Читај ми!

Užice, pijaća voda i dalje samo iz cisterni

Analize pokazuju da se i dalje voda iz gradskog vodovoda može koristiti samo u sanitarno-higijenske svrhe. U Zavodu za javno zdravlje kažu da je mera zabrane korišćenja vode za piće i kuvanje preventivna.

Najnovije analize vode iz gradskog vodovoda u Užicu, koje je juče i noćas radio Institut "Batut" potvrdile su da voda i dalje može da se koristi samo u sanitarno-higijenske svrhe. Dakle, Užičani će i dalje piti vodu iz cisterni.

Analize su pokazale da u oba uzorka vode i dalji ima algi, a da su toksini ispod granice koju propisuje Svetska zdravstvena organizacije. Pritom je u rezervoaru fabrike vode količina algi malo smanjena, ali je u vodovodnoj mreži znatno veća.

Direktorka Zavoda za javno zdravlje Užice Biljana Mijović kaže da je vodovod uveo novu metodu dezinfekcije, kao i da na postrojenju ima manji broj ćelija.

"Međutim, imamo kontradiktornost, jer u mreži ih imamo mnogo više nego što ih je bilo, što se može smatrati nagomilavanjem na mreži zbog višednevnog prolaska", objašnjava Mijovićeva.

U užičkom Zavodu kažu da od kako su započete analize Užičani nisu bili izloženi većem nivou toksina od dozvoljenog i da je mera zabrane korišćenja vode za piće i kuvanje preventivna, kako bi se rizik po zdravlje sveo da najmanju meru.

Zavod će preporučiti i zabranu korišćenja ribe sa jezera i dugoročnu meru sanaciju akumulacije.

Republička sanitarna inspektorka Snežana Tadić rekla je da će ona izdati dozvolu za korišćenje vode za piće u Užicu, tek kada više uzastopnih analiza bude pokazalo da nema algi ni toksina u vodi.

Posle toga će uslediti i dozvola za korišćenje Gradskog bazena koji je zatvoren za korišćenje, zbog problema sa hemijskom ispravnošću vode.

U međuvremenu, na sastanku vladajuće koalicije u Užicu zaključeno je da Vlada Srbije i nadležna ministarstva treba hitno da se uključe u rešavnje problema sa vodom, jer taj grad ne može sam da reši problem.

Prema njihovim rečima, ljudski faktor najveći je krivac za novonastalu situaciju.

Zamenik gradonačelnika Užica Vidoje Drndarević rekao je da posledice ne mogu dugo da se leče, ali da bi već trebalo utvrditi uzroke u lancu, ko je, da li je i u kojoj meri zatajio u svemu.

"I samim tim ćemo doći do odgovornosti pojedinaca i institucija. Niko neće biti eboliran počev od gradskog rukovodstva", ističe Drndarević.

Sa algama na jezeru Vrutci, čija sanacija sada postaje obaveza, isplivali su i mnogi problemi, preplitanje nadležnosti i zakonske nejasnoće.

Brana Vrutci sagrađena je pre tri decenije. Još nema upotrebnu dozvolu. Kredit za gradnju i vodosistem otplatilo je Užice. sada jezerom gazduju "Srbijavode" a ribljim fondom firma iz Čačka.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 09. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом