Читај ми!

Treba li uvesti porez na kič i šund?

Nekoliko puta godišnje pokreću se inicijative za uvođenje poreza na kič i šund. Predlagači su različiti, ali je poziv javnosti isti – molba da podrži ideju. Pokretač nove inicijative je direktor novosadskog kulturnog centra.

Novca za kulturu manjka ali ne i za ono što je kvari – rijaliti, ali i drugi programi o čijim sadržajima se mesecima polemiše u javnosti. Kod nekih se ne završava sve na priči.

"Gde ima volje, ima i načina. Porez može da se uvede uz komisiju regulatornog tela kao što sada postoje – ko je sada pozvan da ispiše crveni krug sa 18, 16, 14 ili šest godina. Dakle neko već sada procenjuje sadržaje i određuje šta je primereno kom uzrastu. Tako isti taj može da proceni šta je šund", kaže direktor Novosadskog kulturnog centra, pokretač inicijative za uvođenje poreza na kič i šund Bojan Panaotović.

Za to što kultura dobija sve manje prostora, između ostalih, krive se komercijalni mediji – najviše plasiraju sadržaj u kojem dominiraju kič i šund.

Kulturolog Maja Vukadinović kaže da su u srpskoj kulturi kvalitetni sadržaji skrenuti, dok su ostali, nekvalitetni sadržaji, preplavili medije.

"Porez na šund bi se pre svega odnosio na medije, pretpostavljam, koji takve sadržaje emituju... Veoma je teško tačno definisati šta je kič i šund i to bi trebalo da bude zadatak ljudi koji se profesionalno, odgovorno i nezavisno bave kulturom", ističe Vukadinovićeva.

Napraviti kvalitetan sadržaj skup je posao, pa je više onih koji koketiraju sa nekvalitetnim. Otuda su i delovi estrade često sinonim za neukus.

"Danas svi pevaju svi sviraju, ono što bih ja rekao u jednoj svojoj pesmi, 'svi pevamo nasmejani i neznani, svi pevamo puni nade, voda nam je tek do brade'...  Kod nas postoji jedna druga opasnost. Mi smo dostigli najviši stepen kiča, to je vulgarnost", kaže Zoran Dašić iz grupe "Legende".

U Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji 1972. godine donet je zakon kojim je uvoden porez na promet publikacijama koje su bile ocenjene kao šund.

Te godine oporezovane su publikacije koje bi komisije proglasile za bezvredne. Nekim listovima je pretnja porezom bila dovoljna da se "poprave". Pisalo se da su uspeli da steknu i ugled i ozbiljnije čitaoce. Da li bi porez na kič i šund imao slične efekte, nećemo znati sve dok on ne bude bio uveden.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом