Читај ми!

Mira Adanja Polak: Ekskluzivno

Važno je prepoznati - Daniel i Slavica Trajković

Kolekcija Trajković u svom posedu ima dragocene slike umetnika osamdesetih i devedesetih godina, kada su ti umetnici još bili neprepoznati. Danijel i Slavica Trajković su se družili sa umetnicima, bili svedoci njihovih početaka i prepoznavali vrednost njihovih dela.

Imajući za prijatelje slikare i vajare tog perioda, kada su oni tek potvrđivali značaj svoje umetnosti, ovaj bračni par je kupovao rane radove i sačuvao najdragocenije primerke njihovog stvaralaštva.

Nema izložbe u inostranstvu koja obuhvata period šezdesetih, sedamdesetih, osamdesetih, devedesetih i konceptualne umetnosti, a da ne izlože sliku iz kolekcije "Trajković". Tu su slike Radomira Damjanovića, Peđe Neškovića, Dušana Otaševića, Koste Bogdanovića, Mrđana Bajića, Neše Paripovića, Đorđa Ivačkovića.

U nemogućnosti da se ova značajna kolekcija izlaže u nekom većem prostoru grada Beograda, ona se nalazi u stanu dvoje supružnika - na dva nivoa. Da bi se imao uvid u sve što ona predstavlja - stalno se menja postavka, kako bi se dobio uvid u raznolikost tog perioda.

Bilo bi tako lepo i korisno da kolekcija Trajković nađe prostor u Beogradu, gde bi pokazala sve što poseduje i time doprinela prezentaciji Beograda u svetu savremene umetnosti u samom začetku.

Slike iz ove kolekcije izlažu se na mnogim inostranim izložbama. Mnogi dolaze u Beograd da ih vide, jer su jedinstvena dela autora iz ranih faza.

Ako posedujemo nešto što niko ne poseduje - lepo je to izložiti, kako bi što veći broj ljudi to video.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом