субота, 09.11.2013, 08:33 -> 09:36
štampajRoditelji između lekara i interneta
Po novom Pravilniku o imunizaciji, samo lekar može da oslobodi dete od vakcinacije. Međutim, dostupnost informacija na internetu povećava nedoumice kod roditelja, pa je broj onih koji odbijaju da se njihova deca vakcinišu sve veći. Stručnjaci upozoravaju da je nevakcinisanje dece opasnost po javno zdravlje u celini.
Od prvog januara sledeće godine obavezna vakcinacija dece sprovodiće se po novom kalendaru, odnosno novom Pravilniku o imunizaciji. Roditelji više neće morati da kupuju viševalentne vakcine tj. one koje istovremeno štite od više vrsta zaraza, već će ih dobiti u Domu zdravlja. Broj roditelja koji odbija da se njihova deca vakcinišu raste iz godine u godinu.
Oni su bili zaštićeni istim vakcinama koje danas ne žele da njihova deca prime. U poslednjih šest godina sve više roditelja odbija imunizaciju. Dostupnost različitih informacija na internetu samo povećava nedoumice.
Iako trećina roditelja veruje pedijatru, čak 70 odsto odluči da odgovor pronađe na raznim sajtovima, pokazuju istraživanja. Najviše se plaše teza o povezanosti vakcina protiv malih boginja, zaušaka i rubeola sa pojavom autizma. Lekari uveravaju da nema razloga za strah, ali u domovima zdravlja sve teže uspevaju to da objasne.
Pedijatar u Domu zdravlja Voždovac dr Ljiljana Ugrinović-Todorović kaže da je nevakcinisanje dece opasnost za javno zdravlje u celini.
"Ukoliko se deca ne vakcinišu pa se bolest javi, onda će prvo oboleti deca, a postoji opasnost i od pojave epidemije zaraznih bolesti", objašnjava Ugrinović-Todorović.
One roditelje koje pedijatar ne ubedi da je vakcina i zakonska obaveza, prijavljuju Sanitarnoj inspekciji koja slučaj može proslediti i sudiji za prekršaje. U Ministarstvu zdravlja ističu da samo lekar može da oslobodi dete imunizacije i to u tačno određenim okolnostima. U Institutu "Batut" kažu da za sadašnju situaciju nisu odgovorni samo roditelji.
"Svesni smo činjenice da je poverenje poljuljano naročito posle pandemije 2009. godine i da zaista, kao društvo, mnogo toga treba da učinimo da bi se prave i tačne informacije plasirale, a ne senzacionalističke ili uznemiravajuće", objašnjava dr Goranka Lončarević iz instituta za javno zdravlje "Batut".
Dileme roditelja možda neće umanjiti ni novi Zakon o zaštiti od zaraznih bolesti koji bi trebalo naše propise da uskladi sa pravilima u Evropskoj uniji. Zemlje članice obavezne su da zaštite građane od istih bolesti, mada to ne čine na isti način.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар