Читај ми!

Usvojeni finansijski zakoni

Poslanici Skupštine Srbije usvojili set finansijskih zakona, dok u ponovnom odlučivanju nisu usvojili zakon o posebnim uslovima prodaje određenih nepokretnosti.

19.00 - Poslanici u ponovnom odlučivanju nisu usvojili zakon o posebnim uslovima prodaje određenih nepokretnosti u svojini Republike Srbije, čime taj zakon zvanično nije usvojen.

18.55 - Skupština usvojila izmene izmene zakona o porezu na dodatu vrednost (PDV), o hipoteci, o republičkim administrativnim taksama. 

12.05 - Počela rasprava o amandmanima na finansijske zakone.

Usvajanjem izmena zakona o PDV-u, strana lica koja posluju u Srbiji, sada će se evidentirati kao obveznici PDV-a i ostvarivaće sva prava kao da su na teritoriji EU, po potpuno jednakim uslovima kao i domaća pravna lica.

Izmenama je smanjen PDV sa 20 na 10 odsto na smeštaj svim ugostiteljskim objektima i prevoz putnika u međugradskom i međunarodnom saobraćaju, kao i usluge u građevinarstvu.

Poslanici opozicije bili su tokom načelne rasprave mišljenja da Vlada Srbije izmenama hoće "na mala vrata" da poveća poresku stopu, dok su iz vladajuće većine to negirali i poručili da izmene seta finansijskih zakona predstavljaju direktan podsticaj poboljšanju poslovnog ambijenta.

Rasprava u parlamentu vođena je najviše o amandmanima na izmene zakona o PDV-u, a posebno oko amandmana kojim je opzicija zatražila da se smanji PDV na dečju hranu na 10 odsto, što ministar finansija Dušan Vujović nije prihvatio, kao ni poslanici vladajuće SNS.

Šef Poslaničke grupe Demokratske stranke Borislav Stefanović je ocenio da bi smanjenjem PDV na hranu za bebe dalo podsticaj rastu nataliteta, dok je Vujović istakao da ne postoji garancija da ne bi bilo zlouptreba jer je teško odrediti kada je neka hrana za bebe, a kada za odrasle i dodao da država već podržava roditelje beba kroz povrat PDV-a na hranu i opremu za bebe.

Izmenama i dopunama Zakona o republičkim administrativnim taksama izjednačeno je opterećenje u taksama za, kako je kao primer navedeno, obavljanje detektivskih usluga, promet toplotne energije i drugo.

Izmenama tog zakona predviđeno je uređenje spisa i radnji koje se obavljaju u upravnim postupcima u kojima se naplaćuju takse, a jedna od važnijih odredbi je predlog od oslobađanja taksi na spise i radnje u postupku ostvarivanja prava žrtava porodičnog nasilja.

Izmene Zakona o hipoteci, koja su donete zbog odluke Ustavnog suda da pojedine odredbe proglasi neustavnim, predviđaju da je nakon donošenja izvršnog rešenja nadležnog suda moguće uložiti pravni lek za zaštitu prava, što nije ranije bilo predviđeno.

Skupština je ratifikovala kredit Banke za razvoj Saveta Evrope od 18 miliona evra, koji će biti upotrebljen za izgradnju nove zatvorske jedinice po evropskim standardima na pariferiji Pančeva.

Zajam te evropske banke pokrivaće 60 odsto planiranih sredstava, a ostatak će, prema najavama ministra finansija, biti obezbeđen iz donacija.

Skupština nije usvojila zakon o prodaji državnih nepokretnosti

Poslanici ponovnom odlučivanju nisu usvojili Zakon o posebnim uslovima prodaje određenih nepokretnosti u svojini Republike Srbije, čime taj zakon zvanično nije usvojen.

Odlukom 158 poslanika Skupstina Srbije nije prihvatila zakon u načelu.

U pitanju je zakon koji je parlament usvojio 31. jula, a koji je nedugo zatim predsednik Srbije Tomislav Nikolić odbio da potpiše s obrazloženjem da je protivustavan i vratio ga parlamentu na ponovno odlučivanje.

Nikolić je odbio da potpiše zakon, jer je predviđao da pravo na kupovinu državne imovine imaju samo zakupci te imovine.

Po Poslovniku, Skupština je bila u obavezi da se na prvoj sledećoj sednici izjasni o predlogu predsednika i odluči da li će ponovo glasati o zakonu.

Da je Narodna skupština odlučila da ponovo glasa o zakonu koji je predsednik vratio, zakon bi se izglasao većinom od ukupnog broja poslanika.

Ministar finansija Dušan Vujović je, obrazlažući taj zakon, rekao da se očekuje da će država prodajom državnih nepokretnosti ostvariti prihod u vrednosti od oko 30 do 40 miliona evra, kao i da novac od prodaje državnih nepokretnosti sigurno neće otići u tekuću potrošnju.

Opozicija je u raspravi kritikovala predložena rešenja, smatrajući da vlast prodajom nepokretnosti u državnom vlasništvu zapravo prodaje "porodično blago" zarad partijskih interesa.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом