Zima sprečila iseljavanje iz domarskih stanova
Većina srpskih građevinskih preduzeća decenijama je rešavala stambena pitanja zaposlenih dodeljivanjem službenih i domarskih stanova. Od 2001, kada je počela privatizacija, niko nije vodio računa o radnicima, koji na osnovu privremenih rešenja žive u takvim stanovima. Nemaju pravo da ih otkupe, a novi vlasnici preduzeća, zarad dobijanja kredita, stavljaju hipoteke na objekte u kojima su i stanovi.
Zbog potraživanja poverilaca, sudski izvršitelji kucaju na vrata porodica nekadašnjih radnika preduzeća "Trudbenik gradnja", s namerom da ih prinudno isele.
Izvršitelj, policija, socijalni radnik, vatrogasci, bravar, hitna pomoć, predstavnik stečajnog upravnika – svi na istom zadatku – da prinudno isele Krsmanoviće koji više od 20 godina žive u Trudbenikovim barakama na Pančevačkom putu.
Pre njih, kaže Radica, u tom stanu je tri decenije živeo kolega njenog oca. Sve je, kaže, bilo u redu do 2008, dok "Trudbenik gradnja" nije privatizovan. Novi vlasnik je 2011. proglasio stečaj a stanari su, posle osam godina sporenja, dobili sudsko rešenje za iseljenje.
"Otac mi je radio 40 godina u ovoj firmi dobio domarski stan... Sad nas izbacuju na ulicu, ja zaista nemam gde, nisam u situaciji – moja majka ima 12.000 penziju", priča Radica.
Za službeni stan, kako piše u rešenju od pre 26 godina, za 39 kvadratnih metara bori se i Milanka Jovanović.
"Svaki dan očekujem da me izbace u pola zime kao što i ove ljude iseljavaju", priča Milanka.
Ovoga puta, prinudno iseljenje porodice Krsmanović zaustavio je stečajni upravnik "Trudbenik gradnje". Zbog hladnog vremena i snega ali, kako nam je rekao, moraće da se isele jer postoji pravosnažno rešenje Privrednog suda.
"Sud je u tom postupku cenio sve te dokaze i ugovore koji su vama predočeni i doneo je odluku da se ta lica isele. Ti njihovi navodi i dokazi su bili predmet ocene i drugostepenog postupka, dakle postupka po žalbi, tako da je sve te presude koje postoje su pravosnažne i izvršne", kaže sudija Privrednog suda u Beogradu Gordana Vuković.
Pravo na otkup Krsmanovići nikada nisu imali, jer je reč o službenom stanu. Iako su bili na rang listi za konačno rešenje stambenog pitanja, loša privatizacija ih je u tome onemogućila. I nisu jedini. Stručnjaci kažu da je reč o još jednom primeru loše privatizacije, u kojem radnici snose najveći teret.
"Određene privatizacije su se sprovodile po principu da se celokupna imovina koja je pribavljena privatizacijom istovremeno založi i stavi pod hipoteku, jeste bio neuobičajen slučaj, ali bila je stvar koja se sprovodila i koja se radila iz razloga što je verovatno ta imovina nekome bila potrebna da pribavi određene kredite", objašnjava advokat Ivan Simić.
I baš ti krediti koje je uzimao kupac preduzeća koje je sada u stečaju, stižu na naplatu. Stanari Trudbenikovih baraka kažu da im je, kucajući na mnoga vrata nadležnih, pomoć obećao šef Kabineta predsednika Vlade. A, čim otopli, sudski izvršitelj je rekao da će ponovo doći.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар