Radnici gazdinstva "Ibar-Leposavić" rade na očuvanju šuma

Šesnaest godina su zaposleni Šumskog gazdinstva "Ibar–Leposavić" živeli u neizvesnosti. Početkom prošle godine vraćeni su u sistem "Srbijašume".

Igor Braunović, generalni direktor JP "Srbijašume" navodi da su zahvaljujući državi radnici uvedeni u sistem Javnog preduzeća "Srbijašume".

"Država i sve institucije su nam maksimalno izašle u susret i uspeli smo da taj posao uspešno privedemo kraju i da naše radnike koji definitivno to zaslužuju više od svih ostalih uvedemo u sistem Javnog preduzeća 'Srbijašume'", navodi Braunović.

Površina koju zahvata šumsko gazdinstvo Ibar obuhvata preko 45.000, na teritoriji četiri opštine severnog dela Kosova i Metohije. Zaposleni sada mogu da se na miru bave svojom delatnošću.

"Na čuvanju šuma, očuvanju životne sredine i zaštiti šuma. To nam je trenutna delatnost zbog situacije u kojoj se nalazimo, ali smo jedina firma na severu KiM koja posluje po sistemu Republike Srbije", navodi Aleksandar Rakić, direktor Šumskog gazdinstva "Ibar–Leposavić".

"Od zelene oaze ostali samo panjevi"

Zaštita i obnavljanje opustošenog dela šumskog gazdinstva su izazov za zaposlene. Najkritičnije je na području opština Zubin Potok i Leposavić, u graničnim delovima sa opštinama Istok, Glogovac i Podujevo.

"Mi imamo jednu trećinu šumskog gazdinstva Ibar Leposavić koja se naslanja na opštinu Glogovac, koja je totalno nezaštićena i koja je 100 odsto posečena. Tamo su pucali na naše šumare, na policiju. Mi se trudimo da u delu gde mi možemo zaustavimo seču i da tu šumu vratimo prirodi prvo, pa i ljudima na korišćenje", objašnjava Radiša Vučinić, zamenik direktora ŠG "Ibar–Leposavić".

Zaposleni u šumskom gazdinstvu Ibar, kažu da zaborave na svakodnevne muke, kada se sa terena vrate kući svojoj deci. Njima su "Srbija ume" podelile novogodišnje paketiće. Time ih ohrabruju i njihovim roditeljima potvrđuju da su uz njih.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 12. септембар 2024.
17° C

Коментари

Bruka i sramota
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Tolkin bi se zgrozio
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar na kritiku
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Čemu neki izrazi
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Dobra kritika
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи