Читај ми!

Dan kad je stradala Narodna biblioteka

Centralna manifestacija obeležavanja Dana sećanja na stradanje Narodne biblioteke Srbije u Drugom svetskom ratu održana je na lokalitetu nekadašnje Narodne biblioteke Srbije na Kosančićevom vencu.

Okupljenim građanima, ambasadorima, piscima se prva obratila v. d. upravnika NBS Svetlana Jančić, rekavši da je Narodna biblioteka Srbije, najstarija i najugledija ustanova kulture u državi, stecište znanja, pamćenja i svesti o značaju i ugledu institucije i njenim odgovornostima, duboko ukorenjena u samu suštinu nacionalnog bića i kolektivnog identiteta, prenosi Tanjug.

Tokom 182 godine istrajnog i posvećenog rada Narodna biblioteka Srbije verno je delila sudbinu naroda i zemlje, rekla je Jančićeva i dodala da je za vreme nemačkog bombardovanja Beograda u aprilu 1941. uz velike ljudske žrtve i ogromna razaranja grada, čije su posledice još vidljive, u vazdušnim napadima nepovratno uništena dragocena nacionalna naučna i kulturna baština, prikupljana i čuvana u Narodnoj biblioteci od njenog osnivanja 1832. godine.

"U vremenu u kome, i pored bolnih iskustava, biblioteke i arhivi širom sveta i dalje nestaju u plamenu, naša je obaveza da konačno vratimo knjigu na Kosančićev venac, da dostojno obeležimo mesto stradanja, da mu udahnemo život, smisao, lepotu i plemenitost, da se duboka rana na biću Nacionalne biblioteke zaleči, a prekinuta nit trajno uspostavi", zaključila je Jančićeva.

Književnik, upravnik Biblioteke Matice srpske i dopisni član SANU Miro Vuksanović podsetio je da je u bombardovanju "u buktinju pretvorena nacionalna srpska biblioteka".

"Buktinju su stvorile hitlerske bombe, na današnji dan, na šesti april koji je ubijen čim je počeo da sviće. Tada su planule i knjige na nemačkom jeziku. Zlo je zlo zato što i samo sebe pogađa", rekao je Vuksanović.

Pozvao je da se na Kosančićevom vencu podigne mauzolej spaljenoj knjizi "čitalački skroman i setan, kao nadgrobnik strahoti koja je uništila samu sebe, otišla pod zemlju na kojoj, slobodno, sami na svome, govorimo rečima koje ne mogu da gore".

Ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac rekao je da je uništenje Narodne biblioteke Srbije na Kosančićevom vencu, koja je izgorela u nacističkom bombardovanju 6. aprila 1941. godine, jedan od najvećih zločina počinjenih nad pokretnom kulturnom baštinom u Evropi tokom Drugog svetskog rata.

"Time je stradanje naše biblioteke preraslo nacionalne okvire i postalo univerzalini simbol pokušaja uništenja i zatiranja kulture, umetnosti, nauke i obrazovanja", rekao je Tasovac.

Rekao je da je izuzetno bogat i raznorodan nacionalni fond tadašnje Narodne biblioteke Srbije bio svedok dinamične i burne istorije ovih prostora, preplitanja kultura, tradicija, jezika, religija i ideologija.

Okupljeni na ruševinama NBS na Kosančićevom vencu ostavili su knjige, a u umetničkom delu programa pozorišna trupa Dah teatar izvela je performans.

Inače, članovi Upravnog odbora Narodne biblioteke Srbije Gojko Tešić i Miladin Ševarlić protestovali su zbog toga što nisu bili pozvani na obeležavanje Dana sećanja na stradanje NBS.

"To je sramota", rekao je predsednik UO Tešić medijima i upitao dokle će NBS biti posed jednog čoveka "bez lika i dela".

Član Upravnog odbora Ševarlić je u pisanoj izjavi za medije naveo da ne pozvati članove UO na obeležavanje stradanja NBS predstavlja "ozbiljan presedan".

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 29. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом