Читај ми!

Povratak kralja Petra II u Srbiju

Posmrtni ostaci kralja Petra II Karađorđevića stigli iz Amerike u Beograd. Telo kralja na aerodromu "Nikola Tesla" dočekali porodica i predstavnici države. Njegovo telo počivaće u kapeli pri Dvoru na Dedinju u Beogradu, pre nego što bude sahranjen pored predaka u Kraljevskom mauzoleju na Oplencu.

Povorka sa posmrtnim ostacima poslednjeg jugoslovenskog kralja Petra II Karađorđevića stigla je oko 15.30 u Beli dvor na Dedinju. Posmrtni ostaci kralja Petra II dopremljeni su oko 14 časova u Beograd, čime je posthumno okončano njegovo sedam decenija dugo izgnanstvo.

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej služio je liturgiju u kraljevskoj kapeli Svetog Andreja Prvozvanog, a povratak posmrtnih ostataka kralja Petra II Karađorđevića u Srbiju nazvao je istorijskim događajem i delom Božje pravde.

Prema rečima patrijarha, Petar II Karađorđević preminuo je u tuđini, jer je bio prisiljen da napusti voljenu zemlju i narod, što je velika patnja i duševno stradanje ne samo za kralja već i za sve obične ljude.

Irinej je, međutim, konstatovao da je, zahvaljujući tome, manastir Svetog Save u Libertvlu u SAD postao velika svetinja i mesto hodočašća i saborovanja na kojem se grejala svest o nacionalnom identitetu i pripadnosti Srba u dijaspori.

Izražavajući razumevanje za tugu srpske emigracije u SAD zbog toga što su prvobitni grobovi Jovana Dučića, vladike Nikolaja, a sada i kralja Petra ostali prazni, patrijarh je izrazio nadu da će i prazni grobovi biti ohrabrenje Srbima da ostanu ono što jesu.

"Radujemo se povratku voljenog kralja zemlji, otačastvu i svojoj kraljevskoj porodici, kako onima koji su živi tako i onima sa kojima će počivati i čekati dolazak Gospodnji", rekao je Patrijarh u besedi nad posmrtnim ostacima kralja Petra II Karađorđevića.

Dačić: Doprinos potrebnom jedinstvu

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić poručio je da je povratak posmrtnih ostataka kralja Petra II Karađorđevića u Srbiju doprinos preko potrebnom jedinstvu i ujedinjavanju srpskog naroda.

Ukoliko u zemlju budu vraćeni posmrtni ostaci i ostalih znamenitih Srba, biće upotpunjena srpska istrija, rekao je premijer Dačić u rezidenciji porodice Karađorđević, nakon što su u nju dopremljeni ostaci poslednjeg srpskog monarha.

Premijer je istakao rešenost Vlade Srbije i predsednika države da omoguće povratak tela ostalih preminulih članova porodice Karađorđević i drugih istorijski značajnih ličnosti, ističući da je to posao od državnog i nacionalnog značaja.

"Zemlja koja zaboravlja svoju istoriju osuđena je da je ponovo proživi. Srbija treba da bude jaka i postojana, a ne može da bude takva ako ne poštuje samu sebe", rekao je Dačić i dodao da savremena srpska istorija ne bi ni mogla da bude napisana bez doprinosa koji su joj dali članovi loze vožda Karađorđa.

Savetnik predsednika republike Oliver Antić istakao je da Srbija vraćanjem posmrtnih ostataka kralja Petra II Karađorđevića popravlja svoju istoriju i da u pređašnje stanje vraća "sveti lanac trajanja srpske države". 

Posmrtne ostatke poslednjeg kralja Jugoslavije i srpskog monarha od aerodroma "Nikola Tesla" do Dedinja su, osim članova porodice i premijera Dačića, dopratili član Komiteta za prenos posmrtnih ostataka članova Kraljevske porodice i savetnik predsednika Republike Oliver Antić, kao i predstavnici Vojske Srbije.

Ispred zgrade aerodroma "Nikola Tesla", gde je avion sa posrmtnim ostacima sleteo oko 14 časova, okupio se manji broj monarhista i poštovalaca porodice Karađorđević, među kojima je bila i bivša predsednica Republike Srpske Biljana Plavšić.

Za vreme dočeka posmrtnih ostataka ispred zgrade aerodroma bili su postrojeni pripadnici Garde Vojske Srbije, koji su i preneli kovčeg, koji će privremeno biti pohranjen u Crkvi Svetog Andreja Prvozvanog u Dvorskom kompleksu na Dedinju.

Izgnanstvo dugo sedam decenija

Kralj Petar II bio je najstariji sin kralja Aleksandra I i Kraljice Marije od Jugoslavije. Rođen je u Beogradu, 6. septembra 1923. godine. Obrazovanje je započeo u kraljevskom dvoru u Beogradu, posle čega je upisao školu Sandroid u Engleskoj, odakle se vratio posle ubistva svoga oca u Marselju, 1934. godine.

Pošto je u vreme atentata Kralj Petar II imao samo 11 godina, kraljevsko upravljanje zemljom preneto je na namesništvo.

Odluka Kneza Pavla da potpiše ugovor o nenapadanju sa nacističkom Nemačkom na početku Drugog svetskog rata izazvala je žestoke proteste u zemlji, koji su 27. marta 1941. doveli do krize vlade i državnog udara.

Kralj Petar II je nakon što je Jugoslavija okupirana zajedno sa jugoslovenskom vladom emigrirao prvo u Grčku i Palestinu, a zatim u Egipat.

U junu 1941. godine u Londonu se pridružio drugim monarsima i liderima evropskih država koji su izbegli pred nacističkom okupacijom.

Kralj Petar II nikada nije abdicirao. U izgnanstvu je prvo živeo u Londonu, a poslednje godine života proveo je u Americi, gde je posle duge i teške bolesti umro 1970. godine.

Sahranjen je u crkvi Svetog Save u Libertvilu, nedaleko od Čikaga u državi Ilinois.

Број коментара 55

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
35° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом