Balkan i EU, možemo li izaći iz rominga?
Da li građani zemalja regiona mogu da se nadaju ukidanju rominga i međusobno i prema zemljama Evropske unije? To pitanje Evropskoj komisiji postavili su ministri telekomunikacija Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije. Ministar Rasim Ljajić kaže da građani država Zapadnog Balkana, koje su na evropskom putu, to zaslužuju.
To što građane zemalja članica EU razgovor i preko granice košta kao kod kuće, u Uniji su proslavili kao priču o evropskom uspehu. A Balkan je i dalje u romingu. Zato su ministri telekomunikacija Makedonije, Crne Gore, BiH i Srbije pisali Evropskoj komisiji. Drugi put u tri godine.
"Mi u startu nismo gajli prevelika očekivanja i ne treba ni sada da stvaramo iluziju da će se to desiti sutra ili prekosutra, čak i ova odluka za zemlje EU je doneta posle 10 godina teških pregovora i sa operatorima i sa zemljama članicama. Nisu nama šanse velike, ali mi vršimo konstantan i kontinuirani pritisak da bi Evropska komisija mogla da se pomeri sa mrtve tačke", objašnjava ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.
Za Uniju bez rominga bila je potrebna decenija i zbog protivljenja operatora. Procenjuje se da su na gubitku oko milijardu i dvesta miliona evra. Deo toga pokušavaju da naplate većim cenama razgovora upravo sa zemljama Zapadnog Balkana.
Zvaničnici u Beogradu ne očekuju topao prijem poslednje inicijative ni kod kompanija na srpskom tržištu. Teši ih da je reč o tek 13 miliona građana četiri zemlje, naspram 400 miliona građana EU.
"Smatramo da će i operatori nadomestiti ovaj gubitak kroz povećanu frekventnost saobraćaja koja će neminovno uslediti nakon što se roming ukine", rekao je Ljajić.
To ne bi bio izuzetak. Evropska uredba koja se primenjuje tek oko dve nedelje važi i za Norvešku, Island i Lihtenštajn – zemlje koje nisu članice. Taj argument ministri su poslali u Brisel. Pre toga, mogli bi da izjednače cene u sopstvenom dvorištu, kažu stručnjaci. Za sada se godišnje određuje gornja granica cene poziva.
"Ta inicijativa je praktično prekopirano ono što se dešavalo u EU poslednih deset godina gde je takođe po nekim stopama ukidan roming, do pre godinu dana je roming postojao, ali je bio minimalan. To nas svakako čeka kada uđemo u EU", navodi stručnjak za telekomunikacije Marko Tanasković.
Kada bi se cene poziva izjadnačile pre toga, procenjuje se da bi to imalo efekat poput vizne liberalizacije. Podrška EU raste, kada građani osete povoljnosti koje donosi članstvo.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар