Читај ми!

Teži put do elite

Radnici u Srbiji sve manje školuju svoju decu. Jedan od razloga za to je mišljenje da diploma ne donosi radnu knjižicu, objašnjavaju sociolozi. Čak 40 odsto fakultetski obrazovanih potiču iz najviših slojeva društva.

Tek svaki četvrti tinejdžer u Nemačkoj iz porodice sa nižim obrazovanjem, smatra da se trud i rad na kraju isplate, rezultati su istraživanja instituta Alenzbah. Situacija u Srbiji još je pesimističnija - studija o socijalnoj pokretljivosti Instituta za sociološka istraživanja pokazuje da deca radnika najčešće ostaju radnici, dok u visoki sloj gotovo isključivo ulaze oni čiji su roditelji pripadnici elite.

Kako se uspeti uz društvenu lestvicu, postaje sve veća enigma.

Dok je pre 20 godina svaki treći pripadnik najvišeg sloja bio sin poljoprivrednika, danas je to tek svaki dvanaesti. Četrdeset odsto tog društvenog sloja ove godine čine potomci pripadnika iste klase - deca preduzetnika, direktora ili političara.

Istovremeno, broj fakultetski obrazovanih poreklom sa sela od 1989. godine se prepolovio -rezultati su analize Instituta za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta.

Pojačana trka za indeksom je ustvari takmičenje unutar iste klase.

Sociolog Slobodan Cvejić kaže kad pogledate ko učestvuje u tom uvećanju vi vidite da nadproporcionalno više deca iz srednjih i viših klasa ulaze u visoko obrazovanje, formiraju to uvećanje, nego deca iz nižih klasa.

"S druge strane imate obrnut trend na tržištu rada gde se reprodukuju klase tu već možete jasnije da vidite da onaj kome je niže obrazovanje duže opstaju u statusu nezaposlenosti, teže ga pronalaze, brže ga gube kada dođe do krize", kaže Cvjić.

To što je među studentima sve manje onih koji potiču iz radničke klase sociolozi objašnjavaju i sve učestalijem mišljenjem da diploma ne donosi radnu knjižicu. U Ministarstvu prosvete, međutim, ističu da je obrazovanje jedini sistem koji omogućava prohodnost od dna do vrha.

"Ako mladi ljudi sa područja koja su dalje od cenatara obrazovanja ne shvate da im obrazovanje treba, onda neće imati ni ambiciju, a ukoliko postoji dobra volja, obrazovni sistem je tako koncipiran, on je i pravedan i još uvek itekako otvoren za sve i ima svoj kvalitet", navodi ministar prosvete i nauke Žarko Obradović.

Dok je nekada postojalo obrazovanje uz rad, pa se uz društvenu lestvicu moglo preko školovanja koje omogućava preduzeće, danas je ta profesionalizacija mnogo jednostavnija.

Profesor Zoran Stojiljković s Fakulteta političkih nauka kaže da imamo sve nekvalifikovaniju snagu kroz takozvanu "mekdonaldizaciju".

"Znači, vama sad trebaju priučeni radnici koji po 10-12 sati rade taj posao koji je elementaran i tu niko nema interes da vas dodatno osposobljava, jedino što imate zanimanja da vas neko dodatno osposobljava jeste za top menadžment za one koji su na mestima za koje traže specijalna znanja", kaže Stojiljković.

Klasno zatvaranje pojačano je ekonomskom krizom, a dodatno raslojavanje karakteristično je za period tranzicije. Pojedini analitičari već upozovaju da sada stasavaju generacije koje su i siromašnije i manje obrazovane od svojih roditelja.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом