Dan žalosti u Beogradu

Veliki broj Beograđana odaje počast tragično preminulom francuskom državljaninu Brisu Tatonu, koga je nedavno, u centru prestonice uoči fudbalske utakmice Partizan-Tuluz, prebila grupa huligana. Polaganjem venaca i paljenjem sveća na Trgu Republike građani šalju poslednji pozdrav preminulom mladiću. Roditelji Brisa Tatona dali izjave u Okružnom sudu.

Povodom smrti državljanina Francuske Brisa Tatona (28), koga je nedavno prebila grupa huligana u Beogradu proglašen Dan žalosti.

Građani neprestano dolaze na Trg Republike, kako bi zapalili sveće i položili cveće preminulom 28-godišnjem mladiću, a počast Tatonu su odali i građani Pančeva i Novog Sada.

Ministarka sporta Snežana Samardžić Marković svojim potpisom podržala je inicijativu stranke G17 plus da se dan sahrane Tatona proglasi nacionalnim danom žalosti.

Ministarka je poručila da je tu da bi pokazala da "postoji neka druga Srbija koja se gnuša nasilja, a ne samo ona koja koristi palice".

Državni sekretar za ljudska i manjinska prava Marko Karadžić rekao je novinarima da je ponosan zbog građana Srbije koji su pokazali da žale zbog smrti Tatona.

Prvi savetnik ambasadora Francuske Mišel Šarbonije izjavio je da je "ganut današnjim ponašanjem građana" i da ono pokazuje da su oni protiv nasilja.

Šarbonije je ocenio da nasilje nije samo problem Srbije, već i mnogih evropskih zemalja, i da država mora da se bori protiv toga.

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić rekao je u Nišu da očekuje da Srbija "pokaže pravo lice u osudi nasilja".

"Očekujem veliku mobilizaciju u osudi nasilja u celoj Srbiji, a ne samo u Beogradu, da Srbija pokaže pravo lice i tu nema mesta ni za kakvo 'ali'", rekao je Đelić.

"Srbija je tolerantna zemlja koja će svom žestinom kazniti vinovnike napada na francuskog državljanina Brisa Tatona", istakao je potpredsednik Vlade.

Đelić je izjavio i da nasilje u Beogradu neće uticati na viznu liberalizaciju, ali da će se naći u godišnjem izveštaju Evropske komisije o napredovanju Srbije u procesu evropskih integracija.

Ministarka sporta Francuske Rama Jad večeras je doputovala u Beograd.

Planirano je da se francuska ministarka, nakon sastanka sa ministarkom omladine i sporta Srbije, sastane sa roditeljima preminulog Francuza, a potom i sa ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem.

Ministarka Jad bi sutra trebalo da se sastane sa predsednikom Republike Borisom Tadićem i ministarkom pravde.

Osim ministarke sporta, Brisu Tatonu su na Trgu počast odali i ministar za dijasporu Srđan Srećković, ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić, državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen, vladika hvostanski Atanasije.

Pomenu su prisustvovali i lideri Socijaldemokratske partije Žarko Korać, Demohrišćanske stranke Srbije Vladan Batić, Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak, poslanica Demokratske stranke Nada Kolundžija, zamenica gradonačelnika Beograda Radmila Hrustanović, kao i predstavnici više nevladinih organizacija.

Zaprećena kazna za napadače do 40 godina zatvora

Na zgradi vlade, republičke i gradske skupštine i drugim državnim institucijama zastave su u znak žalosti spuštene na pola koplja.

Ispred francuske amabasade građani su i tokom noći palili sveće i ostavljali poruke zbog smrti Tatona.

Taton, koga je 17. septembra pretukla grupa huligana na Obilićevom vencu u centru Beograda, umro je juče u 10 časova na Klinici za kardiovaskularne bolesti beogradskog Kliničkog centra.

Mladić je pretučen neposredno pred početak fudbalske utakmice Partizan-Tuluz u bašti kafića "Ajriš pab" u centru Beograda.

Taton je preminuo kada je, zbog teškog moždanog oštećenja nastupilo popuštanje vitalnih funkcija.

Predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković, šef diplomatije Vuk Jeremić i brojni ministri juče su izrazili saučešće porodici preminulog mladića i najoštrije osudili nasilje na ulicama srpske prestonice. Žaljenje je izrazila i SPC.

Predsednik Tadić poručio je da će država "najžešće reagovati" protiv počinilaca teškog krivičnog dela.

Ministarstvo spoljnih poslova Francuske izrazilo je duboko žaljenje i tugu zbog smrti svog državljanina Brisa Tatona u Beogradu i ponovo zatražilo od srpskih vlasti da sve odgovorne brzo izvedu pred lice pravde.

Napadači na francuskog državljanina Brisa Tatona odgovaraće za krivično delo teškog ubistva, izjavio je Republički javni tužilac Slobodan Radovanović.

Za teško ubistvo srpsko zakonodavstvo predviđa kaznu i do 40 godina zatvora.

Policija je dva dana posle napada uhapsila 10 osoba osumnjičenih za napad, od kojih jedan ima 27, a ostali između 18 i 22 godine.

Koalicija mladih protiv nasilja pozvala je Beograđane da im se u četvrtak pridruže u šetnji kojom će, kako navode, pokazati pravo lice Srbije i izraziti protest protiv sve učestalijeg nasilja na ulicama glavnog grada.

Skup počinje na Platou ispred Filozofkog fakulteta u četvrtak, 1. oktobra u 17 časova, a nakon toga predviđena je šetnja Siminom i Knez Mihailovom ulicom do Spomenika zahvalnosti Francuskoj na Kalemgdanu, gde će biti odata pošta tragično nastradalom Brisu Tatonu.

Број коментара 82

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом