Ko i na koji način brine o migrantima?
Iako je više puta politika i briga Srbije o migrantima pohvaljena i međunarodno priznata, pojedine nevladine organizacije misle da to može bolje. Nadležni odgovaraju da država daje maksimum. U međuvremenu, sa 7,3 miliona evra, Evropska komisija dodatno pomaže Srbiji u borbi sa migrantskom krizom.
Temperatura napolju, većinu migranata uvela je unutra. Od oko 7.000, koliko ih je trenutno u Srbiji, za smeštaj u prihvatnim centrima odlučila se većina. Ipak, oko hiljadu njih i dalje ne želi da napusti centar Beograda.
"Ne idemo u kampove jer su daleko od Beograda. A stalno pokušavamo da pređemo granicu. Ja sam pokušao tri puta, nisam uspeo", objašnjava migrant smešten u Miksalištu.
Migranti koji su smešteni u prihvatno-tranzitnom centru u Pirotu objašnjavaju da su pre par dana stigli u Srbiju, da su zadovoljni smeštajem ali da ne planiraju da ostanu jer im je krajnji cilj puta Švedska ili Nemačka.
Kao razlog života na ulici mnogi navode strah od deportacije iz Srbije u Makedoniju ili državu Bliskog istoka iz koje su krenuli. U Srbiji obećavaju da se to neće dogoditi.
"Mi ćemo nastaviti sa apelima, sad imamo i podršku međunarodnih organizacija, pa ćemo i dalje obilaziti migrante i pokušaćemo da ih ubedimo da je bezbedno da se smeste u centre, da neće biti deportovani, što je njihov najveći strah. Sa druge strane imaju podršku nekih aktivista da ostanu tu u parku, da na taj način pokažu svoj protest i zatraže da se otvore granice", objašnjava Svetlana Velimirović iz Komesarijata za izbeglice.
Tretman migranata u Srbiji, posebno onih koji neće u kolektivne centre, sporan je za pojedine nevladine organizacije. "Amnesti Internešnal" traži od srpskih zvaničnika da ih zbrinu.
"Verovatno nisu bili u Srbiji, da jesu, videli bi kako obezbeđujemo pomoć i podršku migrantima. Siguran sam da će takav apel dati vladi Velike Britanije ili vladama EU koje su zatvorile svoje granice, verujem da će se njihov apel daleko čuti i siguran sam da će nakon toga bar 5.000 ili 6.000 migranata iz Srbije biti prebačeno u EU", navodi Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Zbog zime, da bi se ušlo u državni smeštaj, nisu neophodne potvrde da je tražen azil u Srbiji, što je inače deo procedure. Koliki god da su prihvatni centri puni, nadležni tvrde da će svi biti primljeni.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар