петак, 12.05.2017, 13:22 -> 19:58
Извор: РТС
Video-igra "Plavi kit" poziva decu na samopovređivanje, prijaviti policiji
MUP Srbije apeluje na građane da ako se sretnu sa video-igrom "Plavi kit", to odmah prijave policiji.
Video-igra "Plavi kit" kruži internetom u zemljama u okruženju. U njoj se deca pozivaju na samopovređivanje, pa čak i samoubistvo.
MUP Srbije apeluje na sve građane da, ukoliko se sretnu sa takvom igricom u našoj zemlji, to odmah prijave policiji.
"Iako Ministarstvo unutrašnjih poslova u Srbiji nije zabeležilo nijedan slučaj koji ima veze sa video-igrom 'Plavi kit', koja potiče iz Rusije, pozivamo sve roditelje i nastavnike da razgovaraju sa decom i prate njihove aktivnosti na internetu, kako bi ih zaštitili od ovog oblika ugrožavanja sigurnosti", saopštio je MUP.
Policija je apelovala na medije da posvete adekvatnu pažnju ovoj pojavi, kako bi se na vreme sprečile neželjene posledice u Srbiji.
"Ono što je za Rusiju karakteristično jeste da je priveden tvorac te igrice, ali još nisu uspeli da dokažu niti da je tvorac, a još manje da je odgovoran za samoubistva tih 13 devojčica. Nemoguće je sprečiti njen dolzak, ima dosta izazova igrica koje dovode dedu u fizičku i životnu opasnost", kaže Tatjana Matić iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Igrica "Plavi kit" pre svega je usmerena na mlađu populaciju. U periodu od 50 dana igranja pred decu se postavljaju različiti zadaci, u početku manje opasni poput gledanja horor filmova, zatim samopovređivanja urezivanjem plavog kita na rukama, a sve se završava pozivom na izvršenje samoubistva.
"Kad god imate promenu u ponašanju, oblačenju, navikama, spavanju treba obratiti pažnju, razgovarati i pratiti šta se dešava na internetu, angažovati bliske ljude. Deca ponekad roditeljima neće da kažu posebno, ali ako se primeti povređivanje to je veliki signal da se nešto dešava unutar deteta, da mu treba pomoć", objašnjava psiholog Branka Tišma.
"Ova opasna igrica prisutna je u mnogim državama i zbog nje je navodno stradalo više desetina maloletnika, te će stoga Odeljenje za visokotehnološki kriminal MUP-a Srbije pojačati aktivnosti ka smanjenju opasnosti od eventualne pojave igrice 'Plavi kit' u Srbiji", navodi se u saopštenju.
Uz savete za dodatnu opreznost, stručnjaci upozoravaju i da ne treba podlegati senzacionalizmu niti previše navoditi ime sporne igre jer, što se više o nečemu govori, pa bilo to i ružno, izaziva sve veće interesovanje.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар