Deca internet najmanje koriste za rešavanje školskih zadataka

Deca u Srbiji u evropskom su vrhu korišćenja interneta, gde dnevno provode u proseku više od tri sata, ali njihovo ponašanje na mreži uglavnom nije problematično, rezultati su Evropskog istraživanja o mladima na internetu u kome je učestvovala i naša zemlja. Naši mladi, nažalost, najmanje koriste internet za rešavanje školskih zadataka, rečeno je na skupu u beogradskom Startit centru povodom Svetskog dana bezbednosti na internetu.

Mladi u Srbiji od mobilnih uređaja najčešće koriste mobilne telefone, na kojima najviše slušaju muziku, gledaju video-klipove i igraju video-igre.

Kašnjenje i izostajanje iz škole, lošije ocene, zatvaranje u sebe i izbegavanje druženja i svih aktivnosti na otvorenom znaci su da je vaše dete na putu ka internet zavisnosti.

Treba obratiti pažnju i na prisustvo najmlađih na društvenim mrežama – polovina dece između devet i 11 godina koriste ih svakodnevno.

"Kao što znamo, na većini društvenih mreža i platformi na internetu, donja granica je 13 godina. Dakle, deca pristupaju platformama i društvenim mrežama znatno ranije, pre propisanog uzrasta", ukazuje Dobrinka Kuzmanović sa Instituta za psihologiju Filozofskog fakulteta.

Znaci zavisnosti od interneta 

Pre 28 godina u Americi je prepoznata zavisnost od interneta. Prvi znaci su preokupiranost, zanemarivanje obaveza i nekih drugih zadovoljstava, zdravstvene posledice, potreba da se bude sve više na mreži i, ako je to nemoguće, osećanje napetosti, nervoze i nemira.

Problem treba prijaviti lekarima koji testom utvrđuju da li je u pitanju preterivanje ili zavisnost. Zavisnike uče kako da drugačije doživljavaju neke situacije i kako da promene ponašanje.

"Znači, učenje kako da se čovek suprotstavi želji da nešto uradi od tih aktivnosti koja su adiktivna, osmišljavanje dobrog dnevnog rasporeda, plana zamene nekih aktivnosti koje su štetne nekima koje su manje štetne", kaže Snežana Alčaz, načelnica Bolnice za bolesti zavisnosti u Beogradu.

Oko 45 odsto dece od 12 do 14 godina koriste internet, a u Evropi ga u tom uzrastu koristi tek sedam-osam odsto njih.

Roditelji se javljaju kontakt centru 

Kontakt centru za bezbednost dece na internetu svakodnevno se javljaju roditelji sa pitanjima kako da zaštite svoju decu. Za tri godine postojanja primio je više od 13.500 poziva.

"Od toga smo imali 192 predmeta formirana i samo devet od tih predmeta su bili formulisani ili su imali elemente koji su ukazivali na zavisnost od interneta", kaže Tatjana Matić, državna sekretarka Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.

Svako gubljenje kontrole u onlajn aktivnostima, treba da bude upozorenje za roditelje da treba da pomognu deci tako što će smisliti zajedničke aktvnosti bez korišćenja interneta.

Pravovremena reakcija bolja je od terapije koja može trajati od mesec dana pa do nekoliko godina.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом