Читај ми!

Energija iz vode

EPS obnavlja 17 postojećih i gradi devet novih mini-centrala čime će povećati godišnju proizvodnju struje sa 52 na 150 miliona kilovat sati. Za taj posao, EPS čeka kredit Evropske banke za obnovu i razvoj od 45 miliona evra.

Po vodnom potencijalu za gradnju malih hidroelektrana, Srbija je među vodećima u Evropi. Kako je on neiskorišćen i imamo samo 31 malu hidroelektranu, EPS je pokrenuo projekat modernizacije postojećih i gradnje novih malih hidroelektrana.

Projekat obuhvata 26 malih hidroelektrana - 17 postojećih, koje će biti obnovljene i vlasništvo su EPS-a, i devet novih na drugim vodoprivrednim objektima, kao što su brane kojima gazduju lokalne samoprave ili "Srbijašume".

Za taj posao, EPS čeka kredit Evropske banke za obnovu i razvoj od 45 miliona evra.

"U prvoj fazi, 45 miliona evra su za poslove na postojećim objektima. To je projekat koji ćemo, nadam se, pokrenuti veoma aktivno već u ovoj godini", rekao je generalni direktor EPS-a, Dragomir Marković.

Prvu novu malu hidroelektranu, "Prvonek" na Banjskoj reci kod Vranja, EPS planira da pusti u rad već u septembru. Projektom su obuhvaćena hidropostrojenja na vodotokovima širom Srbije. Najviše lokacija ima na području Niša, Ivanjice, Arilja, Valjeva.

"U Srbiji još pre 20 godina Energoprojekt i Jaroslav černi su locirali 856 lokacija za male hidroelektrane", rekla je Jovanka Arsić Karišić, predsednica Upravnog odbora Centralno-evropskog foruma za razvoj.

Dokumentacija za sve potecijalne lokacije je spremna. Dosta je zainteresovanih investitora, a i banke koje posluju u našoj zemlji već odobravaju kredite, kako za gradnju, tako i za izradu studije isplativosti posla.

"Ono što je novina je finasiranje upravo tih projekata, odnosno, obnovljivih izvora energije, prvenstveno mini-hidroelektrana i postrojenja za biomasu", kaže Nenad Lukić iz "Folksbanke".

Završetkom posla, EPS bi, iz 26 novih i obnovljenih hidropostrojenja, godišnju proizvodnju struje sa 52 miliona povećao na 150 miliona kilovat sati.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 09. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом