четвртак, 07.03.2019, 08:25 -> 10:43
Извор: РТС
Bez lista čekanja za zračenje na Institutu za onkologiju
Direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, prof. dr Radan Džodić, kaže za RTS da, posle nabavke novih aparata, više nema lista čekanja za zračenje već samo uobičajenih lista zakazivanja. Prvi put posle više decenija aparati u Institutu ne rade i u trećoj, noćnoj smeni. Država bi konačno trebalo da usvoji Akcioni plan borbe protiv raka, poručuje profesor Džodić.
Mart je mesec borbe protiv raka, a statistika u Srbiji i dalje je uznemiravajuća. Muškarci najviše obolevaju od raka pluća, debelog creva i prostate, a žene od raka dojke, grlića materice i tumora pluća.
Prošle godine u maju, u okviru Instituta za onkologiju i radiologiju, otvorena je Onkologija 2, nova zgrada sa najsavremenijom opremom. Nabavljena su tri linearna akceleratora, jedan CT simulator, kao i prateća radioterapijska oprema. Dnevno se zrači 360 pacijenata.
"Konačno posle više decenija svi radioterapijski aparati rade u dve smene, nema noćnog rada koji u suštini nije ni zakonit. Mi smo zbog nedostatka radioterapijskih aparata morali da radimo i treću smenu, do jedan posle ponoći. Sad je to ukinuto i nadam se da će i pacijenti i osoblje to osetiti na kvalitetu života", ističe profesor Džodić.
U svim segmentima rada Instituta postoje liste zakazivanja, ali profesor Džodić ističe da nije reč o listama čekanja.
"Svi se mi trudimo, u bilo kom segmentu, da pacijent ne izgubi optimalni period za radioterapiju. Nekad mora da se sačeka, prvo se prima hemioterapija, pa se pacijent operiše i potom zrači. Dakle, on je konzilijarnom odlukom registrovan za radioterapiju već na početku, ali da bi se počelo zračenje moraju da se naprave precizna snimanja, da bi se smanjio loš efekat na okolna zdrava tkiva", objašnjava profesor Džodić.
Uprkos svim savetima i upozorenjima, statistika obolevanja od malignih bolesti je obeshrabrujuća.
"Svakodnevno se borimo protiv raka. Odgovornost je na svima, na kompletnom društvu", poručuje direktor Instituta.
Prostom prevencijom, eliminacijom pušenja i alkohola, smanjenjem gojaznosti, svakodnevnim šetnjama može se smanjiti učestalost na 30 odsto, napominje profesor Džodić. Veoma je važna i tzv. sekundarna prevencija, odnosno skrining, kako bi se bolest otkrila u početnom stadijumu, kada je izlečiva.
Pacijentima u Srbiji sada su dostupni i novi lekovi za melanom, rak dojke i jajnika, a uskoro i za rak pluća.
Direktor Instituta za onkologiju i radiologiju očekuje da se konačno završi i usvoji Akcioni plan borbe protiv raka.
Nacrt plana zapravo već postoji i odštampan je u publikacijama SANU. Profesor Džodić je uveren da će ga država i usvojiti jer je – kako tvrdi – trenutno najbolji u Evropi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар