Читај ми!

Dan borbe protiv pušenja

U Srbiji je broj pušača u poslednjih desetak godina smanjen sedam odsto. U borbu protiv cigareta češće kreću žene, a pomoć najčešće potraže oni koji imaju oko 40 godina. Građani Srbije dnevno na cigarete potrože više od četiri miliona evra.

U Srbiji puši svaki drugi muškarac i svaka treća žena, a starosna granica kada se zapali prva cigarete je sve niža. Ti podaci posebno zabrinjavaju, kada se zna da je svaka deseta osoba starija od 30 godina umrla zbog bolesti koje su povezane sa pušenjem.

Ipak, na Nacionalni dan bez duvanskog dima stiže i jedna dobra vest, u Srbiji je broj pušača u poslednjih desetak godina smanjen sedam odsto.

Dnevno je pušila dve paklice cigarete. A onda je rešila da ostane u drugom stanju. Cigarete je ostavila tek kada je potražila stručnu pomoć.

"U sedmom mesecu trudnoće sam, ostavila sam cigarete pre osam meseci a 23 godine sam pušila," kaže Ana Nikčević.

Iako statistika upozorava da majka koja u trudnoći puši, rizikuje dva puta više da dete bude mrtvorođeno, ipak se sve trudnice ne odriču cigareta. Iz Dečje klinike u Tiršovoj kažu da zbog toga što od prvih dana života žive u duvanskom dimu, sve više mališana ima kardiološke i disajne probleme, neretko i visok pritisak.

"Zna se koliko je nikotin štetan, nema onoga pušiću malo, ali se ne zna da zbog nikotina dečji krvni sudovi budu oštećeni veoma ranio", navodi  kardiolog Goran Vukomanović iz Dečje klinike u Tiršovoj.

U jednom od 29 savetovališta za odvikavanje od pušenja kažu da u borbu protiv cigareta češće kreću žene, a pomoć najčešće potraže oni koji imaju oko 40 godina. Više od 10.000 građana je potražilo pomoć na "Klinici za pulmologiju Kliničkog centra Srbije".

"Mi sagledavamo pušački, zdravstveni status onda iskreiramo program. S obzirom da se radi o teškim pušačima moraju da se podvrgnu i terapijama medikamentima a uspešnost je oko dve trećine", kaže Ika Pešić iz kabineta za prevenciju i kontrolu duvana KCS-a.

I Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, daje rezultate.

Raša Mitrović iz Sanitarne inspekcija Ministarstva zdravlja, zahvaljuje se pušačima koji poštuju zakon i kaže de je to proces koji u zapadnim zemljama traje i do 30 godina gde je postignit neki nivo.

Građani Srbije dnevno na cigarete potrože više od četiri miliona evra ili milijardu i 500 miliona godišnje, što je gotovo celokupni budžet Fonda za zdravstveno osiguranje.

Cigareta sadrži više od 7.000 štetnih sastojaka, od kojih je skoro 50 kancerogenih.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом