Godišnjica ubistva vožda Karađorđa, položeni venci u Topoli
Na Oplencu u Topoli obeleženo je 206 godina od smrti vođe Prvog srpskog ustanka – Đorđa Petrovića Karađorđa. Vence kraj sarkofaga Vožda Karađorđa, u crkvi Svetog Đorđa, položili su predstavnici države, Vojske Srbije, opštine Topola i udruženja građana za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije.
Ratnik i vojskovođa Đorđe Petrović Karađorđe zapalio je iskru slobode u borbi protiv Turaka, podizanjem Prvog srpskog ustanka na Sretenje 1804. u Marićevića jaruzi. Divio mu se i Napoleon zato što je uspeo da uzdrma temlje turskog carstva koje se u tom trenutku prostiralo na tri kontinenta. Trinaest godina kasnije narodni vođa ubijen je u Radovanjskom lugu kod Velike Plane.
"Karađorđe kao simbol srpskog narodna je svojom krvlju hiršćanski podneo žrtvu za slobodu srpskog naroda. Kompletna moderna srpska istorija i srpska državnost je upravo počela sa voždom Karađorđem", kaže Dragan Reljić, upravnik Zadužbine kralja Petra Prvog.
Lični predmeti i oružje čuvaju se u konaku Karađorđevog grada, koji je veliki vožd sazidao u Topoli.
"Među najvažnijim eksponatima svakako je top aberdar, jedan od prvih topova livenih u beogradskoj topolivnici, odnosno jedan od prvih topova izlivenih u ustaničkoj Srbiji 1812. i top je zanimljiv po tome što nikada nije bio borbeni top, već je bio signalni top – glasonoša", navvodi Nikola Lalić, vodič u Zadužbini kralja Petra Prvog.
Oglašavao se sa vrha Oplenca, gde se danas nalazi crkva Svetog Đorđa – mauzolej Karađorđevića, u kojem su od 1930. i posmrtni ostaci rodonačelnika dinastije.
"Srbi su se pobunili protiv porobljivača, protiv osmanlija kao okupatora baš zato da bi mogli u svojoj kući samostalno da se pitaju i odlučuju i to je ono za šta se borimo i danas. Važno je da se sećamo jer ako se ne sećamo predaka onda ni život naših potomaka neće imati smisla", naveo je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković.
Sećanje čuva i Udruženje “Karađorđe” iz Herceg Novog. Njegovi članovi godinama dolaze na Oplenac i odaju poštu ubijenom voždu.
"Uvijek sa maticom. Razlog, srpski je uvijek, ono što kad tuguje Srbija tugujemo i mi, kad slavi Srbija slavimo i mi. Tako da mi doživljavamo Srbiju kao našu maticu", kaže Predrag Vujinović iz Udruženja “Karađorđe” iz Herceg Novog.
Matica za Karađorđeviće je Topola, u njoj i sada žive neki od članova kraljevske porodice.
Коментари