субота, 03.10.2009, 08:00 -> 21:52
štampajDeset godina od zločina na Ibarskoj magistrali
U insceniranoj saobraćajnoj nesreći, prilikom atentata na Vuka Draškovića, pre deset godina ubijena su četiri funkconera Srpskog pokreta obnove. Na Topčiderskom groblju i u Crkvi Svetog Luke na Košutnjaku održan pomen poginulima.
Srpski pokret obnove obeležio deset godina od pogibije četiri funkcionera te stranke, koji su stradali u isceniranoj saobraćajnoj nesreći na Ibarskoj magistrali, prilikom neuspelog atentata na Vuka Draškovića.
Na Topčiderskom groblju i u Crkvi Svetog Luke na Košutnjaku održan je pomen poginulim funkcionerima SPO: Veselinu Boškoviću, Zvonku Osmajliću, Draganu Vušuroviću i Vučku Rakočeviću.
Predsednik stranke Vuk Drašković je rekao da porodice ubijenih i SPO "ne traže pravdu, jer pravde na zemlji nema, a ona koja postoji nije u ljudskim rukama".
Drašković je istakao da SPO i porodice traže da se svi počinioci i naručioci najstrože kazne, istakavši da to duguje ne samo ubijenima i njihovim porodicama, već i sebi, jer je živ samo slučajno.
"Živim na veresiju od 3. oktobra 1999. godine", rekao je on i ponovio da deset godina nakon zločina još nema pravosudne presude za one koji su osuđeni na najstrože kazne, a da jedan deo počinilaca i naručila nije ni priveden pravdi.
Razlog tome, naveo je Drašković, je činjenica da su se, posle pada Miloševićevog režima, u Srbiji "rasuli, a sada i uzneli, kadrovi ondašnjeg režima i službe državne bezbednosti".
Predsednik SPO je naglasio da i deset godina posle zločina, možemo da vidimo da se ubice promovišu za heroje a zločin za vrlinu, pa da ni ne čudi što je Srbije danas eksplodirala od zločina.
Pomenu i službi u Crkvi Svetog Luke na Košutnjaku prisustvovali su ministar za Dijasporu Srđan Cvetković, direktor SPO-a Aleksandar Jugović, član Predsedništva SPO Aleksandar Čotrić, poslanik DS Srđan Milivojević, funkcioner DS Dušan Petrović, Dragan Džajić i druge javne ličnosti.
Pripadnici JSO izazvali saobraćajnu nesreću
Po nalogu vrha države, pripadnici Jedinice za specijalne operacije izazvali su 3. oktobra 1999. godine saobraćajnu nesreću u kojoj su poginuli članovi SPO.
Posle višegodišnjeg procesa koji je vođen za taj zločin, i dve ukinute prvostepene presude, Vrhovni sud Srbije osudio je, 19. juna 2008. godine, dvanaestoricu optuženih na ukupno 257 godina i deset meseci zatvora.
Cilj ovog zločina je bio da se ubije Drašković, a nalog za izvršenje dao je nekadašnji šef resora Državne bezbednosti Radomir Marković, navedeno je u obrazloženju presude Vrhovnog suda.
Marković je osuđen na 40 godina zatvora, zbog ogranizovanja i planiranja ubistva Draškovića, a zbog organizovanja realizacije ubistva, nekadašnji komandant JSO Milorad Ulemek Legija osuđen je na 40 godina zatvora, kao i pripadnik te jedinice Nenad Ilić, koji je vozio kamion.
Zbog učešća u nameštenoj saobraćajnoj nesreći, pripadnik JSO Branko Berček osuđen je na 40 godina zatvora, Nenad Bujošević na 35, Dušan Maričić Gumar na 30 godina i Leonid Milivojević na 30 godina.
Nekadašnji direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes osuđen je na kaznu zatvora od godinu i šest meseci, tadašnji šef saobraćajne policije Srbije Dragiša Dinić na deset meseci zatvora, a njegov zamenik Vidan Mijailović na šest meseci zatvora zbog pomaganja izvršiocima zločina posle izvršenja krivičnog dela.
Tadašnjem šefu beogradskog DB-a Milanu Radonjiću i tadašnjem načelniku beogradske policije Branku Đuriću, VSS je potvrdio oslobađajuće presude, koje su tom odlukom postale pravosnažne.
Plan za atentat na Draškovića, prema obrazloženju VSS, sačinio je Marković i sa njim upoznao Ulemeka. Zatim je preko Radonjića, izdao nalog za praćenje Draškovća.
Ulemek je organizovao grupu pripadnika JSO radi realizacije ubistva, a svaki od njih je imao svoj unapred planirani zadatak. Ulemek je preko Berčeka dao znak da Ilić "aktivira kamion ubicu", koji je u smrt odveo četvoricu članova SPO-a, dok je Drašković lakše povređen.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар