Vukosavljević: Imamo planove, srpska kultura je vitalna

Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević je prilikom posete Matici srpskoj u Novom Sadu rekao da je srpska kultura vitalna, ali da je potrebna neprestana pomoć države u svakom smislu.

Vladan Vukosavljević je, navodeći da je Matica srpska jedna od najvažnijih institucija kulture i da 200 godina predstavlja "košnicu kulturnog života", istakao da država to prepoznaje i da ulaže sve veća sredstva.

"Ministarstvo kulture pruža snažnu podršku svim aktivnostima koje Matica srpska obavlja, jer smatramo da u vremenima u kojima živimo moramo da imamo svoje utemeljenje i svoje kotve i lengere", rekao je Vukosavljević.

Napomenuo je da je 2016. godine za programe i aktivnosti te ustanove bilo izdvojeno 36 miliona dinara, zatim u 2017. godine oko 45 miliona, dok je taj iznos u 2018. godini 55 miliona dinara što, kako kaže, predstavlja jedan od najvećih finansijskih iskoraka.

Posle posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Matici srpskoj, ta institucija će, dodaje Vukosavljević, dobiti dodatnih 150 miliona dinara za projekte enciklopedistike i leksikografije.

Ministar kaže da su na sastanku sa predstavnicima Matice ohrabrene aktivnosti koje se tiču međunarodne saradnje, tako da nas očekuje otvaranje Kulturnog centra Srbije u Pekingu, ali i obnavljanje lektorskih katedri u regionu.

"U tom smislu smo se dogovorili da Matica srpska i kadrovski i tehnički i na druge načine putem literature, publikacija, stručnih časopisa i stručnih knjiga pomogne ustanovljavanje i obnovu tih lektorata", rekao je Vukosavljević.

Naveo je da je postignut najviši stepen saglasnosti o tome da je srpska kultura na dobrom putu oporavka.

"Očekujemo da će naši kulturni centri biti prilika da se afirmiše i savremeno stvaralaštvo, ali i da se poveća broj prevoda naše književnosti, literature uopšte na strane jezike", zaključio je ministar.

"Država će brinuti o kulturnom nasleđu na KiM"

Ministar kulture i informisanja izjavio je da će država voditi računa o kulturnom nasleđu na Kosovu i Metohiji i da će pomoći očuvanju jezgra našeg identiteta. 

Vladan Vukosavljević je posle obilaska Matice srpske u Novom Sadu podsetio da na teritoriji KiM ima preko 1.300 crkava i manastira.

Na pitanje novinara o situaciji na Kosovu i Metohiji, Vukosavljević, kome nedavno nije dozovljeno da uđe na KiM, rekao je da delegacija ministarstva tada nije imala "fizičke" probleme, ali je potvrdio da im je bilo onemogućen ulazak.

"Videli ste kuda je taj stav takozvanih prištinskih vlasti odveo, reč je o jednoj vrlo nestabilnoj situaciji. To za nas jeste bila taktička ad hok prepreka. Bez obzira kako se oni budu ponašali, država će apsolutno brinuti o statusu svog kulturnog nasleđa na KiM", rekao je Vukosavljević.

Srbija će, dodaje Vukosavljević, pored kulturnog nasleđa voditi računa i o savremenim stvaraocima na toj teritoriji.

"Svaki deo medijske strategije biće predmet debate"

Javna rasprava o medijskoj strategiji trebalo bi da počne za deset do 15 dana, izjavio je ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević u Novom Sadu i dodao da će ona biti predstavljena u svim većim centrima u Srbiji.

U strategiji, kao tipu dokumenta, se ne govori o partikularnim rešenjima, već se, kaže Vukosavljević, stvaraju preduslovi i opredeljenja da se kroz eventualne izmene zakona ili donošenjem novih zakona, uredbi ili propisa neke stvari regulišu i kada je reč o Tanjugu, ali i o drugim stvarima.

"Strategije ne rešavaju takva pitanja, već izražavaju neko načelno opredeljenje društva, u ovom slučaju države, kako da se u medijskoj sferi postupa, na bazi kojih principa i putem kojih alata", rekao je ministar odgovarajući na pitanje šta je rešenje za Tanjug i regionalne servise.

Javna rasprava koja će biti održana u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu i biće prilika da se o svim rešenjima razgovara jasno, glasno i stručno, dodao je ministar.

"Siguran sam da će svaki deo medijske strategije, odnosno nacrta tog dokumenta, biti dostupan javnosti, biće predmet debate, razgovora, možda nekih konstruktivnih predloga, kritika, ali u svakom slučaju javne rasprave tome služe", istakao je Vukosavljević.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом