Пшеница цвета, кукуруз ниче – обавезна заштита усева од болести, инсеката и корова

Кише које су падале претходних дана и те како су поправиле залихе влаге у земљишту, а пољопривредници из Средњег Баната кажу да је свака кап мајске кише злата вредна. Усеви у овом делу земље су у добром стању и тренутно имају одличне услове за развој. Проблем је што се осим усева добро развијају и корови, као и болести, због чега стручњаци препоручују заштитне третмане на свим посејаним парцелама, чим се створе услови за њихову примену.

Ратаре је киша претходних дана обрадовала иако је привремено прекинула радове на њивама.

Пољопривредник из Арадца Дејан Ракић рекао је да су биљке добиле доста влаге, а земља омекшала. У својим парцелама види да сунокрет који је сејан око Ускрса лепо ниче. Просушена земља знак је да се уђе у њиве са прскалицама.

"Пшеница је већ почела да цвета и прави је моменат да је заштитимо од болести. Има доста инсеката, па ће морати и инсектициди да се користе. Леме је јако много, то је буба која једе лист", објашњава Ракић.

Око Ускрса у Арадцу је пало око сто литара кише, па је проблема било на нижим теренима где је вода стајала неко време. Ипак, свака кап кише у пролеће, поготово у мају је злата вредна за ратаре.

"Ми кажемо ако у риту не стоји вода, у атару неће родити. То што ће вода да подави у депресијама није толико страшно, јер је већа корист од кише, него што је та штета", рекао је Ракић.

Добри усеви у Перлезу и Новим Црњанима

У атару Перлеза пшеница, кукуруз и сунцокрет лепо напредују, а напредују и корови.

Пољопривредник Војислав Малбашки наводи да је најезда траве, а када расте усев расте и коров, и то мора да се прска.

"Проблем је мало на нижим земљишта, где је било водолежишта, па су усеви подављени. Лично, нисам имао проблем, али знам људе који јесу и који те парцеле пресејавају. Ипак, то је у нашем атарау мала површина. За сада усеви имају све што је потребно, само да не буде неког невремена. Видели смо шта је било око Смедеревске Паланке, то је велика штета и губитак за произвођаче", истакао је Малбашки.

И пољопривредници из Нове Црње задовољни су стањем усева на њивама.

Саша Томас, пољопривредник из Нове Црње, подсећа да су у том региону имали у два наврата кишу од по 30 литара.

"Пшеница чека други третман за болести и инсекте. Кукуруз и сунцокрет су у добром стању. Усеви су мали, имају довољно влаге и сунца за развој. Уљана репица је фантастична, полако завршава вегетацију. Једино што нас у овом тренутку брине су цене, које су и даље поражавајуће. За пшеницу се очекује 20-ак динара у жетви, што је јако лоше", објашњава Томас.

Заштита пшенице након падавина

Савет стручњака је да се након падавина обавезно заштите клас и лист пшенице. Прегледом усева уочени су симптоми болести прозрокованих гљивама на листовима изнад другог коленца у различитом интензитету. Присутне су и ларве житне пијавице и лисне ваши.

Снежана Парађеновић из Прогнозно–извештајне службе заштите биља Зрењанин, наводи да ће у усеву у наредном периоду бити присутна висока релативна влажност и да ће температуре ваздуха у најдужем делу дана допринети даљем ширењу инфекције, јер су у питању биљне болести које имају експанзију према вишим листовима

Од здравственог стања три листа испод класа, истиче Парађеновић, зависи принос пшенице, па је веома важно наставити њихову даљу заштиту упоредо са заштитом самог класа.

"Истраживања показују да трећи лист испод класа учествује у стварању приноса са седам одсто, други са 23, док заставичар учествује у стварању приноса са 43 одсто. Сам клас доприноси приносу 22 одсто. Поред доприноса приносу заштита класа је неопходна због спречавања појаве микотоксина", рекла је Парађеновићева.

Код уљане репице у току је наливање махуна па падавине одговарају овом усеву. Проблема је током развоја било са репичиним пипама, пре свега, због развученог периода изласка и дугих периода исхране и кише. Такође, бележила се и интензивна појава сјајника на пупољку.

Сузбијање корова у кукурузиштима

У зависности од рока сетве кукуруз се налази у фази три до шест листова.

Из Прогнозно–извештајне службе заштите биља наводе да последица пада температуре јесте промена боје листова од светло зелене до појаве црвено-плаве познатија као антоцијана.

"У претходном периоду било је проблема са кукурузном пипом, а сада је изузетно важно пратити број листова и прилагодити примену хербицида како би се сузбили корови", саветује Парађеновићева.

Третмани који су обављени после сетве, а пре ницања показали су се веома ефикасним, јер је било довољно падавина за њихову активацију. Истраживања показују да они уједно имају и најмањи утицај на смањење приноса кукуруза, док су следећи по реду хербицидни третмани који се обављају у фази између три и пет листова.

"Највише на смањење приноса утичу касни третмани после седам, осам листова и то не због негативног деловања хербицида него због конкуренције корова који гајеној биљци одузимају храну и воду. У условима високих температура ово је веома битно", рекла је Парађеновић.

Приликом заштитних третмана важно је поштовати упутства произвођача

На њивама у Средњем Банату сунцокрет је у фази два до три пара листова, осим код каснијих сетви где се појавио тек први пар.

Снежана Парађеновић наглашава да овај усев сваке године нападају кукурузна пипа, пешчар, попац.

"Инсектицидни третмани на семену су дали добре резултате против жичара, али на поменуте штеточине се морао радити инсектицид и контактно. Тренутно се раде хербицидни третмани, а како на терену има доста хибрида сунцокрета из различитих група толерантности према различитим хербицидима важно је поштовати упутство о фазама њихове примене", упозорава Парађеновићева.

Годинама шећерна репа у овом региону заузима веома мале површине.

"Касни априлски мраз проузроковао је пропадање котиледона, па су значајне површине пресејане, такође, шећерном репом која је сада у фази четири до шест листова. На парцелама које нису пресејане усев има осам и више листова. Јачу појаву репине пипе зауставиле су падавине и нешто ниже температуре, па су произвођачи успели да заштите своје усеве", каже Парађеновићева.

На овим парцелама у току је сузбијање корова, а у наредном периоду може се очекивати појава црне ваши и ларви совица гаме.

Интересантно је, наводе стручњаци, да се ове године у Средњем Банату повећало интересовање пољопривредника за гајење сирка за зрно. У питању је мало захтевна култура коју, такође, напада кукурузна пипа.

Сузбијање широколисних корова у овом усеву је слично као и у кукурузу. Сирак можда мало боље подноси високе температуре у односу на кукуруз, али свакако пун потенцијал даје у оптималним условима тј. кад има довољно падавина.

четвртак, 15. мај 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом