Prihvatilište za decu i mlade u novom domu na Zvezdari
Posle 21 godine boravka na "privremenoj" adresi, Prihvatilište za decu svoj stalni dom dobio je u Ulici Živka Davidovića u Beogradu. Prihvatilište je uređeno po svim evropskim standardima, a radiće 24 časa, sedam dana u nedelji.
Prihvatilište za decu i mlade prostire se na 1.700 kvadrata i ima 48 kreveta. Novi prostor ima – dnevni boravak, senzornu sobu, prostorije za igru, kabinet za informatiku, edukativne radionice.
Usluge prihvatilišta koje će raditi 24 časa, sedam dana u nedelji, koriste deca koja su zanemarena, zlostavljana i deca bez roditelja ili staratelja, kao i deca koja su bila žrtve trgovine ljudima.
Prihvatilište, koje danas obeležava 61 godinu postojanja, može da primi 48-oro dece, a imaće i uslugu svratišta za 30-oro dece sa ulice.
Otvaranju objekta prisustvovali su – ministar finansija Siniša Mali, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, direktor policije Vladimir Rebić i gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević.
Siniša Mali je naveo da ne postoji bolji poklon Prihvatilištu za rođendan od nove zgrade, koja je bila neophodna, te naveo da su socijalni radnici 21 godinu radili u neadekvatnim uslovima.
"Drago mi je što je Grad Beograd ispunio obećanje i deci Beograda obezbedio najkvalitetnije i najbolje uslove za boravak. Ovakav objekat, siguran sam, ne postoji ne samo na Balkanu, već ni u ovom delu Evrope", rekao je ministar.
Ukazao je na to da je deci, kada dođu u trenutku kada im je teško, potrebno da dobiju pravu pomoć i podršku u Prihvatilištu.
Dodaje da je Prihvatilište zajednički projekt Vlade Srbije i Grada Beograda, te da prethodni objekat u kojem je Prihvatilište bilo smešteno od 1998. na 250 metara kvadratnih nije bila prava slika Beograda, ali da zato novi objekat jeste.
"Takođe smo pokazali građanima koji su naši prioriteti, 2014. godine smo nasledili od prethodne vlasti praznu gradsku kasu i dugove, ali smo odgovornom poltikom uspeli da konsolidujemo javne finansije i sada imamo dovoljno novca za javne objekte", rekao je Mali.
Istakao je da osmeh dece potrđuje da je gradska vlast uradila pravu stvar za njih.
"Društvena odgovornost u zbrinjavanju dece"
Ministar Đorđević je rekao da je jedan od prioriteta Vlade Srbije briga o deci i zahvalio gradu i prethodnom gradonačelniku Siniši Malom, koji je pokrenuo inicijativu i društvenu odgovornost u zbrinjavanju dece koja nisu imala svoj dom.
"Ove godine obeležava se 30 godina od donošenja Konvencije o pravima deteta, a mi ćemo je obeležiti donošenjem zakona o zaštitniku deteta i pravima deteta. To će biti način da pokažemo da ćemo sigurno u budućnosti brinuti još više o deci", poručio je Đorđević.
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić rekao je da je verovatno ovo najmodernija zgrada prihvalitilišta za decu na Balkanu urađena po svim standardima i može da se poredi sa institucijama u bilo kojoj evropskoj zemlji.
Podsetio je da je projekat započet na inicijativu Siniše Malog 2015. koji je tada bio gradonačelnik i dodao da taj objekat i sve što je urađeno u njemu pokazuje kako Vlada i Grad mogu da unapređuju život građana u Beogradu, a pre svega dece.
Podsetio je da je Prihvatilište osnovano 1959. godine, te da je 21. godinu radilo u prostorijama koje nisu bile njihove.
Rekao je da kroz Prihvalitilište godišnje prođe između 400 i 600 dece, a da je oko 70.000 dece prošlo za 61 godinu postojanja.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар