Читај ми!

Vremenska kapsula: Put na Istok grofa od Takova

Redakcija za kulturu i umetnost, u okviru serijala "Vremenska kapsula", premijerno prikazuje emisiju "Put na Istok grofa od Takova" posvećenu kralju Milanu Obrenoviću i njegovom putovanju po Svetoj zemlji i Orijentu.

Radnja ovog živopisnog putovanja odvija se nakon abdikacije kralja Milana, u vremenskom periodu od 17. marta do 13. juna 1889. godine.

Pod imenom grof od Takova, Milan Obrenović putuje vozom, brodom, poštanskim kolima, na konju...

Motiv njegovog putovanja je Sveta zemlja i duhovni preobražaj na Hristovom grobu. Na tom putovanju on obilazi drevne zemlje i narode, a na velikim bazarima u Carigradu, Bejrutu i Damasku kupuje umetnine Orijenta kojima će ukrasiti svoj dvor u Beogradu.

Na stosedamdesetogodišnjicu rođenja kralja Milana, beleške njegovog ađutanta i saputnika Mihaila Rašića sa putovanja po Istoku, pretočene u knjigu "Sa Nj. V. Kraljem Milanom na Istoku“ i izložbena postavka smederevskog muzeja "Put na Istok kralja Milana Obrenovića: hadžiluk i kultura Orijenta na srpskom dvoru“, jesu povod da oživimo nezaboravne trenutke putovanja kralja Milana po Svetoj zemlji i čudesnom svetu Orijenta.

Kuriozitet emisije je virtuelna rekostrukcija Arapskog salona koji je nekada davno važio za najlepši enterijer kraljevog Starog dvora u Beogradu. Nažalost, posle ubistva kralja Aleksandra i kraljice Drage i rušenja Starog konaka, kraljica Natalija je najveći deo zaostavštine Obrenovića, među kojima i Arapski salon, prodala na velikim aukcijama. Nekoliko sačuvanih fotografija Arapskog salona poslužilo je za njegovu virtuelnu rekonstrukciju.

U ambijentu virtuelne rekonstrukcije Arapskog salona, inače autorsko delo konzervatora Snežane Mijić iz Galerije Matice srpske u Novom Sadu, o vladavini i životu kralja Milana i njegovom putovanju na Istok, za Vremensku kapsulu govore autori izložbe dr Snežana Cvetković, istoričar umetnosti Muzeja u Smederevu i Dejan Vukelić, istoričar umetnosti Matematičkog instituta SANU, i Aleksandar Marušić, istoričar Muzeja Rudničko-takovskog kraja u Gornjem Milanovcu.

Emisija je snimana u Muzeju u Smederevu, Vili Obrenović u Smederevu, manastiru Krušedolu, Muzeju SPC u Beogradu.

U emisiji su korišćene originalne fotografije iz putopisne knjige Mihaila Rašića, kao i fotografije iz brojnih arhiva, muzeja, biblioteka i privatnih kolekcija iz zemlje i inostranstva.

Autor i urednik: Svetlana Ilić

Stručni konsultanti: dr Snežana Cvetković, Dejan Vukelić, Aleksandar Marušić

Izvršni producent: Svetlana Bandić

Glavni organizator: Zoran Zindović

Dizajneri emisije: Dragan Bulović, Valentina Danilović

Muzički urednik: Silvija Milošević

Rasvetljivači: Vladimir Vasiljević, Zoran Đorđević

Snimatelj zvuka, dizajner zvuka: Damjan Popadić, Srđan Filipović

Dron operateri: Dobrivoje Kaitović, Miroslav Kondić

Direktor fotografije: Milan Ilić

Montažer: Aleksandra Virijević Pavlek

 

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом