субота, 09.02.2013, 19:30 -> 17:21
Nema kancerogenog mleka u Srbiji
Hrvatska, Crna Gora i Bosna povlače neke vrste mleka iz prodaje zbog kancerogenih materija. U Srbiji nema opasnog mleka, tvrde nadležni. U toku vanredne kontrole.
Sa tržišta u Hrvatskoj i Crnoj Gori povlače se mleka hrvatskih proizvođača "Dukat" i "Vindija", nakon što je u njima pronađen kancerogeni sastojak aflatoksin. Bosna i Hercegovina zabranila je njihov uvoz.
U Hrvatskoj je naređeno i povlačenje tunjevine "Rial" zbog visokog nivoa histamina. Iz srpskog Ministarstva poljoprivrede poručuju da u Srbiju nisu uvoženi ni mleko ni tunjevina sa spornim materijama.
U hrvatskim prodavnicama sa rafova se sklanjaju "Vindijino" trajno i strelizovano mleko sa 2,8 odsto mlečne masti u pakovanju od litar, i "Dukatovo" trajno mleko sa 2,8 odsto mlečne masti, u pakovanju od pola litre i litar. Razlog je, kažu u hrvatskom ministrastvu poljoprivrede, prisustvo kancerogenog aflatoksina M1.
"Ako govorimo o mleku i aflatoksinu u mleku, to je takođe srednja opasnost u maloj količini konzumacije. Dugotrajnom konzumacijom takvog mleka, međutim, može doći do pojave u organizmu do pojave raka", objašnjava Zorica Jurković iz hrvatske Agencije za hranu.
I u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini iz prodaje se povlače štetna mleka. Dukatova sporna mleka ne nalaze se na crnogorskom tržištu.
Spaso Popović iz fitosanitarne uprave Crne Gore kaže da je naređeno uklanjanje "Vendijano" mleka 2,8 i UHT iz magacina maloprodajnih objekata do dobijanja rezultata analize.
Slaviša Kreštalica iz Granične veterinarske inspekcije BiH kaže su u prethodna tri dana imali oko 18 pošiljki koje su pokazale da imaju povećanu koncentraciju aflatoksina. "Te sve pošiljke su stopirane", kaže Kreštalica.
U ministarstvu poljoprivrede tvrde da u Srbiji nema mleka iz Hrvatske. Manja količina stigla je, kažu, iz Bosne i Hercegovine, i u njoj nije bilo aflatoksina.
"Nacionalnim programom monitoringa na rezidue apsolutno držimo stvar u svojim rukama i pratimo u namirnicama animalnog porekla aflatoksin i do sada nismo imali bilo kakvih problema", kaže načelnik u Poljoprivrednoj inspekciji Nenad Katanić.
Katanić kaže da će ovih dana izvršiti vanrednu inspekciju i kod drugih proizvođača mleka.
"Somboled": Ne uvozimo sporno mleko iz Hrvatske
Iz Nacionalne organizacije potrošača upozoravaju da treba iskontrolisati mleka i iz "Dukatovog" pogona u Somboru.
"Dok se to ne uradi, potrošači u Srbiji ne mogu biti sigurni u ono što piju ili jedu, jer za nas je to nedopustivo, da neko u ime svih nas odlučuje šta je to kontrolisao odnosno šta će se kontrolisati", kaže predsednik Nacionalne organizacije potrošačaGoran Papović.
U međuvremenu oglasila se i kompanija "Somboled", koja saopštava da u Srbiju ne uvozi sporne proizvode iz Hrvatske i da ne postoji nikakva opasnost za potrošače.
U Hrvatskoj se od danas sa rafova sklanja i tunjevina "Rial" uvezena sa Tajlanda, a proizvedena u oktobru prošle godine. Razlog je visok nivo histamina koji može predstavljati rizik za zdravlje, naročito za decu i trudnice i osobe netolerantne na histamin, jer izaziva alergije.
U srpskom Ministartsvu poljoprivrede tvrde da ta tunjevina ove godine nije uvezena u Srbiju. Od proizvođača iz Tajlanda, koji proizvodi pomenutu tunjevinu, uvezena je jedino tuna u salamuri "K plus - lot 11243", koja je u Srbiju ušla 25. januara ove godine i tada je kontrolom ustanovljeno da histamina nema.
Iz "Agrokora" i "Univer-eksporta" poručuju da nemaju ni tunjevinu ni mleko spornih brendova "Rial" i "Dukat".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 21
Пошаљи коментар