Albanska golgota simbol jedinstva kojem se treba vraćati

Simbol stradanja Srba u Prvom svetskom ratu jeste Albanska golgota. Najteži deo tog puta srpska vojska prešla je na današnji dan pre 100 godina. Prelazak preko albanskih i crnogorskih planina, ipak, nije bio kraj njihovih muka. Čekala ih je i evakuacija sa albanske obale na grčko ostrvo Krf, koja će trajati sve do aprila 1916. godine. Istoričari složni: iako je to bio period velikog stradanja, bio je i period najvećeg jedinstva iz kojeg treba izvući pouke.

Ledene i visoke planine, glad, bolest – prepolovili su nepreglednu kolonu vojnika i civila. Spas su tražili hiljadama kilometara od domovine, povlačeći se pred nadmoćnijim neprijateljem – peške. Pamte se slike izgladnelih i smrznutih. Žrtva data pre jedan vek i danas motiviše.

"E, ako su naši 'solunci' mogli – i to peške da pređu preko brda, dolina, planina, gladni, bosi, smrznuti, ovakvi i onakvi, možemo i mi da izveslamo", kaže novinar RTS-a Jovan Memedović, koji je u emisiji "Sasvim prirodno" pošao putem predaka.

I uspeo je – 1.200 kilometara, od Kavale do Krfa, preko tri mora, Memedović je sa četiri prijatelja preveslao za 35 dana. To je učinio, kaže, u čast precima, a kao primer potomcima.

"Mogli smo mi da odemo avionom, da obeležimo stogodišnjicu, da donesemo neku plaketu, venac ili šta već na 'plavu grobnicu', ali to nije to. Ovako smo išli sporo i na sopstveni pogon. To, opet, nije bogzna šta u odnosu na Albansku golgotu, ali ti opet nekako stoji u podsvesti: Dobro, ja sam to uradio, možda će se sledeća generacija koja dolazi ugledati na ovo što smo mi uradili", objašnjava Memedović.

Slične motive imala su i četvorica alpinista. I oni su, baš kao srpski vojnici i narod, pešačili. I to, istom rutom – od Peći, preko Skadra, Drača, do Krfa. Potvrđuju da je najteži deo puta planina Čakor, poznata i kao planina smrti. Tu je, pre jednog veka, zbog hladnoće i iscrpljenosti, stradalo najviše ljudi.

"To je za nas, stvarno, bilo hodočašće i jedan neverovatni povratak u prošlost. Saznanje šta su oni radili u takvim uslovima, pre 100 godina, stvarno je neverovatno. To je njima bio jedini put i oni su to nekako uspeli da urade. Jedan strašan trenutak za naš narod, ali isto tako i svetao jer smo, možda, poslednji put svi bili kao jedan", kaže Marko Nikolić, član ekspedicije "Albanska golgota – 100 godina kasnije".

Jedinstvo je ključna reč i za istoričare.

"Albanska golgota je jedan veliki istorijski događaj u kome su i srpska vlada, i srpska vojska, i kralj, i regent Aleksandar pokazali jedinstvo ne želevši da prihvate kapitulaciju. I mi bismo uvek morali da se vraćamo na idealni izvor nečega što je bila idealna i vojnopolitička situacija, idealno jedinstvo i politike i naroda", ističe istoričar Bojan Dimitrijević.

O stradalima u Albanskoj golgoti nema preciznih podataka – po izveštaju koji je tadašnji ministar vojni poslao predsedniku vlade Nikoli Pašiću, povlačenje nije preživelo gotovo 250.000 ljudi. Za mnoge se ne zna gde su sahranjeni.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 04. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом