav u Srbiji.
Marko Jovanović, radijacioni onkolog, rekao je da aparat služi za zračenje lezija na koži, odnosno tumora kože, na prvom mestu nemelanomskih lezija, ali i krvarećih lezija i druge etiologije.
Na aparatu mogu da se leče i benigna stanja, različite artroze, degenerativne promene, petni trn, smrznuto rame, teniski lakat, objasnio je Jovanović.
"Imamo osam linearnih akceleratora i dnevno se zrači oko 400 pacijenata. Na veoma velikom broju pacijenata sprovode se najsavremenije tehnike zračenja, i ovaj najnoviji aparat će nam pomoći posebno kod starijih ljudi koji imaju bazocelularne karcinome na licu, vratu, zatim krvavreće tumore", rekao je Dr Milan Žegarac, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.
Doktor Aleksandar Tomašević, načelnik Klinike za radioterapiju IORS-a, ukazuje da se na Institutu radi u tri smene već 15 godina, tako da bi im plan za izgradnju nove zgrade mnogo značio.
U Srbiji je godišnje na lečenju od neke maligne bolesti oko 200.000 pacijenata. Najviše njih se leči u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, vodećoj instituciji u borbi protiv malignih bolesti. Zato su im neophodni i novi aparati i uslovi za nove metode.
"Mi moramo imati novu zgradu, moramo imati veći broj aparata, naši aparati kraće traju jer se pale u sedam ujutru a gase u dva ujutru sledećeg dana. To ne postoji nigde u svetu, sve više je pacijenata. Raspisana je javna nabavka za geotehnička ispitivanja, mesto koje je određeno detaljnim planom", kaže prof. dr Danica Grujičić, ministarka zdravlja.
Uskoro, uvode i zračenje celog tela kao pripremu za transplantaciju koštane srži, intervenciju zbog koje su pacijenti odlazili u inostranstvo.
Коментари