Читај ми!

Primamljiva ponuda za Gorance

Bugarska nudi Gorancima pasoš uz obećanje da će dobiti posao u zemljama Evropske unije i imati mogućnost da se besplatno školuju u Sofiji. Predstavnici Goranaca poručuju svom stanovištvu da ostanu verni matičnoj državi Srbiji.

Bugarska ponovo nudi državljanstvo i povlastice Gorancima koji žive na Kosovu i Metohiji. Zbog loše bezbednosne situacije u Pokrajini i čestih nemira u susednoj Makedoniji, sve je više Goranaca koji tražeći izlaz razmišljaju i o toj ponudi.

Predstavnici Goranaca poručuju svom stanovištvu da ne uzima bugarsko državljanstvo i da ostanu verni matičnoj državi Srbiji.

Bugarska nudi Gorancima pasoš uz obećanje da će dobiti posao u zemljama članicama Evropske unije i imati mogućnost da se besplatno školuju u Sofiji.

Kad god su se Goranci našli u krizi, nedoumici ili u strahu kao što je ova sadašnja situacija na Kosovu i Metohiji, bivali su izloženi različitim pokušajima asimilacije.

Publicista Behadin Ahmetović kaže da su Goranci bili svojatani najviše od Albanaca i od Makedonaca i to unazad tridesetak godina. Prema njegovim rečima, u svim tim prilikama pod pritiscima, bilo sa koje strane, tražili su izlaz.

"Nema dileme da smo mi pravoslavci koji smo islamizirani u drugoj polovini 18 veka, međutim oni koji su prihvatili islam zadržali su tu islamsku veru kao svoju veroispovest do današnjih dana", naveo je Ahmetović.

Goranci koji žive u 18 sela u predelu Gore i Dragaša, na samom jugu Kosova i Metohije, a ima ih i u nekoliko sela u Albaniji, godinama su pod velikim pritiskom jer govore srpski i Srbiju smatraju matičnom državom.

Orhan Dragaš iz Građanske inicijative Goranaca pozvao je Gorance da ne uzimaju bugarske pasoše i državljanstva već da koriste srpske.

"Srbija je na beloj Šengen listi pa im bugarski pasoš neće značiti ništa pragmatično a može dovesti do ozbiljnih posledica u budućnosti. Goranci sa Bugarima nemaju dodirnih tačaka, nema istorijskih veza. Mi smo deo Srbije i u skladu sa tim moramo da se ponašamo", naveo je Dragaš.

Nema preciznih podaka koliko je do sada stanovnika Gore uzelo bugarski pasoš.

"Radi se o stotinak ljudi koji su prihvatili bugarsko državljanstvo. Motivi su ekonomske prirode. Sa našim pasošima izdatim u Jermontovoj moraju da prođu veoma komplikovanu proceduru izdavanja viza", rekao je Oliver Ivanović iz Ministarstva za KiM.

Goranci koji Srbiju smatraju svojom matičnom državu kažu da u odnosu prema njima još postoji nedovoljno poverenje, čak i u Srbiji, izazvano ranijim oblicima asimilacije. Nametnutno albanizovanje prezimena i danas im stvara velike teškoće, jer ih često poistovećuju sa Albancima.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом