уторак, 01.12.2009, 03:30 -> 03:31
štampajPregled štampe (01. 12. 2009.)
Politika: Borba za interpretaciju savetodavnog mišljenja, Press: Loša vest - Rusija u Srbiji gradi nuklearku, Novosti: Zasedaju kad imaju vremena, Blic: Pilotiraću na prvom letu Beograd – Beč, pišu beogradske dnevne novine
Borba za interpretaciju savetodavnog mišljenja
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izrazio je očekivanje da će Međunarodni sud pravde izaći sa mišljenjem koje će u velikoj meri biti u skladu sa stanovištem Srbije - da je proglašena nezavisnost Kosova protivna međunarodnom pravu.
Jeremić je, u intervjuu "Politici", upozorio da je dan posle donošenja savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde za Srbiju od najveće važnosti, jer postoji opasnost da neko pokuša da stav suda proizvoljno protumači.
On je rekao da očekuje da će ishod rasprave u MSP za Srbiju biti takav "da nam neće biti preterano teško da našu interpretaciju učvrstimo kao preovlađujuću u međunarodnoj areni", kako bi došlo do obnove pregovora.
"Ako dođe do obnove pregovora mora se pronaći rešenje u kome neće biti totalnih dobitnika i totalnih gubitnika, i Beograd i Priština moraće da naprave ustupke", kazao je srpski ministar, koji će danas prisustvovati početku javne rasprave u haškoj Palati mira.
Na pitanje da li postoji opasnost da ovaj proces može sa pravnog da sklizne na politički teren, na čemu će insistirati Priština i one zemlje koje podržavaju nezavisnost Kosova, Jeremić je rekao da je Srbija takvu mogućnost predvidela.
"Upravo je to bio razlog zbog čega smo nakon velikog trijumfa u Generalnoj skupštini, kada smo se izborili za odlazak na Međunarodni sud pravde, nastavili predano da radimo kako bi što veći broj država uzeo aktivno učešće u procesu", naveo je on.
Jeremić je podsetio da je ovo prvi put u istoriji da se sud izjašnjava o legalnosti jednostranog proglašenja secesije dela teritorije jedne međunarodno priznate države u mirnodopskim okolnostima.
Prema njegovim rečima, "proces se odvija pod lupom međunarodne javnosti jer značajan broj zemalja na naš poziv učestvuje u javnoj raspravi, što nam uliva optimizam".
"Uz podršku jednog broja izuzetno uticajnih zemalja koje su se prijavile da učestvuju u ovom procesu na našoj strani uveren sam da ćemo kurs diskusije, ipak, uspeti da usmerimo na to da li je sam čin proglašenja nezavisnosti bio pravno validan. Smatramo da u pravnom domenu imamo najveću šansu i izborili smo se da ovu utakmicu igramo upravo na tom terenu", naglasio je Jeremić.
Loša vest - Rusija u Srbiji gradi nuklearku
Srbija ozbiljno pregovara sa Rusijom o izgradnji prve nuklearne elektrane na svojoj teritoriji, otkrio je juče ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Konuzin.
Ovu informaciju juče su odbili da komentarišu i kabinet predsednika Tadića i kabinet premijera Cvetkovića, a ministri sa kojima je razgovarao Pres tvrde da o svemu nemaju pojma. Pri tom je u Srbiji još uvek na snazi moratorijum na izgradnju nuklearki iz 1986. godine.
Ambasador Konuzin je izjavu o izgradnji nuklearne elektrane dao u Novom Sadu.
- Vlade Rusije i Srbije vode ozbiljne razgovore o izgradnji nuklearne elektrane u Srbiji. Srbija želi da postane zemlja izvoznik energije, jer za to ima resurse, a Rusija je spremna da joj u toj nameri pomogne na partnerski način, zajedničkim ulaganjem - rekao je Konuzin, a prenela RTV Vojvodina.
Međutim, Pres juče nije mogao da dobije potvrdu ove informacije kod najviših državnih organa, a Ministarstvo energetike je čak sve demantovalo. U kabinetu predsednika Borisa Tadića kratko su nam rekli da „nemaju komentar", dok u kabinetu premijera Mirka Cvetkovića, i pored obećanja, nismo dobili odgovor do zaključenja ovog izdanja Presa.
Portparol Ministarstva energetike Milan Budimir rekao nam je da „Vlada nije planirala izgradnju nuklearne elektrane".
Na pitanje da li je tačna Konuzinova tvrdnja da je Srbija dogovorila izgradnju hidroelektrana sa Italijom i Nemačkom, on je odgovorio da jeste, uz napomenu da su potpisani protokoli o saradnji. U Ministarstvu ekologije su nam rekli da se „s obzirom na postojeći moratorijum i zakonsku zabranu nije razgovaralo sa bilo kim o izgradnji nuklearne elektrane".
Zamenik premijera Ivica Dačić bio je zatečen našim pitanjem da li zna išta o dogovoru sa Rusima.
- Zaista ne znam ništa o tome. Pitajte nadležna ministarstva, ali mislim da to nije tačno - poručio je Dačić.
Potpredsednik Vlade i ministar nauke Božidar Đelić takođe kaže da nije upoznat sa planom izgradnje nuklearke.
Pres je u Ambasadi Rusije pokušao da dobije objašnjenje Konuzinove izjave, ali nam nije stigao nikakav odgovor.
Zasedaju kad imaju vremena
Vlada Srbije sve češće „zaboravlja" na ustaljeni običaj da redovne sednice održava četvrtkom, pa se zasedanja zakazuju telefonski, mimo uobičajenih termina i - „kad padne"! Ministri se, na primer, prošle sedmice nisu ni videli, a sednicu na kojoj su odlučivali o zahtevima studenata u protestu, održali su telefonski.
Verovatno da bi sve nadoknadili, članovi Vlade su u ponedeljak imali zasedanje, a i u utorak će da glasaju za predlog budžeta za 2009. godinu. U Nemanjinoj 11 su nam objasnili da je nepisano pravilo da se sednice održavaju četvrtkom, ali da to ne može uvek iz tehničkih razloga da se ispoštuje:
- Nigde ne piše da je Vlada obavezna da održava sednice bilo kog dana, pa ni četvrtkom - rekao nam je Milivoje Mihajlović, direktor Vladine kancelarije za medije.
Prema njegovim rečima, sednica prošle nedelje nije mogla da se održi jer nisu bili završeni svi tehnički detalji oko budžeta, pa je zasedanje pomereno za ovu nedelju.
- Nije suština u tome kada će sednica da se održi već da li će neki posao efektno da se završi. Ne vidim zašto je bilo kome bitno da li će Vlada da donosi odluke petkom, četvrtkom ili utorkom - kaže nam Mihajlović.
Prethodne vlade su, da podsetimo, održavale redovne sednice svakog četvrtka, a posle zasedanja su održavane konferencije za novinare. Tokom mandata sadašnje Vlade, često se posle sednica, umesto obraćanja novinarima šalju - pisana saopštenja.
Pilotiraću na prvom letu Beograd - Beč
Očekujem veliko interesovanje za letove na liniji Beograd - Beč, pogotovu zato što iz vašeg glavnog grada za Beč lete samo „Jat ervejz" i „Ostrijan", a i karte su kod njih znatno skuplje. To je jedan od glavnih razloga zašto smo izabrali ovu destinaciju - kaže u intervjuu za „Blic" Niki Lauda, vlasnik ove niskotarifne avio-kompanije, javnosti mnogo poznatiji kao legenda Formule 1 koji je u Beograd u ponedeljak doputovao pilotirajući svojim avionom.
Lauda dodaje da će ova austrijska niskotarifna kompanija od 1. februara od Beograda do Beča leteti za samo 29 evra, svakog dana osim subotom avionom tipa „Embraer 190".
- Kompanija „Flaj Niki" za sada planira da uvede pored Beograda nove letove i za Bukurešt i Sofiju. Ali ne razmišljamo da iz Beograda letimo direktno za druge destinacije. Poslujemo po principu da počinjemo sa cenom karte od 29 evra, a što se više bliži datum putovanja cena raste. Sa ovom koncepcijom možemo da ponudimo mogućnost letenja ljudima koji ranije nisu mogli da putuju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар