Četvrti most u Novom Sadu

U Novom Sadu potpisan ugovor sa slovenačkom firmom "Ponting" iz Maribora o izradi idejnog projekta i drugih studija za gradnju četvrtog mosta na Dunavu u tom gradu. Novi most biće izgrađen na stubovima nekadašnjeg železničkog mosta "Franc Jozef".

Direktor novosadskog Zavoda za izgradnju grada Borislav Novaković i predstavnik slovenačke kompanije "Ponting" iz Maribora Viktor Markelj potpisali su ugovor o izradi idejnog projekta i drugih studija za izgradnju novog mosta preko Dunava u Novom Sadu.

Potpisivanje tog ugovora je preduslov za raspisivanje međunarodnog konkursa za izradu glavnog projekta i angažovanje izvođača radova koji bi trebalo da bude objavljen najkasnije do 17. septembra.

Novaković je na konferenciji za novinare saopštio da je ugovor vredan 121,7 miliona dinara, sa rokom izrade projektne dokumentacije od 200 dana, od momenta uvođenja u posao.

"Gradnja novog mosta preko Dunava je jedan od najvećih projekata u narednih pet godina u evropskim razmerama, jer se na celom toku Dunava u ovom trenutku gradi samo most na potezu Kalafat - Vidin, u Rumuniji, a za njim i most u Novom Sadu", rekao je Novaković.

Novi-stari most 

U Zavodu za izgradnju su uvereni da će Novosađani dobiti novi most do kraja 2012. godine. Most će biti širok gotovo 23 metra, raspona od centralnog dela oko 170 metara, a sa sremske strane ispod Petrovaradinske tvrđave imaće jedan tunel, podeljen na dva dela.

Most će biti izgrađen na postojećim stubovima na kojima je nekada bio Most cara Franca Jozefa, izgrađen 1883. godine po projektu Karla Baumana, kao deo pruge Budimpešta-Zemun.

Most, nazvan po austrougarskom caru, bio je dug 432 metra i nastavljao se u tunel ispod Petrovaradinske tvrđave, dužine 341 metar, koji je sada dobrim delom obrušen.

Most je od 1929. godine nosio ime princa Aleksandra Karađorđevića, a srušila ga je Vojska Kraljevine Jugoslavije 11. aprila 1941. godine kako bi sprečila dalje nadiranje okupatora.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. јун 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом