четвртак, 23.01.2014, 12:04 -> 18:55
štampajŠtrajk upozorenja zbog zakona o radu
Kako bi izrazili nezadovoljstvo zbog Predloga izmena i dopuna zakona o radu, reprezentativni sindikati SSSS i UGS "Nezavisnost" organizovali jednosatni štrajk upozorenja.
Predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" organizovali su jednosatni štrajk upozorenja kako bi izrazili nezadovoljstvo predloženim izmenama i dopunama zakona o radu.
Štrajk je organizovan na radnim mestima u preduzećima i ustanovama širom Srbije. U štrajku je učestvovalo više od 530.000 radnika, a sindikati su ocenili da nikada nisu bili tako ujedinjeni.
Neki od sindikata koji su se pridružili štrajku su nezavisni sindikat policije, sindikat poljoprivrede, tehnike i duvanske industrije, sindikat hemije i nemetala, sindikat metalaca, sindikat industrije, energije i rudarstva.
Predsednik SSSS Ljubiša Orbović rekao je na konferenciji za novinare da je štrajk održan u 90 odsto preduzeća u Srbiji, u kojima je zaposleno 950.000 ljudi, a na protestima je učestvovalo 530.000 radnika, dok su ostali bili u procesima proizvodnje.
"Zahvalio bih se (minstru privrede Saši) Raduloviću ujedinitelju, ovakav uspeh nije postigao nijedan ministar u istoriji Srbije", rekao je Orbović.
Prema njegovim rečima protest je imao veliki odjek i u regionu, ističući da su dobili podršku svih sindikata iz bivših jugoslovenskih republika, koji smatraju da će Zakon o radu koji bude usvojen u Srbiji, biti usvojen i u ostalim zemljama regiona.
Orbović je rekao da danas nisu štrajkovala samo javna preduzeća u Srbiji, već su im se pridružila i preduzeća u privatnom sektoru.
Kako je istakao, u nekim gradovima Srbije, štrajkači su izašli i na ulice i trgove, izražavajući svoje nezadoivoljstvo, iako to nije bila ideja organizatora.
Predsednik UGS Nezavisnost Branislav Čanak istakao je da je bilo blagih i oštrih pritisaka na radnike da ne učestvuju u štrajku, navodeći da su pojedini poslodavci tvrdili kako ne postoje uslovi za štrajk jer je zakon povučen.
Čanak je kao primer "divljeg pritiska" na radnike naveo današnje "maltretiranje radnika" od strane inspekcije rada u medijskoj kući Mađar so.
"Danas je tamo banula inspekcija rada, ispitivajući sindikate što su se okupili, tražili pečat, inspektor rada ima pravo da utvrdi samo da li je štrajk po zakonu i ništa više, a ne da proverava uplate isplate, kada je osnovan sindikat i broj članova, to je samo šikaniranje", ocenio je Čanak.
Potpredsednik UGS Nezavisnost Aleksandar Titović naveo je još jedan primer oštrog pritiska na radnike u Pošti Srbije, navodeći da je Pošta dobila saopštenje iz Ministarstva privrede da se za vreme štrajka mora poštovati minimum procesa rada, ali da to tumačenje nije bilo u skladu sa zakonom, dodajući da su poslodavci pretili radnicima da će dobiti otkaz ukoliko ne ispoštuju minimum procesa rada, ali su radnici ipak pokazali jedinstvo i učestvovali u štrajku.
Štrajku upozorenja pridružile su se i radnici kompanija "PKB", "Imlek", "Frikom", "Knjaz Miloš", "Babmi", "Danubius", "Fijat" i druge.
I 90 odsto zdravstvenih ustanova u Srbiji podržalo je štrajk upozorenja, kao i 105 preduzeća iz oblasti hemije i nemetala Srbije.
Sindikati su se složili u zahtevima da ministar privrede Saša Radulović treba da ponudi ostavku ili da bude smenjen.
Oni očekuju da će se u narednom periodu formirati radna grupa, kada će se raditi na donošenju novog Zakona o radu.
Štrajk je održan i u ustanovama i preduzećima u Jagodini, Đupriji, Paraćinu i Čačku i Gornjem MIlanovcu. Štrajkovali su i radnici u Subotici, ali je štrajk u većini preduzeća iskorišćen za informisanje radnika o najnovijim aktuelnostima u vezi sa ovim zakonskim dokumentima.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 13
Пошаљи коментар