Читај ми!

Prebukiran Urgentni centar

Urgentni centar u Beogradu, zbog preopterećenih kapaciteta, traži reorganizaciju sistema dežurstava i uključivanje drugih bolničkih centara. Zbog velikog priliva pacijenata iz cele Republike, već posle ponoći nema slobodnih kreveta, a jedan lekar umesto o dva, brine i po osam pacijenata.

Zbog pretrpanosti kapaciteta Urgentnog centra zbrinjavanje najtežih pacijenata, koji stižu iz cele Srbije, dovedeno je u pitanje. Zbog toga iz te ustanove zahtevaju da se hitno reorganizuje sistem dežurstava koji već dugo vremana ne funkcioniše, i da se u dežurstva uključe i preostali bolnički centri u gradu.

Ekipa RTS-a koja je posetila Urgentni centar u četvrtak uveče zabeležila je da hitna pomoć iz minuta u minut dovozi pacijente, a hodnikom nije moglo ni da se prolazi. Ova zdravstvena ustanova radi 24 sata dnevno, 356 dana u godini, a zaposleni traže adekvatne uslove za pružanje pomoći pacijentima.

"Mislim da je adekvatan uslov, ako se traži da životno ugroženom pacijentu, pacijentu kojem je potrebno da se pruži pomoć, da dobije krevet kada dođe u Urgentni centar, da ima krevet, gde da legne da bi mu se ukazala pomoć. To je za sada veliki problem, jer oko dva, tri noću mi ostanemo bez mesta, bez slobodnih kreveta", ukazuje direktor Urgentnog centra Zlatibor Lončar.

I novi direktor Kliničkog centra Srbije Miljko Ristić rekao je da bi trebalo reorganizovati Urgentni centar, a rešenje bi trebalo da se pronađe u boljoj saradnji sa hitnim službama i drugim bolnicama u Beogradu, kao i pravljenjem plana stalnih dvadesetčetvoročasovnih dežurstava.

Vikendom imaju i dvostruko više prijema. A u poslednjih mesec i po dana za 40 odsto povećan je i broj pacijenata iz unutrašnjosti.

U koronarnoj jedinici ima mesta za 18 osoba sa infarktom ili drugim srčanim problemom, često ih je dva i po puta više.

Nema ni dovoljno kreveta, koji su na većini odeljenja još iz vremena Drugog svetskog rata, ali nema dovoljno ni zaposlenih, pa tako u jedinici za moždani udar i na neurološkom odeljenju, o osam, devet ili 10 pacijenata brine se jedan lekar, koji bi, da se poštuju prihvatljivi standardi, trebalo da brine o dva pacijenta.

Plata medicinske sestre je 30.000 dinara, a istu zaradu imala bi da radi u domu zdravlja. Urgentnom centru nedostaje najmanje 100 medicinskih sestara. Ovde kažu da je za početak najneophodnija bolja organizacija rada.

U Skupštini grada postoji Operativni centar, koji pravi presek slobodnih mesta i svih specijalnosti u koordinaciji sa hitnom pomoći, kako pacijenti ne bi lutali.

U Urgentnom centru se dnevno pregleda i do 800 ljudi, mesečno i do 20.000, od kojih je više od trećine životno ugroženo. Samo u oktobru urađeno je skoro osam hiljada snimaka rendgenom, više od tri hiljada snimanja skenerom i oko 33 hiljade laboratorijskih analiza.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 24. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом