Jutarnji program RTS-a slavi trideseti rođendan

Na današnji dan 1986. godine, počelo je emitovanje Jutarnjeg programa Radio-televizije Srbije. Bio je prvi jutarnji program na Balkanu, a peti u Evropi.

Za 30 godina u više od 10.000 emisija emitovano je više od 360.000 priloga i reportaža, objavljeno oko četiri miliona vesti i ugošćeno blizu 50.000 gostiju.

"Sećam se da je u novinama bio najavljen prvi Jutarnji program. Svi smo ustali rano, praktično smo se svi jurili ko će pre do kupatila da opere zube i završi sve da bi svi seli kao u bioksopu", priseća se Mila Tanasković.

"Prvi put kad sam sela razimšljala sam da je to nešto fantastično, da je to umetnost na televizijskoj sceni i da sam ja deo te umetnosti, osećala sam se odgovorno. Od trenutka kad sam rekla to istorijsko 'dobro jutro' ja sam Jutaranji doživela kao svoje profesionalno rađanje", ističe urednik i voditelj Spomenka Jović.

Za rađanje Jutarnjeg programa, prvog na Balkanu i petog u Evropi, odogovoran je bio urednik Segej Šestakov koji je na mesto voditelja uz Spomenku Jović, postavio Jovana Pavličeka i Petra Lazovića.

Do tada, prva informativna emisija počinjala je u podne, a Jutarnji program zahtevao je televizijsku revoluciju. Trebalo je upaliti predajnike u šest ujutru, a novinari su na svom radnom mestu morali da budu dva sata ranije. Ipak, najteže i najvažnije bilo je dobro oslušnuti mentalitet Srba.

"Srbi su bučni ljudi, ali ujutru oni ne vole buku. Voditelji su morali da lepo izgledaju, imaju prijatan glas, pravilnu dikciju, da imamo melodličnu muziku i na taj način smo privlačili gledaoce", ukazuje inicijator i urednik Jutarnjeg programa Sergej Šestakov.

Godinu dana kasnije, uz Jutarnji program, svakoga dana budilo se milion gledalaca.

"Atmosfera je bila vesela, što je bilo neobično. Mene su svi pitali 'jesi li ti došao iz kafane?' Ja sam im govorio 'da li ste normalni, kako može čovek da celu noć provede u kafani i da u glavi ima koncept od dva sata emisije?'", priča urednik i voditelj Petar Lazović.

Rukom pisana košuljica prve emisije, slična današnjoj. Već u prvom satu, baš kao i danas, smenjivale su se najvažnije informacije, vremenska prognoza, izveštaji noćnih reportera, saveti lekara i stalne rubrike.

"Jedna od njih je bila 'zašto kasnite na posao'. Zadatak reportera je bio da budu ispred neke fabrike i onima koji makar minut kasne postave pitanje zašto kasnite. Posle mesec dana su kašnjenja smanjenja. Znači da su te rubrike imale uticaj", kaže Spomenka Jović.

"Da nisam imao takvu redakciju koja je radila sa takvom posvećenošću, program nikada ne bi bio gledan", navodi Šestakov.

Sa istom posvećenošću i danas Jutarnji program stvara svaku emisiju. Pažljivo biranim i modernim temama, zadržano je poverenje stare, i osvojena naklonost neke nove publike. Najbolje iz Jutarnjeg programa svakodnevno pratite i na Jutjubu, a uz stalne rubrike gledaoci su i na društvenim mrežama.

"Meni se čini da je Jutranji program jedini koji je na taj način segmentirao nastupe na društvenim mrežama jer se tako poruka upućuje onima kojima treba i to je dobar način rada jednog medija", napominje stručnjak za informacione tehnologije Vojislav Gašić.

U godini za nama, Jutarnji program emitovao je osam sati vesti iz sveta medicine, preko 90 sati kvalitetne muzike i više od 20 sati kulture. Do sledećeg rođendana gledaoce i ekipu Jutarnjeg programa deli tačno 365 dana i tačno toliko puta iskreno izgovorenog "Dobro jutro".

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом