среда, 26.09.2012, 07:59 -> 16:22
štampajPoskupljenja smanjila prodaju
Zbog većih akciza i PDV-a, od oktobra dizel skuplji do devet, a benzin tri dinara. I po sadašnjim cenama manje se vozi, a na pumpama gorivo se sipa najviše za 1.000 dinara. To potvrđuje i pad prometa koji je u prvom polugođu manji 10 odsto nego prošle godine.
Od 1. oktobra akciza na dizel goriva veća je pet dinara, a za gas za automobile 11 dinara. Veći je i PDV, pa naftaši već prave kalkulacije maloprodajnih cena i poskupljenja su, kažu, neminovna. Prevoznici mogu da računaju na povraćaj akciza.
I po sadašnjim cenama manje se vozi, a na pumpama gorivo se sipa najviše za 1.000 dinara. To potvrđuje i pad prometa koji je u prvom polugođu manji 10 odsto nego prošle godine.
Zbog većih akciza i PDV-a litar dizel goriva biće skuplji na pumpama od 7 do 9 dinara, auto- gasa od 8 do 10 dinara, dok se cena benzina uvećava samo za iznos PDV-a, a to je oko tri dinara. Međutim, očekuje se da naftaši maloprodajne cene ne podignu baš odmah prvih dana oktobra, jer od prošle sedmice, cena sirove nafte pada, a dinar jača.
"Ako se taj trend nastavi moguće je da iz tih razloga povećanje ne bude za pun iznos akcize i PDV-a. Ali to je, ipak, 'ako', jer ne treba zaboraviti da je formiranje cena slobodno", kaže Aleksandar Mileusnić iz "Petrobart-Avia".
Stručnjaci različito gledaju na povećanje akciza na derivate. Jedni kažu da je trebalo sačekati sa akcizama jer bi od većeg prometa bio i veći priliv u kasu. Drugi su, opet, mišljenja da što pre akciznu politiku treba uskladiti sa propisima Evropske unije u toj oblasti.
Biljana Bujić iz KPMG-a kaže da u Evropskoj uniji postoje minimalni iznosi akciza i cilj je da se negde do januara 2015. izjednači akciza na motorni bezin i dizel goriva.
"U Srbiji je sada povećana akciza na dizel, i to je jedan od koraka ujednačavanja akciza kada govorimo o istoj upotrebi", kaže Bujićeva.
Za pun rezervoar treba oko sedam do osam hiljada, u zavisnosti od derivata. Takve kupovine su retkost, jer su stalna poskupljenja smanjila prodaju goriva.
"Promet svih derivata uglavnom je smanjen za 10 procenata. Manje su privredne aktivnosti i manje se vozi. I jedno i drugo je doprinelo smanjenju potrošnje", kaže Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.
Vozači više nemaju novca da naprave ni manje zalihe kada je cena, kao sada, nešto niža. Pre nekoliko godina, kada se najave poskupljenja, na pumpama su bili redovi na pumpama. Sada toga nema.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 13
Пошаљи коментар