петак, 25.03.2016, 07:50 -> 08:36
Извор: РТС
Vešte ruke čuvaju nacionalni identitet
Poseta princa Čarlsa i vojvotkinje Kamile Srbiji koje je oduševio staparski ćilim ponovo je otvorila pitanje zašto i mi i gosti Srbije teško dolazimo do vrednih autentičnih srpskih rukotvorina. Domaća radinost je nedovoljno razvijena, a ako se u nju ne uloži više, pitanje je ko će s kolena na koleno prenositi tradicionalne tehnike tkanja, pletenja, vezenja, necanja, zlatoveza.
Vešte ruke čuvaju nacionalni identitet. Tkalja Jasmina Kirov posvećeno i s ljubavlju proizvodi pirotske ćilime. Zanat je, kaže, neisplativ - mala zarada za mnogo posla.
Jasmina Kirov, ćilimarka kaže da prilikom tkljanja stradaju najpre leđa, onda oči koje su uvek upošljene, jer precizno treba prstima odrediti broj žica ili niti koje ćete uhvatiti.
"Ćilim je van zemlje mnogo više vrednovan i mnogo više cenjen nego što je to u našoj zemlji, pa i u našoj sredini, naručuje nam puno stranaca da im uradimo i pošaljemo ćilim", kaže Slavica Ćirić iz Zanatske zadruga za izradu ćilima i suvenira "Damsko srce".
Za srpske tradicionalne rukotvorine stigle su i britanske pohvale. Pirotski i staparski ćilim posebno su oduševili prinčevski par.
"Princ Čarls se vrlo pohvalno izrazio o kvalitetu pustovanih komada, to su predmeti koji se rade od valjane vune, koja se kod nas uglavnom spaljuje i baca", kaže Violeta Jovanović iz "Etno mreže".
Iako su bili zainteresovani da odmah kupe neke od rukotvorina, to nije bilo moguće jer čak ni u glavnom gradu ne postoji etno galerija. Lokalnim vlastima iz etno mreže predlažu da u centralnim pešačkim zonama gradova otvore takvu galeriju. Tako bi zanatlije sertifikovanih autentičnih srpskih proizvoda dobile priliku da ih lakše plasiraju, a zainteresovani da domaću radinost iz svih krajeva Srbije mogu da kupe na jednom mestu.
Violeta Jovanović iz "Etno mreže" kaže da bi, prema nekim njihovim analizama, gotovo 100 porodica moglo da obezbedi sebi izvor prihoda kroz otvaranje ovakve galerije u Beogradu.
Takvu ideju podržavaju i u Turističkoj organizaciji Srbije, u čijoj suvenirnici se mogu kupiti neki autentični srpski proizvodi.
"Turistička organizacija Srbije će u narednom periodu, o tome ćete biti obavešteni uskoro, upravo jednu takvu suvenirnicu otvoriti u centru Beograda", istakla je Sandra Vlatković iz Turističke organizacija Srbije.
Ako država u najskorije vreme ne pomogne proizvođačima srpskih rukotvorina, olakšicama i podsticajima, procenjuje se da bismo za deceniju do dve mogli da ih izgubimo.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар