четвртак, 27.09.2012, 09:10 -> 10:49
štampajProvera nekretnina preko interneta
Pre kupovine nekretnina, građani mogu sa sigurnošću da provere ko je njihov pravi vlasnik, zahvaljujući novom internet servisu Republičkog geodetskog zavoda. U službama katastra apeluju na građane da provere trenutne podatke o svojoj imovini i tako pomognu u ispravljanju eventualnih nepravilnosti.
Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, u Srbiji postoji oko 24 miliona katastarskih parcela. Prenošenjem podataka iz zemljišnih knjiga u elektronski sitem, Srbija je pre šest meseci dobila jedinstven način uređenja svojinske evidencije katastra nepokretnosti. Da bi se sprečile zlupotrebe i ispravile eventualne greške, od pre deset dana za građane je otvoren i veb-servis.
Da li se nepokretnost vodi na vaše ime, ko je pravi vlasnik stana koji želite da kupite, i sve ostale informacije o određenoj nepokretnosti ili parceli, možete saznati jednostavnim klikom na sajt Geodetskog zavoda Srbije.
Direktor Republičkog geodetskog zavoda Nenad Tesla kaže da je preko tog internet servisa omogućeno građanima da, ukoliko znaju ime opštine, katastarske parcele ili adresu i kućni broj, dobiju besplatni podatak o imenu i prezimenu vlasnika određene nepokretnosti.
"Postoji i cela procedura koju građani mogu da pročitaju na našem veb-servisu, kao i da putem mejla iznesu svoje mišljenje", napominje Tesla.
U službama katastra apeluju na građane da provere trenutne podatke o svojoj nepokretnosti i na taj način pomognu u ispravljanju eventalnih nepravilnosti.
Prema rečima Erike Vaštag, načelnice Službe za katastar nepokretnosti u Zrenjaninu, važno je da se građani informišu o hipotekama i ostalim teretima iz preuzetih starih zemljišnih knjiga.
"Uvidom u detaljne podatke, mogu takve probleme da otklone odnosno da obrišu stare zaostale isplaćene hipoteke", objašnjava Vaštagova.
Prodavci nekretnina ističu da je, osim što odmah mogu dobiti informaciju o nepokretnosti, od velikog značaja i prestanak mučnog čekanja u redovima.
Kako objašnjava Gordana Božić, agent za prodaju nekretnina, građani više nemaju potrebu da dolaze u Zavod samo da bi proverili podatke.
"Dolazim isključivo kada je potrebno da izvadim zvanični list nepokretnosti", ističe Božićeva.
Građani su, po važećem zakonu, u obavezi da u roku od 15 dana prijave sve promene na nepokretnosti koje poseduju. U protivnom, sledi kazna od deset hiljada dinara za fizička do dvesta pedeset hiljada dinara, za pravna lica.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар